Постанова від 09.05.2024 по справі 420/2383/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/2383/24

Перша інстанція: суддя Бездрабко О.І.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Турецької І.О.,

Шеметенко Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2024р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, у якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо застосування з 1.03.2023р. обмеження ОСОБА_1 розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п.1 Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1 500грн.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 1.03.2023р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з розрахунку 74% грошового забезпечення, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1 500грн., з урахуванням підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, і раніше виплачених сум, без обмеження пенсії максимальним розміром.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п.2 Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 з 1.03.2023р. основний розмір пенсії позивача проіндексований з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197.

Однак відповідно до п.10 Постанови №168 відповідачем застосовано обмеження індексації в розмірі 1 500грн.

Позивач вважає, що положення п.10 Постанови №168 прямо суперечить положенням ЗУ №2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» та Конституції України, в тому числі й тому, що порушують його право на належний, гарантований державою, рівень пенсійного забезпечення, та як наслідок, призводить до додаткового обмеження максимального розміру пенсії.

Позивач не погодився із тим, що в 2023 році йому проведено індексацію пенсії, з обмеженням сумою 1 500грн. та вважає протиправним таке обмеження, а тому звернувся до суду із позовом.

Посилаючись на вказані обставини просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2024р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із даним рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити його адміністративний позов в повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що встановлене п.10 Постанови №168 обмеження максимальної суми індексації пенсії у розмірі 1 500грн. у період спірних правовідносин, які виникли у 2023р., відповідає приписам чинного правового регулювання, зокрема, з урахуванням норм п.8 розділу «Прикінцеві положення» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» та з огляду на те, що п.3 розділу «Прикінцеві положення» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено дію ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення».

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно вимог Закону №2262-ХП у розмірі 74% грошового забезпечення.

24.02.2023р. КМУ прийняв Постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якою встановив, що з 1.03.2023р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови КМУ від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

ГУ ПФУ в Одеській області на підставі Постанови №168 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2023р., з урахуванням індексації (15 666,92грн. х 0,197) у сумі 1 500грн..

7.12.2023р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок індексації пенсії з 1.03.2023р. відповідно до вимог Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосування коефіцієнта 1,197 та здійснити виплату донарахованих сум.

4.01.2024р. листом ГУ ПФУ в Одеській області повідомив позивача, що відповідно до Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1.03.2023р. ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї Постанови.

Не погодившись із такими діями ПФУ, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій пенсійного органу, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» від 3.07.1991р. №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Виходячи з приписів ст.ст.2, 4 Закону №1282-ХІІ, індексації підлягають також пенсії. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється у 103 відсотка.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Частиною 2 ст.22 Закону №2262-ХІІ визначено, що розміри пенсій, передбачені абзацами 2 і 3 цієї статті (яка має назву - мінімальні розміри пенсій по інвалідності), починаючи з 2023 року, щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно зі ст. 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

Частиною 2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняП №1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до п.8 розділу Прикінцеві положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році , зокрема, ст.64 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Словосполучення «у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України» прямо вказує на наявність повноважень уряду встановлювати як показники збільшення розміру пенсій внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.

Вказаний пункт ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» є чинним та неконституційним не визнавався.

Таким чином, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік" делеговано Кабінету Міністрів України встановлювати порядок та умови індексації пенсійного забезпечення у 2023 році.

Так, Кабінетом Міністрів України 24.02.2023р. прийнято Постанову №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (надалі - Постанова №168).

У пункті 1 Постанови №168 встановлено, що з 1.03.2023р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою КМУ від 20.02.2019р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 Постанови №168 визначено, що з 1.03.2023р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 Постанови КМУ від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (1,197), з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

За приписами абз.2 п.10 Постанови №168, - розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Отже, законодавством регламентовано право осіб, яким призначена та виплачується пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ, на отримання індексації, установленої законодавством.

Разом з цим, своєю Постановою №168, Кабінет Міністрів України, якому відповідні повноваження на встановлення порядку та умов індексації пенсійного забезпечення у 2023 році були делеговані ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік», запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1 500грн..

Таким чином, індексація пенсії здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,197, однак сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1 500 грн. Це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1 500грн., то встановлюється доплата у розмірі 1 500грн..

В цій справі основним питанням, що підлягає вирішенню судом, є правомірність відмови ГУ ПФУ у проведенні нарахування та виплати пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови КМУ від 24.02.2023р. №168 без обмеження розміру збільшення у результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1 500грн..

Надаючи оцінку вказаним правовідносинам, судова колегія виходить з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, що згідно протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 5.04.2023р., з 1.03.2023р. основний розмір пенсії позивача становив 17 166,92 грн. з урахуванням індексації базового ОСНП 2022 (13 742,91*0,140) у розмірі 1 924,01грн, індексації базового ОСПН 2023 (15 666,92*0,197) у розмірі 1 500грн..

Підсумок пенсії: 17 166,92грн..

Тобто, 1.03.2023р. відповідачем проведено індексацію пенсії ОСОБА_1 , підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови №168, при цьому встановлено доплату у межах граничної суми - 1 500грн..

Оцінюючи доводи скаржника, судова колегія враховує, що у відповідності до ч.5 ст.2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вже зазначалось вище, за приписами абз.4 ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір та порядок збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З наведеного слідує, що безпосередньо Кабінету Міністрів України законом надано право встановлювати порядок та визначати застосування коефіцієнта збільшення.

Разом з цим, п.3 розд. «Прикінцеві положення» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» зупинено.

Згідно з п.8 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік», у 2023 році, зокрема, ч.2 ст.22, ст.64 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із змінами, внесеними ЗУ від 15.02.2022р. №2040-IX, застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Отже, ГУ ПФУ в Одеській області здійснено нарахування та виплату індексації, передбаченої Постановою КМУ №168 від 24.02.2023р. та у чіткій відповідності до її вимог, а тому вказані дії відповідають вимогам чинного законодавства.

Крім того, колегія суддів акцентує увагу на тому, що апелянт фактично пов'язує обмеження розміру індексації у 2023 році з обмеженням максимального розміру пенсії, однак, такий підхід є помилковим, оскільки максимальний рівень індексації 1 500грн. закріплено Постановою №168, виключень щодо неврахування п.10 вказаної Постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений п.10 Постанови №168 чинний, не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межу розміру збільшення, з огляду на що, підлягає застосуванню відповідачем.

Отже, посилання апелянта на відповідну практику Верховного Суду та Конституційного Суду України не є релевантними, адже вони стосуються саме обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром на підставі ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, водночас в даному випадку мова йде про визначення розміру індексації пенсії.

Що стосується посилань апелянта на висновки судів апеляційної інстанції у подібних справах, то судова колегія вважає їх недоречними, оскільки за вимогами процесуального закону, а саме ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного від 23 лютого 2024р. залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: І.О. Турецька

Л.П. Шеметенко