Справа № 2-о/593/19/2024
"01" травня 2024 р. Бережанський районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючої - судді Данилів О.М.
при секретарі Паньків М.М.
за участі заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бережанах цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
22 березня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся в Бережанський районний суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: просив встановити той факт, що він зайнятий постійним доглядом за своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителькою АДРЕСА_1 , яка відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду.
У поданій суду заяві ОСОБА_1 зазначив, що він проживає в АДРЕСА_1 , разом із своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою похилого віку. Протягом останніх двох років здоров'я у його матері різко погіршилося, а тому вона внаслідок свого поважного віку та стану здоров'я, маючи порушення функцій організму, не може себе обслуговувати, не може самостійно помитися, одягатися, приготувати їжу та самостійно забезпечити собі нормальне життя. Через нездатність до самообслуговування його матір потребує постійного стороннього догляду. І хоч у матері крім нього є ще другий син - ОСОБА_3 , однак останній разом із своєю сім'єю більше двох років проживає за межами України, а тому із зазначених причин не має можливості здійснювати догляд за матір'ю, яка згідно висновку Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Бережанської міської ради № 58 від 13 грудня 2023року потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, тобто потребує постійного стороннього догляду.
Крім вказаного, заявник у поданій суду заяві також зазначив, що оскільки відповідно до п. 2 пп. 2.3. Правил опіки та піклування над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно захищати свої права і виконувати свої обов'язки, піклувальник може бути призначений лише на їх прохання, і хоч його матір, бажаючи мати близьку особу, яка би здійснювала догляд за нею, особисто зверталась до виконавчого комітету Бережанської міської ради з проханням призначення його її піклувальником без виплати будь яких матеріальних компенсацій, однак, незважаючи на вказане, виконавчий комітет Бережанської міської ради вирішив, що недоцільно призначати його матері піклувальника в його особі, з огляду на те, що матір до заяви не додала документів про її обмежену дієздатність та наявність в неї психічних розладів. І хоч він фактично є зайнятим постійним доглядом за своєю матір'ю, яка потребує такого догляду, та вищевказане підтверджується складеним актом про встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи II групи та особами, які потребують постійного догляду", та у відповідності до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, що зайняті постійним доглядом за своїми батьками, які за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду, однак наявний у нього акт в розумінні ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не є документом, що породжує будь які юридичні наслідки, а так як відсутній інший спосіб захисту своїх законних прав та інтересів, тому просив його вимоги задоволити.
27 березня 2024 року за вказаними вимогами ухвалою Бережанського районного суду Тернопільської області було відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав, просив їх задоволити.
Представник заінтересованої особи -Бережанської міської ради в судове засідання не з'явився, подав суду заяву про проведення судового засідання у їх відсутності, щодо задоволення заявлених вимог заперечень не має та покладається на думку суду.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення заявника та заслухавши пояснення свідків, взявши до уваги думку заінтересованої особи, дослідивши наявні у справі докази, прийшов до висновку, що подану заяву слід задоволити, виходячи з таких підстав.
У відповідності із ч. 1 та ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 , здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителькою АДРЕСА_1 , як такою, що відповідно до висновку лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду.
Вказаний факт підтверджується поясненнями заявника, поясненнями допитаних по справі свідків та долученими і оглянутими в судовому засіданні документами.
Так, будучи присутнім у судовому засіданні заявник ОСОБА_1 у підтвердження підставності заявлених ним вимог пояснив, що він разом із своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає в АДРЕСА_1 . Його матері минуло 90 років та вона з врахуванням свого віку та стану здоров'я не має можливості сама себе обслуговувати, тому він змушений постійно здійснювати догляд за нею. При цьому інших осіб, які могли б здійснювати догляд за його матір'ю, немає. Той факт, що його матір ОСОБА_2 потребує стороннього догляду підтверджується висновком ЛКК № 58 від 13 грудня 2023 року, який він долучив до матеріалів справи та який просив оглянути в судовому засіданні. Далі у своїх поясненнях заявник зазначив, що два роки тому матір себе почувала значно краще. Вона могла сама себе обслужити та навіть ще поралася на грядці, однак в середині 2023 року матір тяжко захворіла та злягла. З цього часу його матір стала потребувати постійного стороннього догляду. У зв'язку із хворобою матір почала втрачати пам'ять та стала забуватися, у неї постійно пухнуть ноги та руки її вже не слухаються. З метою лікування матері він повіз її до міста Тернополя, однак медики, враховуючи поважний вік матері, не дуже хотіли приймати її до лікувального закладу на стаціонар, оскільки боялися, що вона може зіпсувати їм статистику. Дивлячись на стан здоров'я матері, він і сам вже не вірив, що матір зможе із цього стану вийти і думав, що це вже фінал, і хоч в даний час матері стало краще, вона вже розмовляє, і навіть може самостійно поїсти, однак і далі вона вже не може сама себе обслужити, не може сама ні приготувати їсти, ні помитися, забувається і тому потребує вже постійного догляду. Він купує матері продукти харчування та готує їжу. Займається матір'ю постійно, адже не може її надовго залишити одну, купляє їй памперси, видає таблетки чи інші медикаменти, які їй потрібно прийняти. Він не заперечує, що у його матері окрім нього є ще один син, його рідний брат ОСОБА_3 , який до 2022 року проживав разом із матір'ю в селі Шибалин. І хоч його брат ОСОБА_4 є зареєстрований разом із матір'ю, однак фактично на початку повномаштабного вторгнення росії в Україну він виїхав за межі України та вже два роки разом із своєю сім'єю: жінкою та чотирьма дітьми працюють та проживають за кордоном та не мають можливості повертатися на Україну. Той факт, що він разом із матір'ю проживає в одному будинковолодінні підтверджується копіями їх паспортів, на яких міститься штамп про те, що вони обоє є зареєстровані та постійно проживають за однією адресою: АДРЕСА_1 . Також заявник у якості доказу підставності заявлених ним вимог представив суду для огляду довідку № 14, яка свідчить про те, що відсутні інші особи, які можуть здійснювати такий догляд за матір'ю, оскільки інші родичі, які зареєстровані за їх адресою: АДРЕСА_1 , з березня 2022 року за місцем реєстрації не проживають, бо вони у зв'язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну виїхали та проживають за кордоном. Також у своїх поясненнях заявник далі зазначив, що його матір, бажаючи мати близьку особу, яка би здійснювала догляд за нею, керуючись Правилами опіки та піклування, затвердженими Наказом № 34/166/131/88 від 26.05.99 зверталась до Виконавчого комітету Бережанської міської ради з проханням призначення його, як сина, її піклувальником без виплати будь-яких матеріальних компенсацій. І хоч відповідно до п. 2 пп. 2.3. Правил над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно захищати свої права і виконувати свої обов'язки, піклувальник може бути призначений лише на їх прохання, однак виконавчий комітет Бережанської міської ради вирішив, що недоцільно призначати його матері піклувальника в його особі з огляду на те, що матір до заяви не додала документів про її обмежену дієздатність та наявність в неї психічних розладів.
На підтвердження факту здійснення ним догляду за матір'ю заявник надав суду для огляду Висновок виконавчого комітету Бережанської міської ради, який розглянувши його заяву від 27 грудня 2023року, затвердив "Акт встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи II групи та особами, які потребують постійного догляду", однак такий акт в розумінні ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не є документом, що породжує будь-які юридичні наслідки.
У своїх поясненнях заявник зазначив, що від встановлення факту постійного догляду залежить виникнення у нього прав та обов'язків, визначених ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", в якій зазначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, що зайняті постійним доглядом за своїми батьками, які за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
З огляду на те, що відсутні будь які інші особи, які можуть здійснювати догляд за його матір'ю, яка на момент подання даної заяви досягла 90-річного віку, факт встановлення зайнятості постійним доглядом за його матір'ю йому необхідний для офіційного підтвердження такого догляду у державних органах для забезпечення прав та інтересів його матері як особи похилого віку, а тому просив його заяву задоволити та встановити той факт, що він, ОСОБА_1 , зайнятий постійним доглядом за своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителькою АДРЕСА_1 , яка відповідно до висновку лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду. Правдивість пояснень заявника, а отже, підставність його вимог, підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, а саме:
- свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 30 липня 1974року на ім'я ОСОБА_1 , з якого видно, що заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_3 і його батьками є: ОСОБА_5 та ОСОБА_2 ;
- паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 14 серпня 1997року Тернопільським МУ УМВС України в Тернопільській області на ім"я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який свідчить про те, що заявник з 16 січня 2015 року є зареєстрований в АДРЕСА_1 ;
- паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим 14 жовтня 1998року Бережанським РС УДМС України в Тернопільській області на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який свідчить про те, що матір заявника з 14 жовтня 1998 року є зареєстрованою в АДРЕСА_1 ;
- висновком № 58 ЛКК від 13 грудня 2023 року про наявність порушень функцій організму через які невиліковні хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, який свідчить про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає в селі Шибалин Тернопільського району Тернопільської області, потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі;
- довідкою № 14, виданою начальником відділу ЦНАП про те, що хоч ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 є зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 , однак вони за місцем реєстрації не проживають;
- рішенням виконавчого комітету Бережанської міської ради № 1075 від 31 січня 2024 року, яким розглянуто заяву ОСОБА_1 від 27 грудня 2023 року та затверджено "Акт встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю І чи II групи та особами, які потребують постійного догляду", який підтверджує догляд заявником ОСОБА_1 за своєю матір'ю ОСОБА_2 , як особою, що потребує постійного догляду.
Зазначені документи повністю співпадають із поясненнями заявника і в свою чергу свідчать про те, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із своєю матір'ю проживає в АДРЕСА_1 , та за вказаною адресою лише він один здійснює постійний догляд за своєю матір'ю, яка відповідно до висновку ЛКК потребує постійного догляду.
Допитана по справі свідок ОСОБА_11 підтвердила той факт, що заявник ОСОБА_1 постійно разом із своєю старенькою матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає в АДРЕСА_1 , та постійно здійснює догляд за нею. Його матір ще два роки тому могла піти в магазин та навіть поралася по господарству, однак після того як вона минулого року захворіла та злягла, тому вона в даний час вже потребує постійного догляду, оскільки вже не може сама себе обслужити. Вона є особою поважного віку, їй минуло 90 років. Далі у своїх поясненнях свідок зазначила, що у ОСОБА_12 , окрім заявника, є ще один син ОСОБА_3 , однак він вже більше двох років в селі не живе. Він разом із своєю жінкою та дітьми виїхали і живуть за кордоном. Вона, свідок, також проживає в селі Шибалин та по можливості часто приходить по місцю проживання заявника і може підтвердити, що лише заявник ОСОБА_13 займається матір'ю, яка потребує постійного догляду. Він купує продути, варить їсти, прибирає, пере з неї одежу і навіть миє її. Інших осіб, які би могли здійснювати постійний догляд за його матір'ю, крім заявника, немає.
Свідок ОСОБА_14 дала суду пояснення, аналогічні поясненням свідка ОСОБА_11 , зокрема пояснила, що ОСОБА_13 , який проживає разом із своєю матір'ю ОСОБА_2 , вже майже рік здійснює постійний догляд за своєю старенькою матір'ю, якій вже минуло понад 90 років. Його матір через свій стан здоров'я з минулого року потребує постійного догляду, оскільки не може вже сама себе обійти та окрім заявника інших осіб, які би могли надавати їй такий догляд, немає, оскільки її чоловік помер вже давно, як діти були ще малими, а син ОСОБА_4 вже більше двох років покинув Україну та живе за кордоном. Зазначений факт їй, свідку, достовірно відомий, бо вона також проживає в селі Шибалин та крім цього приходиться матері заявника двохрідною сестрою.
Крім здобутих вже доказів той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 , здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , жителькою АДРЕСА_1 , яка відповідно до висновку лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, підтверджується оглянутим у судовому засіданні Актом № 1 встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю 1 чи 11 групи та особами, які потребують постійного догляду, який свідчить про те, що 16 січня 2024 року комісією було здійснено обстеження за адресою: АДРЕСА_1 та допитано свідків ОСОБА_15 і ОСОБА_16 та встановлено факт здійснення постійного догляду ОСОБА_1 за своєю старенькою матір'ю ОСОБА_2 , яка потребує постійного стороннього догляду.
Таким чином, поскільки здобутими в судовому засіданні доказами у їх сукупності доведено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 , здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителькою АДРЕСА_1 , як такою, що відповідно до висновку лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, а тому вимоги заявника, викладені ним в заяві, слід визнати підставними і задоволити їх.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 19, 76-81, 89, 90, 258-259, 263-265, 268, 293-294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд,-
Заяву задоволити.
Встановити факт постійного догляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 , за матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителькою АДРЕСА_1 , як такою, що відповідно до висновку лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Суддя Бережанського
районного суду Тернопільської області Данилів О.М.