Справа № 2-а-825/10
01 жовтня 2010 року Хорольський районний суд Полтавської області
в складі судді - Личковахи О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду м. Хорол справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання незаконним рішення та зобов”язання здійснити перерахунок і виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання незаконним рішення та зобов”язання здійснити перерахунок і виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В позовній заяві вказувала, що згідно свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1, виданого 07.07.2008 року відділом РАЦС Хорольського районного управління юстиції, вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 07 серпня 2008 року по липень 2010 року вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку.
Позивачка вважає, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку. Всупереч вимог ст.15 зазначеного Закону та п.3 ст.22 Конституції України щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася їй не в повному обсязі. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» установлено, що в 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Як вказувала позивачка, згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації від 20.09.2010 року вона отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. на місяць відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким установлено, що в 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області, вказувала позивачка, повинно було виплачувати їй передбачену законодавством державну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", а також статтею 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" .
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в ст. 58 Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 р." і становить: з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.
Ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» на 2009 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років залишено в розмірі, що діяв в грудні 2008 року , - 557 грн.
Ст.1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 № 1646-VI прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено з 1 листопада 2009 року - 632 грн, з 1 січня 2010 року - 755 грн., з 1 квітня - 767 грн .
Позивачка вважає, що загальна сума недоплати складає 12290,00 грн., що слідує із розрахунків :
2008 Місяць Нараховано і виплачено, грн Належало до нарахування і виплати,грн. Недоплата,грн.
Червень 26,00 108 82,00
Липень 130,00 540,00 410,00
Серпень 130,00 540,00 410,00
Вересень 130,00 540,00 410,00
Жовтень 130,00 557,00 427,00
Листопад 130,00 557,00 427,00
Грудень 130,00 557,00 427,00
Всього 806,00 3399,00 2593,00
2009 Січень 130,00 557,00 427,00
Лютий 130,00 557,00 427,00
Березень 130,00 557,00 427,00
Квітень 130,00 557,00 427,00
Травень 130,00 557,00 427,00
Червень 130,00 557,00 427,00
Липень 130,00 557,00 427,00
Серпень 130,00 557,00 427,00
Вересень 130,00 557,00 427,00
Жовтень 130,00 557,00 427,00
Листопад 130,00 632,00 502,00
Грудень 130,00 632,00 502,00
Всього 1560,00 6834,00 5274,00
2010 Січень 130,00 755,00 625
Лютий 130,00 755,00 625
Березень 130,00 755,00 625
Квітень 130,00 767,00 637
Травень 130,00 767,00 637
Червень 130,00 767,00 637
Липень 130,00 767,00 637
Всього 650,00 3799,00 4423,00
В установленому законом порядку позивачка звернулася із заявою до управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області про здійснення перерахунку і виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Але згідно відповіді від 24.02.2010 року за вихідним № 01-09/543 їй в перерахунку було відмовлено.
Позивачка просила визнати непровомірним рішення управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області по нездійсненню перерахунку та виплати їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і стягнути з управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області на її користь недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 07.08.2008 року по липень 2010 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 12290,00 грн.
До початку судового засідання позивачка подала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просила поновити їй пропущений строк, встановлений для звернення до суду із адміністративним позовом, визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області по нездійсненню перерахунку та виплати їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області нарахувати та виплатити їй недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 07.08.2008 року по 30 червня 2010 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 11161,00 грн.
В судове засідання позивачка не з”явилася, подала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, уточнені позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задоволити.
Відповідач управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області позов не визнав, надавши суду заперечення, але свого представника в судове засідання не направив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, тому відповідно до ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні, оскільки перешкод для розгляду справи немає.
Суд, з”ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, належно оцінивши надані докази, прийшов до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 07 серпня 2008 року по липень 2010 року вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку. За період перебування у відпустці по догляду за дитиною позивачка отримувала допомогу в розмірі 130,00 грн. щомісяця.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у частині 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Як встановлено судом, 18 лютого 2010 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років. Згідно відповіді відповідача за вихідним № 01-09/543 від 24.02.2010 року їй в перерахунку було відмовлено.
21 вересня 2010 року позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вказує позивачка, вона пропустила строк звернення до суду з адміністративним позовом через те, що в тому, що порушення її прав дійсно тривало з серпня 2008 року, вона переконалася лише в липні 2010 року після виходу на роботу, коли їй стало відомо про численні звернення громадян до суду з позовами про стягнення недоплачених сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про задоволення судами таких позовів, після чого вона і звернулася до суду з даним позовом. Дану обставину суд відповідно до ст.100 КАС України вважає підставою для поновлення позивачці строку для звернення до суду за захистом її прав.
Дійсно, статтю 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до п.23 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” викладено у новій редакції. Встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", встановлено, що ухвалюючи Рішення від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність додержання положень статей 1, 3, 6, 8, 19, 22, 95, 96 Конституції України статей 4,27, частини другої статті 38 Кодексу ( 2542-14) при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Ця рекомендація ґрунтувалася на правових позиціях Суду, висловлених у зазначеному Рішенні, відповідно до яких: стаття 38 Кодексу (2542-14) конкретизує вимоги частини другої статті 95 Конституції України щодо змісту закону про Держбюджет; у сукупності вказані статті Кодексу (2542-14) і Конституції України визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзаци четвертий, п'ятий, шостий, восьмий пункту 4 мотивувальної частини). У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що "зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України" (абзац перший пункту 5 мотивувальної частини).
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками), згідно з яким " конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Отже, управління праці і соціального захисту населення Хорольської РДА Полтавської області повинно було виплачувати позивачці державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07.08.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі, встановленому Законом України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми”, та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого ст. 58 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік”, з 01.01.2009 року по 31.10.2009 року у розмірі, встановленому ст.15 Закону України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми”, та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого ст. 54 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2009 рік”, а з 01.11.2009 року по 30.06.2010 року у розмірі, встановленому Законом України ?ро державну допомогу сім'ям з дітьми”, та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого ст. 1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 № 1646-VI.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в ст. 58 Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 р." і становить: з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2009 рік визначений в статті 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 р." і становить - 557 гривень.
Ст.1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 № 1646-VI прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено з 1 листопада 2009 року - 632 грн, з 1 січня 2010 року - 755 грн., з 1 квітня - 767 грн .
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб”єктів при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивачки від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом стягнення з відповідача на користь позивачки недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з 07 серпня 2008 року по 30 червня 2010 року.
Відповідно до частини 2 статті 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають дітей віком до трьох років, серед яких їм надано право на отримання грошової допомоги.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника.
Доводи відповідача про відсутність кошторисних призначень для реалізації ч.1 ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім”ям з дітьми” не можуть бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях , що держава не може посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконаня нею взятих на себе зобов”язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов”язань для запобігання відповідальності.
Крім того, відповідно до п.2 Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм.Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 р. № 780, управління праці та соціального захисту населення районної держадміністрації у своїй діяльності керується “ Конституцією України ( 254к/96-ВР) та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції (254к/96-ВР) та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінпраці, розпорядженнями голови районної держадміністрації, актами відповідного органу місцевого самоврядування, а також положенням про управління.”
Відповідно до п.3 вказаного Типового положення основними завданнями управління є : “забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про працю, зайнятість, трудову міграцію, загальнообов”язкове державне соціальне страхування, пенсійне забезпечення, соціальний захист та соціальне обслуговування населення...; призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством...; виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”
Відповідно до п.4 цього ж Типового положення управління відповідно до покладених на нього завдань :
“ 5 здійснює державний контроль за додержанням законодавства про соціальний захист та соціальне обслуговування населення ...;
9 забезпечує надання відповідно до законодавства державної допомоги сім”ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім”ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які мають права на пенсію, та інвалідам, а також інших видів державної допомоги.”
Відповідно до п.11 Типового положення управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов'язань, або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов'язку щодо виділення коштів на здійснення позивачці виплат, гарантованих їй Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивачки щодо отримання допомоги по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 07.08.2008 року по 30 червня 2010 року , тому слід зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області нарахувати та виплатити їй недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 07.08.2008 року по 30 червня 2010 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, в сумі 11161,00 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.5, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, ст.ст.22, 46, 95 Конституції України, Типовим положенням про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм.Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 р. № 780, ст.ст. 6-40, 71, 128 ,159-163, 167,186 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання незаконним рішення та зобов”язання здійснити перерахунок і виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити повністю.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними.
Зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 07.08.2008 року по 30 червня 2010 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, у сумі 11161 ( одинадцять тисяч сто шістдесят одна ) грн.00 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання її копії .