Рішення від 13.10.2010 по справі 21/255/10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.10 Справа № 21/255/10

Суддя

За позовом-Першого заступника прокурора м.Запоріжжя (69035, м.Запоріжжя, вул. Якова Новицького, б.5) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах:

позивач -Запорізька міська рада (69015, м.Запоріжжя, пр.Леніна, б.206)

до відповідача -Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1)

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

суддя Черкаський В.І.

за участю представників сторін:

від позивача - Коровіна І.В., посв. № 463 від 12.05.2010;

від відповідача -ФОП ОСОБА_1., паспорт НОМЕР_2 від 07.03.1996; особисто

від прокуратури -Зубов Є.В., посв. № 224 ві 21.07.2008

СУТЬ СПОРУ

Ухвалою від 26.08.2010 року справа прийнята до провадження, розгляд справи призначено на 13.10.2010 року.

Заявлено позовні вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.05.2003 площею 0, 1515 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Медична (код ділянки 2310100000:04:031:0069) укладеного між Запорізькою міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1.

Позивач у засіданні підтримав позовні вимоги.

Відповідач проти позову не заперечив.

Розгляд справи закінчено 13.10.2010 р. оголошенням вступної та резолютивної частини рішення.

За клопотанням представника позивача, справа розглянута без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Розглянувши матеріали справи, надані документальні докази, вислухавши пояснення представників сторін, прокуратури, суд

ВСТАНОВИВ:

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути -визнання права.

Відповідно до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК) передбачено право прокурора та його заступника звертатися до господарського суду в інтересах держави, зазначивши орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Це право передбачено також п.2 ст.121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру".

Згідно рішення Конституційного суду України № З-рн/99 від 08.04.1999 р. під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції з спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Отже, згідно зазначених норм та ст. ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах виступає орган місцевого самоврядування, якому згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»надано повноваження органу виконавчої влади.

Суд встановив, що між Запорізькою міською радою та ПП ОСОБА_1. 19.05.03 укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,1515 га, що розташована за адресою м. Запоріжжя, вул. Медична (далі Договір), який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис 26.05.03 № 270.

Згідно п. 3.1 Договору орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати, яка встановлена за один календарний рік в розмірі 5 745 грн. 64 коп. в цінах 2002 року.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 309-УІ від 03.06.08 до Закону України «Про оренду землі»внесені зміни, зокрема, частина четверта та п'ята статті 21 були викладені у такій редакції:

“Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.”

Вказаний Закон набрав чинності з моменту опублікування, а саме: з 04.06.08.

Таким чином, у відповідності із законом з 04.06.08 розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», а оспорюваний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.

Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі»та п.7.1 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.

З метою приведення рішень Запорізької міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства було прийнято рішення від 18.01.08 № 9 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.06 № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя». Пунктом 1 зазначеного рішення встановлено орендну плату за земельні ділянки у місті Запоріжжі такою, що не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення прийняті органом місцевого самоуправління є обов'язковими до виконання на певній території.

03.03.08 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової грошової оцінки з 01.03.08. Рішення Запорізької міської ради від 15.06.01 № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя»визнано таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки. Доручено Управлінню земельних ресурсів у місті Запоріжжі до 01.05.08 розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників. Доручено управлінню внутрішньої політики міської ради оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації (газета «Запорізька Січ»та офіційний інтернет портал Запорізької міської ради).

10.04.10 Запорізька міська рада направила на адресу відповідача пропозицію про приведення договору оренди землі до вимог законодавства, згідно з повідомленням про вручення, ПП ОСОБА_1. отримав лист міської ради 14.04.10. Але, до теперішнього часу відповідь до Запорізької міської ради не направив. З питань виготовлення та підписання додаткової угоди по договору оренди землі ПП ОСОБА_1. звернувся до Запорізького міського відділу ЗРФ ДП «Центр державного земельного кадастру», проте за отриманням рахунку не з'явився, що підтверджується листом начальника ЗМВ ЗРФ ДП «Центр ДЗК» від 13.05.10.

Відповідно до приписів ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Ст. 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає їз звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що і сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.

Згідно зі ст. 188 ГК України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтерсована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Статтями 18, 20 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації, яку здійснює ЗРФ ДП «Центр ДЗК». Державна реєстрація договорів оренди провадиться у порядку, встановленому законом. Згідно ст. 240 Цивільного кодексу України договір, який підлягає державній реєстрації, вважається укладеним з моменту його реєстрації. Нормами цивільного законодавства встановлено, що зміни до договору вчинюються в такій самій формі, що й договір, який змінюється (ст. 654 ЦК України).

Таким чином, додаткова угода до договору оренди землі набирає чинності з моменту її державної реєстрації у порядку, встановленому законом.

Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення № 268393 від 13.04.10 фізична особа - підприємець ОСОБА_1. отримав пропозицію Запорізької міської ради «Про внесення змін до договору».

Жодних дій, запропонованих міською радою у листі № 01-32/0564 від 13.04.10, протягом 20 календарних днів Відповідач не вчинив, письмової відповіді до Запорізької міської ради не надійшло, що також підтверджується листом № 22/409 від 13.05.10 Запорізького міського відділу Запорізької регіональної філії Центру ДЗК.

За таких обставин, враховуючи їх правомірність, обгрунтованість, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному розмірі.

Відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до п. п. 3.1. договору оренди земельної ділянки від 19.05.2003 площею 0, 1515 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Медична (код ділянки 2310100000:04:031:0069) укладеного між Запорізькою міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.05.03 за № 270, виклавши його в такій редакції:

«3.1. Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 36 865 грн. 41 коп. ( тридцять шість тисяч вісімсот шістдесят п'ять грн. 41 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2010 рік. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33210815800006 в управлінні Держказначейства в Ленінському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34766911, код 13050500».

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1, р/р в банківських установах-невідомі) в доход Державного бюджету Орджонікідзевського району, банк отримувач Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, р/р № 31119095700007, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку -095) 85 грн. 00 коп. державного мита.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1, р/р в банківських установах-невідомі) в доход Державного бюджету Орджонікідзевського району, банк отримувач Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, р/р № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку -264) 236 (двісті тридцять шість)грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Суддя В.І.Черкаський

дата складання повного рішення -18.10.2010