19 жовтня 2010 р. № 43/298
Вищий господарський суд України в складі колегії
суддів:Овечкін В.Е.
Чернов Є.В.
Цвігун В.Л.
за участю представників:
ПП "Ентер-Ком"
ТОВ "Арт-мастер"
ДП "Інформаційно-ресурсний центр"
Держком з питань регуляторної політики та підприємництва
розглянув касаційну скаргу Кулаковський О.М.
Бродкін Д.І. за дов. від 19.10.2010 р.
Сергеєва В.С. за дов. від 12.01.2010 р.
Рець А.В. за дов. від 12.01.2010 р.
Олексійчук Т.В. за дов. від 25.06.2010 р.
Приватного підприємства "Ентер-Ком"
на постановуКиївського апеляційного господарського суду
від 08 липня 2010 року
у справі№ 43/298 господарського суду м. Києва
за позовомТОВ "Арт-мастер"
до
третя особаДержавного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр"
Приватного підприємства "Ентер-Ком"
Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва
проскасування рішення, визнання недійсною процедури закупівлі, визнання недійсним договору
Рішенням господарського суду м. Києва від 06.05.2010 р. (суддя М.Пасько) позов про скасування рішення про визнання переможцем закупівлі послуг; визнання недійсною процедури закупівлі послуг; заборону укладати договір про закупівлю послуг; визнання недійсним договору про закупівлю послуг задоволено частково.
Скасовано рішення Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр»про визнання переможцем закупівлі Приватного підприємства «Ентер-Ком».
Визнано недійсною проведену Державним підприємством «Інформаційно-ресурсний центр»процедуру закупівлі послуг з розробки та впровадження Автоматизованої інформаційної системи ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і Реєстру документів дозвільного характеру.
Визнано недійсним з моменту укладення, укладений між Державним підприємством «Інформаційно-ресурсний центр»та Приватним підприємством «Ентер-Ком»договір №62 від 10.09.2009 Про закупівлю послуг з розробки та впровадження Автоматизованої інформаційної системи ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і Реєстру документів дозвільного характеру.
Суд дійшов висновку, що тендерна пропозиція ПП «Ентер-Ком»не відповідає вимогам положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти та тендерній документації. З врахуванням цього, договір укладений зарезультатами тендеру про закупівлю послуг з розробки та впровадження Автоматизованої інформаційної системи ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і Реєстру документів дозвільного характеру повинен бути визнаний недійсним.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 08.07.2010 р. (судді: В.Андрієнко, С.Буравльов, О.Вербицька) рішення господарського суду м. Києва від 06.05.2010 р. залишено без зміни.
ПП "Ентер-Ком" в касаційній скарзі просить постанову апеляційної інстанції та рішення господарського суду першої інстанції скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права, провадження у справі закрити.
Скаржник вважає, що судами неправильно застосовані ст.ст. 203, 207, 215 ЦК України, неповно зясовані обставини справи щодо кількості учасників тендеру, пропозиції позивача відхилено правомірно, судом порушено ст.16 ЦК України, ст.20 ГК України, оскільки позивачем не доведено порушення його права, судом неправомірно не враховано рішення господарського суду від 20.10.2009 р. у справі № 16/530 господарського суду м. Києва.
Вищий господарський суд України у відкритому судовому засіданні дослідив матеріали справи, доводи касаційної скарги, вважає, що скарга задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
ТОВ «Арт-мастер»оскаржило результати тендеру, проведеного згідно оголошення у віснику державних закупівель № 23 (359) від 09 червня 2009 р. №17894 (КОМ) Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр», про закупівлю послуг з розробки та впровадження Автоматизованої інформаційної системи ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і Реєстру документів дозвільного характеру.
Судом встановлено, що 10 липня 2009 року, на засіданні тендерного комітету Відповідача 1, відбулося розкриття тендерних пропозицій учасників в присутності уповноважених представників Товариства з обмеженою відповідальністю «3-Т», Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер»та Приватного підприємства «Ентер -Ком».
При розкритті тендерних пропозицій учасників секретар тендерного комітету в присутності всіх членів тендерного комітету та представників учасників, окрім ціни пропозиції, назви та адреси кожного учасника, озвучував перелік та склад всіх документів, що містилися в складі тендерної пропозиції кожного учасника, та заносив зазначену інформацію в додаток до протоколу про розкриття тендерних (цінових) пропозицій.
При розкритті тендерних пропозицій лише у двох учасників, а саме - ТОВ «3-Т»та Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер»в складі тендерної пропозиції були наявні усі необхідні документи, що вимагалися відповідно до тендерної документації. В інших учасників, а саме - Приватного підприємства «Ентер-Ком» та товариства з обмеженою відповідальністю «Летограф ІТ консалтинг і послуги України», тендерні пропозиції були складені з порушенням вимог, встановлених тендерною документацією. Відповідні зауваження до Протоколу були занесені секретарем тендерного комітету.
В складі тендерної пропозиції ТОВ «Летограф ІТ консалтинг і послуги України», відповідно до протоколу, були відсутні такі документи: комерційна частина - основні умови договору, банківська гарантія, калькуляція; технічна частина - кошторис і калькуляція.
В складі тендерної пропозиції Приватного підприємства «Ентер -Ком», відповідно до протоколу, були відсутні наступні документи: комерційна частина - калькуляція, не надані нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують кваліфікацію спеціалістів учасника (дипломи, сертифікати тощо), виписка з ЄДР, основні умови договору, а також надані копії, а не оригінали відгуків про роботу учасника на ринку надання послуг.
Документи учасників - Відповідача 2 та ТОВ «Летограф ІТ консалтинг і послуги України»не відповідали кваліфікаційним вимогам, які були передбачені тендерною документацією.
Відповідно до п. 8 положення «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 921, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2008 року № 1017, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється за такими принципами: відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі, об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій.
Відповідно до п.п. 28 та 61 Положення, Замовник зобов'язаний відхилити тендерну або кваліфікаційну пропозицію у разі, коли учасник не відповідає установленим кваліфікаційним вимогам. Необхідні відповідно до законодавства дії Відповідач 1 не вчинив, прямо порушивши норму Положення.
Пунктом 20.3 Тендерної документації також встановлено, якщо пропозиція не відповідає вимогам тендерної документації, вона відхиляється Замовником і не може згодом приводитись у відповідність шляхом коригування чи зміни або анулювання невідповідних відхилень або застережень.
Судом встановлено, що тендерна пропозиція ПП «Ентер-Ком»не відповідає вимогам Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти та тендерній документації з наступних підстав:
в складі тендерної пропозиції Приватного підприємства «Ентер -Ком»були відсутні такі документи: комерційна частина - калькуляція, не надані нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують кваліфікацію спеціалістів учасника (дипломи, сертифікати тощо), виписка з ЄДР, основні умови договору, а також надані копії, а не оригінали відгуків про роботу учасника на ринку надання послуг.
Відповідно до Роз'яснення Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000 р. № 02-5/35, акт, що відповідає зазначеним ознакам, визнається недійсним у випадку його невідповідності вимогам чинного законодавства. Окрім цього, обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Згідно Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. №921, тендерна документація складається з загальнообов'язкових, формально - визначених приписів (правил) щодо порядку, способу складання та оформлення тендерних пропозицій для визначеного кола осіб, які мають намір прийняти участь у торгах по закупці бюджетними установами за державні кошти певного предмету закупівлі.
Суд дійшов правомірних висновків, що невиконання умов тендерної документації спричиняє відхилення тендерної пропозиції учасника, тому правомірно задовольнив вимоги позову в частині скасованн рішення Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр»про визнання переможцем закупівлі Приватного підприємства «Ентер-Ком», визнання недійсною проведену Державним підприємством «Інформаційно-ресурсний центр»процедуру закупівлі послуг з розробки та впровадження Автоматизованої інформаційної системи ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і Реєстру документів дозвільного характеру.
Відповідно до п.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до п.1 ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або частково.
Зазначене положення цілком кореспондується із п. З ст. 215 ЦК України, відповідно до якого, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.
З урахуванням викладених обставин, господарський суд вірно дійшов висновку, що договір про закупівлю послуг з розробки та впровадження Автоматизованої інформаційної системи ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і Реєстру документів дозвільного характеру, укладений між ДП «Інформаційно-ресурсний центр»та ПП «Ентер-Ком»за результатами тендеру про закупівлю послуг з розробки та впровадження Автоматизованої інформаційної системи ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і Реєстру документів дозвільного характеру, що проводився ДП «Інформаційно -ресурсний центр»суперечить положенням чинного законодавства України та повинен бути визнаний недійсним.
За змістом ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Доводи скаржника зводяться до вимог встановити обставини справи, пов'язані з тендерною документацією, кількістю учасників тендеру, заперечити висновки суду на підставі інших обставин справи, зокрема, шляхом переоцінки доказів, що стосуються тендерної документації, що виходить за межі касаційного перегляду, правильності правових висновків суду не спростовують.
Доводи скаржника про порушення наведених ним норм матеріального права відхиляються, оскільки грунтуються на невірному розумінні зазначених норм та предмету їх регулювання.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 08.07.2010 р. та рішення господарського суду м. Києва від 06.05.2010 р. у справі № 43/298 господарського суду м. Києва залишити без зміни, касаційну скаргу без задоволення.
Головуючий В. Овечкін
судді Є. Чернов
В. Цвігун