Ухвала від 21.10.2010 по справі 2-а-9825/10/1570

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-9825/10/1570

Категорія:7Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого -Ступакової І.Г.,

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Конопляній М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою представника Одеської міської організації Політичної Партії «Фронт Змін»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року за адміністративним позовом Одеської міської організації Політичної Партії «Фронт Змін»до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання протиправними дій Голови та Секретаря Одеської міської виборчої комісії Одеської області під час підготовки, проведенні засідання виборчої комісії від 15.10.2010р. та прийняття рішення «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси»; визнання протиправною та скасування Постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 15.10.2010р. «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси»та зобов'язання Одеської міської виборчої комісії Одеської області вирішити питання щодо утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси у відповідності з порядком, встановленим ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», -

ВСТАНОВИЛА:

17 жовтня 2010 року Одеська міська організація Політичної Партії «Фронт Змін»звернулася до суду з адміністративним позовом до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання протиправними дій Голови та Секретаря Одеської міської виборчої комісії Одеської області під час підготовки, проведенні засідання виборчої комісії від 15.10.2010р. та прийняття рішення «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси»; визнання протиправною та скасування Постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 15.10.2010р. «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси»та зобов'язання Одеської міської виборчої комісії Одеської області вирішити питання щодо утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси у відповідності з порядком, встановленим ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

В обґрунтування позову зазначалося, що в порушення вимог ч.2.15 Постанови ЦВК від 15.09.2010р. №350 "Про порядок ведення діловодства виборчих комісій та комісій з референдумів" та ч.6 ст.27 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" до порядку денного засідання ОМВК 15.10.2010 року не було включене питання щодо утворення дільничних виборчих комісій; до засідання комісії члени комісії не були ознайомлені з порядком денним та проектом постанови з цього питання; на письмову вимогу представника Одеської міської організації Політичної партії "Фронт змін" щодо надання порядку денного чергового засідання Одеської міської виборчої комісії Одеської області для ознайомлення, останній не був наданий. Крім того, на початку засідання комісії не були оголошені питання порядку денного, порядок денний не оговорювався і не затверджувався членами комісії, що позбавило членів виборчої комісії можливості приймати участь у прийнятті рішення. Склад кожної дільничної виборчої комісії не оголошувався, рішення про утворення кожної окремої ДВК не приймалося, також не приймалося рішення про призначення на керівні посади у кожній ДВК, що є грубим порушенням вимог ч.ч.1, 6 ст.23 зазначеного Закону, відповідно до яких ОМВК повинна приймати окремі рішення про затвердження складу кожної ДВК та про утворення кожної окремої ДВК. При цьому позивач вважав, що утворення ДВК у спосіб, яким вони були утворені спірною постановою, фактично позбавило суб'єктів виборчого процесу можливості оскаржити рішення щодо формування складу кожної окремої ДВК у межах міста Одеси. Крім того, до складу деяких дільничних виборчих комісій, сформованих ОМВК, увійшли декілька представників однієї місцевої організації, кандидатів на посаду Одеського міського голови, що у свою чергу є порушенням вимог ч.4 ст.23 названого Закону. Також, як вважає позивач, всупереч вимогам ч.7 ст.23 Закону України, на засіданні Представники місцевих організацій політичних партій, уповноважені особи та довірені особи кандидатів не були повідомлені про включення кандидатур до складу ДВК. З зазначених підстав позивач вважав спірне рішення ОМВК №600 від 15.10.2010 року незаконним та просив його скасувати, а також просив зобов'язати ОМВК вирішити питання щодо утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси у відповідності з порядком, встановленим ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Крім цього, позивач посилався на те, що зазначені порушення діючого законодавства при прийнятті спірної постанови виникли внаслідок протиправних дій Голови та Секретаря ОМВК, до повноважень та обов'язків яких відноситься питання щодо організації та проведення засідань комісії, і які не виконали своїх обов'язків. З зазначених підстав позивач просив також визнати протиправними дій Голови та Секретаря Одеської міської виборчої комісії Одеської області під час підготовки, проведенні засідання виборчої комісії від 15.10.2010р. та прийняття рішення «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року в задоволенні адміністративного позову Одеської міської організації Політичної партії «Фронт Змін»до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання протиправними дій Голови та Секретаря Одеської міської виборчої комісії Одеської області під час підготовки, проведенні засідання виборчої комісії від 15.10.2010р. та прийняття рішення «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси»; визнання протиправною та скасування Постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 15.10.2010р. «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси»та зобов'язання Одеської міської виборчої комісії Одеської області вирішити питання щодо утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси у відповідності з порядком, встановленим ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»відмовлено у повному обсязі.

В апеляційній скарзі представника Одеської міської організації Політичної Партії «Фронт Змін»ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги представника Одеської міської організації Політичної Партії «Фронт Змін», перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції зазначив, що приймаючи спірну постанову № 600 від 15.10.2010 року «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси», ОМВК діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим вимоги позивача про визнання протиправною та скасування цієї постанови та зобов'язання ОМВК вирішити питання щодо утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси у відповідності з порядком, встановленим ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»та відповідно вимоги про визнання протиправними дій Голови та Секретаря Одеської міської виборчої комісії Одеської області під час підготовки, проведенні засідання виборчої комісії від 15.10.2010р. та прийняття рішення «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси»є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції, та вважає, що при винесенні постанови, суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.

Порядок утворення дільничної виборчої комісії встановлено нормами статті 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Відповідно до п.п.1,4 статті 23 вказаного Закону, дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті. При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

Місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня. Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів. До подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії додаються заяви осіб, включених до списку кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (із зазначенням, чи згодна така особа виконувати повноваження голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії), а також відомості про засоби зв'язку (контактний телефон, електронна адреса) суб'єкта подання. У поданні щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії зазначаються такі відомості: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи; число, місяць, рік народження; громадянство особи; місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони; освіта; місце роботи (заняття), посада; наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій чи комісії референдуму.

В оскаржуваній постанові судом першої інстанції було зазначено, що на підставі отриманих подань суб'єктів виборчого процесу, в тому числі і Одеської міської організації Політичної партії «Фронт змін», 15.10.2010 року ОМВК було прийнято постанову №600, якою були утворені дільничні виборчі комісії у межах міста Одеси, що відповідає вище зазначеним нормам ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Колегія суддів, з урахуванням матеріалів справи, доказів та пояснень наданих сторонами як в суді першої, так і в суді апеляційної інстанції, приходить до висновку, що при розгляді справи та винесенні оскаржуваного рішення, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, дав належну правову оцінку постанові «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси», яка на думку колегії суддів, прийнята відповідачем на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Отже, доводи, зазначені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає такими, які не спростовують правомірності та законності прийнятої ОМВК постанови № 600 від 15.10.2010 року «Про утворення дільничних виборчих комісій у межах міста Одеси», дій Голови та Секретаря Одеської міської виборчої комісії Одеської області під час підготовки, проведенні засідання виборчої комісії від 15.10.2010р., що відповідно до норм статті 2 КАС України було перевірено та обґрунтовано встановлено рішенням суду першої інстанції.

Крім того, посилання апелянта на порушення судом норм процесуального права, а саме допущення до участі у справі представників відповідача з повноваженнями не оформленими належним чином, на думку колегії суддів є такими, які не відповідають вимогам процесуального закону, а саме ст.58 КАС України, яка була правомірно застосована судом першої інстанції при прийнятті рішення про допуск в якості представників Одеської міської виборчої комісії Одеської області - ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.175, 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу представника Одеської міської організації Політичної Партії «Фронт Змін»залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий:

Судді: