Ухвала від 06.10.2010 по справі 22-а-9910/08

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2010 р.Справа № 22-а-9910/08

Категорія: 6.19Головуючий в 1 інстанції: Слюсаренко О.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Джабурія О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Шляхтицького О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області на постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 04.08.2008 року по справі за адміністративним позовом Суворовської районної ради у м. Херсоні, Виконавчого комітету Суворовської районної ради у м. Херсоні до першого заступника начальника Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області -ОСОБА_2, третя особа -Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області, про визнання неправомірними дій,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2008 року Суворовська районна рада у м. Херсоні, Виконавчий комітет Суворовської районної ради у м. Херсоні звернулися до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просять визнати дії ОСОБА_2 -першого заступника начальника Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області щодо направлення листа на ім'я голови Суворовської райради у м. Херсоні від 26.02.2008 року за № 30-16/844 та видачі розпорядження № 46 від 11.03.2008 року «Про зупинення операцій з бюджетними коштами»- протиправними і скасувати його.

В ході розгляду справи представник позивача підтвердив обставини, викладені у позові і просив його задовольнити з підстав, зазначених у ньому.

Представник відповідача вимоги не визнав, пояснив, що в ході ревізії було виявлено порушення використання бюджетних коштів і ОСОБА_2 в межах своєї компетенції виніс розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами.

Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 04.08.2008 року позов задоволено. Визнані неправомірними дії першого заступника начальника Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області щодо направлення листа на ім'я голови Суворовської райради у м. Херсоні датованого 26.02.2007 року за № 30-16/844 та розпорядження від 11.03.2008 року № 46. Скасовано розпорядження № 46 від 11.03.2008 року про зупинення операцій з бюджетними коштами.

Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області подало до суду апеляційну скаргу на постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 04.08.2008 року, в якій вказується, що судове рішення ухвалене з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та провадження по справі закрити. Апелянт посилається на те, що лист КРУ не є актом, який породжує певні наслідки, а тому не може бути скасованим, а справа не підлягає розгляду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з таких підстав.

Колегією суддів встановлені наступні обставини.

Відповідно до плану роботи КРУ проведена планова ревізія використання бюджетних коштів у Суворовському райвиконкомі за період з 01.06.2005 р. по 01.11.2007 р., в ході якої серед інших порушень було виявлено, що при формуванні загального фонду місцевого бюджету допущено порушення ст. 64, 69, 66 Бюджетного кодексу в частині зарахування до доходів місцевого бюджету адміністративних штрафів у сумі 300129,60 грн., накладених не лише адміністративною комісією. На адресу голови Суворовської райради була направлено лист за підписом ОСОБА_2 датований 26.02.07 р. за № 30/16/844, в якому зазначалося, що в термін до 05.03.08 р. необхідно забезпечити повернення до Державного бюджету України суму 300129, 60 грн. 11.03.08 р. прийнято розпорядження № 46 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Суворовського райвиконкому строком до 06.04.08 р.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд першої інстанції дійшов до висновку про необхідність задоволення позову.

Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Виходячи з положень зазначених вище законів, Кодексу та з контексту Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, у тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не надав суду доказів правомірності своїх дій, а також доказів того, що позивачі вчинили бюджетне правопорушення, не надав доказів наявності підстав для зупинення операцій з бюджетними коштами. При здійсненні оскаржуваних дій відповідач не дотримався вимог ст.ст. 78, 120, 116, 118 Бюджетного кодексу, положень Постанови КМУ від 28.20.2002 р. за № 1627 «Про механізм зупинення операцій з бюджетними коштами», Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Державного казначейства від 03.11.2002р. №205 , Порядку проведення інспектування державною контрольно - ревізійною службою, затвердженого Постановою КМУ № 550 від 20.04.2006р., а тому позов обґрунтований.

Проте, з висновками суду першої інстанції про задоволення вимог позивача погодитися не можна.

Судова колегія вважає наведені висновки суду першої інстанції не правильними і такими, що не відповідають вимогам КАС України та приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Судова колегія приймає до уваги доводи апеляційної скарги про те, що проведеною ревізією використання бюджетних коштів, збереження грошових коштів і матеріальних цінностей, стану та достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності в Суворовській районній у м. Херсоні раді, встановлено ряд порушень законодавства, що викладені в акті ревізії від 16.01.2008 року №30-18/02.

На підставі вимог п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області направило лист вимогу на адресу Суворовської районної у м. Херсоні раді щодо усунення порушень, виявлених під час проведення ревізії з подальшим інформуванням про виконання зазначеної вимоги.

21.02.2008 року Суворовська районна у м. Херсоні рада повідомила КРУ в Херсонській області щодо усунення недоліків і порушень, виявлених ревізією використання бюджетних коштів, збереження грошових коштів і матеріальних цінностей, стану та достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності, зазначивши, що відповідно рішення виконавчого комітету від 08.02.2008 року №21 в місячний термін слід здійснити необхідні заходи щодо повернення до Державного бюджету коштів надмірно зарахованих до бюджету Суворовської районної у м. Херсоні ради згідно чинного законодавства.

Оскільки Суворовською районною у м. Херсоні радою, не виконано вимоги КРУ в Херсонській області в повному обсязі то 26.02.2008 року №30-16/844 Суворовській районній у м. Херсоні раді направлено лист не нормативного характеру про можливість застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 118, 120 Бюджетного кодексу України в разі невиконання вимог.

Відповідно до вимог ст. 116, п.2 ч. 1 ст. 118 Бюджетного кодексу України, оскільки виявлено бюджетні правопорушення, Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області розпорядженням № 46 від 11.03.2008 року зупинило операції з бюджетними коштами за рахунками Суворовської районної у м. Херсоні ради.

Відповідно до вимог п.3 Наказу державного казначейства України від 18.11.2002 року №213, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 грудня 2002 р. за № 938/7226 «Про затвердження Порядку зупинення операцій з бюджетними коштами», у разі виявлення бюджетного правопорушення, визначеного п. 2 вищезазначеного наказу, складається протокол про бюджетне правопорушення за формою, передбаченою Порядком складання, передачі за належністю Протоколу про бюджетне правопорушення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 26.02.2002 №129, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.03.2002 за №213/6501, або акт ревізії. На підставі зазначених документів уповноважений орган приймає рішення у формі розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами.

Стосовно визнання неправомірними дій ОСОБА_2 щодо направлення листа від 26.02.2008 року №30-16/844 на ім'я голови Суворовської райради у м. Херсоні судова колегія доходить висновку що не підлягають розгляду судами, зокрема заяви про визнання різного роду листів, інформацій, які надсилаються державними чи іншими органами на адресу підпорядкованих їм структур та інше, оскільки вони не мають обов'язкового характеру і за їх невиконання не передбачена відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду доказав та обґрунтував її.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ухвалене судове рішення на підставі вимог ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні вимог позивача.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області задовольнити частково, постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 04.08.2008 року скасувати, постановити по справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову Суворовської районної ради у м. Херсоні, Виконавчого комітету Суворовської районної ради у м. Херсоні до першого заступника начальника Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області -ОСОБА_2, третя особа -Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області, про визнання неправомірними дій.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: О.В.Джабурія

Суддя: А.В.Крусян

Суддя: О.І.Шляхтицький