Ухвала від 31.08.2010 по справі 2а-10013/09/0570

Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2010 року справа №2а-10013/09/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

судді - доповідача: Ляшенко Д.В.

суддів: Колеснік Г.А., Ястребової Л.В.

при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.

за участю представників:

від позивача: Кравченко В.Г. - за дов. № 140 від 30.01.2010 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Восход» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2010 року по справі № 2а-10013/09/0570 за адміністративним позовом Прокурора м. Горлівки в інтересах державки в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Восход» «про стягнення штрафу», -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2009 року Прокурор м. Горлівки звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Восход» (далі по тексту - ТОВ «Восход») про стягнення штрафу.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що актом обстеження № ДМ 214 № 606 від 21.08.2008 року були виявлені порушення відповідачем законодавства про електроенергетику. 21.08.2008 року відповідачу було видано припис № ДМ 214 № 606, яким зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень, термін виконання встановлено - 20.11.2008 року. 08.12.2008 року було проведено перевірку виконання відповідачем вимог зазначеного припису, в результаті якої виявлено факт невиконання пунктів вказаного припису, про що складено акт № 79. За невиконання зазначеного припису позивачем на відповідача постановою № Д-28 від 24.03.2009 року було накладено штраф в розмірі 1020 грн. Суму штрафу відповідач у встановлений 30-денний строк з дня прийняття постанови не сплатив, у зв'язку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку.

На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 1020 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2010 року позов задоволений у повному обсязі, а саме судом першої інстанції стягнуто з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 1020 грн.

Позивач вважаючи, що це судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував. Інші особи, які беруть участь у справі за викликом не прибули. Від Міністерства палива та енергетики України надійшло до суду клопотання щодо розгляду справи за відсутністю представника.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Судом встановлено наступне.

Відповідно до приписів п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладений обов'язок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.

Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.

Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Згідно з п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

У відповідності до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.

Відповідач - ТОВ «Восход» зареєстрований 23.06.2000 року Виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа, що підтверджується довідкою Управління статистики в м. Донецьку.

Маріупольським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області Регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донбаському регіоні за результатами обстеження відповідача було складено Акт № ДМ 214 № 606 від 21.08.2008 року, яким виявлені порушення відповідачем законодавства про електроенергетику.

На підставі зазначеного акту позивачем видано припис № ДМ 214 № 606 від 21.08.2008 року, яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено - 20.11.2008 року.

08.12.2008 року Державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено обстеження відповідача, в результаті якого було встановлено, що підприємство не виконало у встановлені строки зазначений припис, що підтверджується актом перевірки № 79 від 08.12.2008 року.

Відповідно до приписів ст. 24 Закону України «Про електроенергетику» у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.

Згідно з ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області постановою №Д-28 від 24.03.2009 року до відповідача за невиконання припису Держенергонагляду № ДМ 214 № 606 від 21.08.2008 було накладено штраф в розмірі 1020 грн.

Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідачем було оскаржене вищезазначену постанову про накладення штрафу.

Проте, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.01.2010 року залишено без розгляду адміністративний позов по справі №2а-20003/09/0570 за позовом ТОВ «Восход» до Держенергонагляду в Донецькій області про визнання незаконною та скасування постанови № Д-28 від 23.04.2009 року

Крім того, згідно з п. 10 цього Положення, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного та оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо задоволення позовних вимог Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до ТОВ «Восход» про стягнення штрафу в сумі 1020 грн. у повному обсязі.

Приймаючи викладене до уваги апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Восход» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2010 року по справі № 2а-10013/09/0570 за адміністративним позовом Прокурора м. Горлівки в інтересах державки в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Восход» «про стягнення штрафу» - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 31 серпня 2010 року.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 06 вересня 2010 року.

Колегія суддів: