Ухвала від 31.08.2010 по справі 2а-20/09/0549

Головуючий у 1 інстанції - Чапланова О.М.

Суддя-доповідач - Колеснік Г.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2010 року справа №2а-20/09/0549

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Колеснік Г.А.,

суддів: Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,

при секретарі:Драній Л.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Торезької міської ради Донецької області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс» - про визнання рішень Торезької міської ради від 26.04.2000 року та від 31.10.2000 року протиправними та скасування, зобов'язання вчинити певні дії,-

за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Торезького міського суду Донецької області від 5 березня 2009 року, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Торезького міського суду Донецької області від 5 березня 2009 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Торезької міської ради, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс», про визнання рішень Торезької міської ради від 26.04.2000 року та від 31.10.2000 року протиправними та скасування, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що договір оренди земельної ділянки між позивачкою і Торезькою міською радою укладався один раз на період з 20.01.1997 року по 20.12.1997 року. Право власності на кіоск позивачка не оформила. Плата у міський бюджет за землекористування позивачкою у повному обсязі не здійснювалась, оплачено лише 13.08.1999 року сума 555,75 грн. за 1998-1999 роки. Орендна плата за землю або земельний податок за земельну ділянку площею 14 кв. м. розташовану в районі автовокзалу, впродовж 2000-2009 років не сплачувалась. Постійна комісія з питань регулювання земельних відносин і охорони навколишнього природного середовища Торезької міської ради констатувала факт, що землекористування здійснювалось з порушенням законодавчих і нормативно-правових актів.

Суд першої інстанції також визнав , що позивачем пропущений строк для звернення до адміністративного суду і відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України . що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Не погодившись з рішенням суду на підставі порушення норм матеріального та процесуального права, позивач надав апеляційну скаргу, в якої просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Скарга обґрунтована тим, що з точки зору апелянта посадовими особами Торезької міської ради, використовуючи своє службове становище безпідставно було надано перевагу - сприяння в господарській діяльності ТОВ «Скіф-Сервіс», при наявності всіх підстав в першочерговому наданні позивачу вказаної земельної ділянки, а також безпідставне та незаконне визнання таким, що втратило чинність рішення Торезької міської ради від 29.12.1999 року та прийняття іншого - від 26.04.2000 року та від 31.10.2000 року, що є порушенням ст.. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією». Вважає також , що строк на звернення до суду з адміністративним позовом нею не пропущений , оскільки вона дізналася про оспорюєме рішення у 2008 році при розгляді іншої справи.

Згідно частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

У судове засідання апеляційного суду сторони не прибули, про розгляд справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_3 не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як передбачено ст. 33 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні” до власних повноважень місцевих рад віднесено надання під забудову та для інших потреб земель , що перебувають у власності територіальних громад.

Рішенням виконавчого комітету Торезької міської ради від 20.09.1995 року № 209 (арк.. справи 12) надано у користування земельну ділянку площею 30 кв. м. та дозволено приватному підприємцю ОСОБА_3 встановити кіоск модульного типу в районі автовокзалу в існуючому ряду торгівельних кіосків строком на 1 рік на умовах оренди.

22.01.1997 року між Торезькою міською радою та ОСОБА_3 укладений договір на право тимчасового користування землею згідно з яким Торезька міська рада надає, а ОСОБА_3 приймає у тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 13.5 кв. м. на умовах оренди строком по 20.12.1997 року для зайняття підприємницькою діяльністю (арк.. справи 13-14).

За заявою ОСОБА_3 від 28.01.1998 року (арк.. справи 27) рішенням виконкому Торезької міської ради від 18.02.1998 року продовжено на один рік користування землею площею 13.5 кв.м. Вказаним рішенням попереджено ОСОБА_3 про необхідність убрати кіоск у випадку реконструкції автовокзалу. Відповідно до п. 1.6 рішення суб'єкти оренди зобов'язані укласти договори оренди у місячний термін з дня прийняття рішення виконкому торезької міської ради, приступити до використання земельної ділянки на умовах оренди після встановлення меж цієї ділянки в натурі і отримання документів на право користування землею.

Рішенням Торезької міської ради від 29.12.1999 року у користування на умовах оренди ОСОБА_3 надана земельна ділянка площею 14 кв. м. із земель загального користування строком до 3 років під розміщення і обслуговування кіоску з продажу продовольчих товарів (арк.. справи 89).

Земельно-кадастровим бюро при Шахтарському районному відділі земельних ресурсів на підставі дозволу Торезької міської ради було виготовлено проект відводу земельних ділянок ТОВ «Скіф-сервіс» для розміщення торгового комплексу з вбудованими павільйонами (арк. справи 90-120).

31.10.2000 року Торезькою міською радою було прийняте рішення «Про передачу земельних ділянок у приватну власність, переоформлення права власності та користування, вилучення земель, надання в користування та затвердження матеріалів інвентаризації земель» (арк. справи 88) п. 6.2 якого затверджено проект відводу та надано в постійне користування земельну ділянку площею 684 кв. м. для розміщення торгового комплексу ТОВ «Скіф-сервіс». На підставі вказаного рішення 22.01.2001 року ТОВК «Скіф-сервіс» було видано державний акт на право постійного користування землею, в межах згідно з планом землекористування, для розташування торговельного комплексу з вбудованими павільйонами (арк. справи 159-162).

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998, № 161-XIV встановлено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Договір оренди землі набуває чинності після його державної реєстрації за приписами ст. 18

вищезазначеного закону.

Рішенням Торезької міської ради від 19.12.1999 року у користування на умовах оренди ОСОБА_3 надана земельна ділянка площею 14 кв. м із земель загального користування. Договір оренди земельної ділянки на підставі вказаного рішення позивачкою не укладено. Проект відведення вищевказаної ділянки ОСОБА_3 на розгляд міської ради не надавався. Враховуючи зазначене, немає підстав стверджувати, що вказана земельна ділянка знаходилась у користуванні позивача на умовах оренди.

Протоколом № 4 від 26.09.2002 року засідання постійної комісії з питань регулювання земельних відносин і охорони навколишнього природного середовища Торезької міської ради (арк.. справи 152-157) встановлено факт здійснення землекористування з порушенням законодавчих і нормативно-правових актів.

ТОВ «Скіф-сервіс» звернулось до Торезької міської ради із заявою про надання земельної ділянки, розташованої в районі автовокзалу, за рахунок земель Торезької міської ради. Рішенням від 31.10.2000 року «Про передачу земельних ділянок у приватну власність, переоформлення права власності та користування, вилучення земель, надання в користування та затвердження матеріалів інвентаризації земель» затверджено проект відводу та надано в постійне користування земельну ділянку площею 684 кв. м. для розміщення торгового комплексу ТОВ «Скіф-сервіс».

Таким чином, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції стосовно того, що рішення Торезької міської ради від 31.10.2000 року вчинено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з того, що в позивача немає укладеного договору оренди, ним не сплачувалась орендна плата - не має законних підстав для передачі позивачу земельної ділянки, розташовану в районі автовокзалу, на який знаходиться кіоск площею 14 кв. м. у користування на умовах оренди.

В апеляційній скарзі позивач вказує, що вин не сплачував з 2000 року по 2008 рік орендну плату та земельний податок тому що до єдиного податку, який він сплачує, включені всі податки, в тому числі і податок на землю. Тобто заборгованості перед торезькою міською радою за користування земельною ділянкою в нього немає.

Дійсно, п. 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998, № 727/98 вказано, що суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником, зокрема плати (податку) за землю. Але, до переліку податків та зборів вказаних до зазначеного пункту орендна плата не внесена. Орендна плата взагалі не є податком, тому сплата єдиного податку не звільняє від сплати орендних платежів.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що апелянт не навів в апеляційній скарзі підтвердження фактів порушень норм матеріального права судом першої інстанції, які б могли дати підстави для скасування рішення.

Крім того , судом обґрунтовано зроблений висновок про пропущення позивачем строку на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом.

Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції встановив повно обставини справи та ухвалив постанову з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Підстав для задоволення апеляційної скарги не встановлено.

Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 5 березня 2009 року про відмову у задоволенні позову ОСОБА_3 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Л.В. Ястребова