Рішення від 02.05.2024 по справі 580/3054/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2024 року справа № 580/3054/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Янківської В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

28 березня 2024 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо застосування середньомісячного коефіцієнта заробітної плати при перерахунку пенсії у зменшеному розмірі, що призвело до зменшення пенсії позивача;

2) зобов'язати відповідача виплачувати позивачу пенсію по втраті годувальника, яку визначено з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати у раніше встановленому розмірі до моменту збільшення пенсії внаслідок її перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області та отримує пенсію по втраті годувальника покійного чоловіка ОСОБА_2 , який отримував пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсію по втраті годувальника їй призначено з 14.06.2022. У лютому 2024 позивачка отримала пенсійні виплати у зменшеному розмірі. Для отримання роз'яснень щодо зменшення пенсії вона звернулась до відповідача. Листом від 08.02.2024 № 2165-1742/Д-03/8-2300/24, її повідомлено про те, що розмір пенсії по втраті годувальника позивачки змінився через обчислення пенсії по втраті годувальника з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Позивачка не погоджується з такою позицією відповідача. Вважає, що застосування середньомісячного коефіцієнта заробітної плати у зменшеному розмірі, яке призвело до зменшення пенсії, порушує її право на отримання пенсійних виплат у належному розмірі, а тому звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивача із 14.06.2022 переведено на пенсію у зв'язку із втратою годувальника за померлого чоловіка, ОСОБА_2 , який отримував пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ. Заробітну плату для обчислення пенсії померлого чоловіка позивача було обчислено відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ та пункту 9 Порядку № 1210 з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати 2,90126 (6000,00 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2021) х 5/10340,35 грн (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020 рік). Заробітна плата для обчислення пенсії позивача - 21483,92 грн (3764,40 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) х 1,17 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2019 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.05.2020 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2021 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,14 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2022 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,197 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2023 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 2,90126). Загальний розмір пенсії позивача у зв'язку із втратою годувальника, обчислений з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, який було застосовано для обчислення пенсії годувальника згідно із статтею 54 Закону № 796-ХІІ та пунктом 9 Порядку № 1210, в період з 01.03.2023 до 16.08.2023 - становив 10654,37 грн. Відповідно до поданої заяви із 17.08.2023 до пенсії позивача замість підвищення дитині війни (66,43 грн), яке було встановлено до попереднього розміру пенсії, встановлено підвищення члену сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни у розмірі 523,25 грн (2093 грн (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 17.08.2023) х 25%). Із 17.08.2023 розмір пенсії позивача становив 11111,19 грн (10654,37 грн (розмір пенсії із 01.03.2023) + 523,25 грн (підвищення члену сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни) - 66,43 грн (підвищення дитині війни). Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 № 754 «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань» затверджено порядок використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань та Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Порядок). Згідно з Порядком разову грошову виплату дружинам померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, встановлено у розмірі 650 гривень. У вересні 2023 року позивачу виплачено 11982, 23 грн, у тому числі: - 11111,19 грн - розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника, визначений із 17.08.2023 та обчислений з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на відповідний рік, згідно із статтею 54 Закону № 796-ХІІ та пунктом 9 Порядку № 1210; - 221,04 грн - доплата підвищення члену сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни за період із 17.08.2023 до 31.08.2023; - 650,00 грн - разова грошова виплата дружинам померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни. Із жовтня 2023 до січня 2024 року виплату пенсії позивачу проведено у розмірі, встановленому із 17.08.2023 - 11111,19 грн. Після виявлення помилки стосовно обчислення розміру пенсії позивача з порушенням Порядку № 1210 та після отримання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи позивача із 01.01.2024 пенсію у зв'язку із втратою годувальника обчислено з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (на 01.01.2023). Із 01.01.2024 заробітну плату для обчислення пенсії у зв'язку із втратою годувальника обраховано відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ та пункту 9 Порядку № 1210 із урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати 2,50445 (6700,00 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2023) х 5 / 13376,21 грн (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022 рік). Заробітна плата для обчислення пенсії - 18545,53 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 2,50445). Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача із 01.01.2024 становить 10340,35 грн. Виплата пенсії позивачу у зазначеному розмірі проводиться із 01.02.2024. Таким чином обчислення пенсії позивача з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (на 01.01.2023) є виконанням вимог Порядку №1210.

Згідно з наказом Черкаського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 №47-О «Про внесення змін в облікові документи» ОСОБА_3 , судді Черкаського окружного адміністративного суду, змінено в облікових документах прізвище ОСОБА_4 на Янківська.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області та отримує пенсію по втраті годувальника покійного чоловіка ОСОБА_2 , який отримував пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсію по втраті годувальника їй призначено з 14.06.2022.

У лютому 2024 позивачка отримала пенсійні виплати у зменшеному розмірі. Для отримання роз'яснень щодо зменшення пенсії вона звернулась до відповідача.

Звернення позивача на особистому прийомі заступником начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розрахунку розглянуто та надано відповідь листом від 08.02.2024 № 2165-1742/Д-03/8-2300/24.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі по тексту - Закон України № 1058-IV) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Згідно частини 1 статті 44 Закону №1058 звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Отже відповідач після надходження заяви та документів, які підтверджують страховий стаж та пільговий стаж, зобов'язаний невідкладно прийняти відповідне рішення - акт владно-розпорядчого характеру,- про призначення/перерахунок чи про відмову у призначенні/перерахунку пенсії.

У разі відмови у призначенні/перерахунку пенсії за відсутності законних підстав порушується право заявника на отримання пенсії, що є підставою для звернення до суду за захистом порушеного права.

З аналізу вказаних приписів вбачається, що перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України при розгляді заяви про перерахунок пенсії та прийнятті відповідного рішення. В свою чергу призначення/перерахунок пенсії здійснюється за заявою, форма якої встановлена Порядком №22-1.

Судом встановлено, що у лютому 2024 позивачка отримала пенсійні виплати у зменшеному розмірі. Для отримання роз'яснень щодо зменшення пенсії вона звернулась до відповідача.

Звернення позивача на особистому прийомі заступником начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розрахунку розглянуто та надано відповідь листом від 08.02.2024 № 2165-1742/Д-03/8-2300/24.

Вказане свідчить, що звернення позивача є зверненням щодо роз'яснення підстав щодо зменшення розміру пенсії, а не заявою про призначення (перерахунок) пенсії.

Враховуючи порушення позивачем порядку звернення за перерахунком пенсії, наслідком чого є неможливість прийняття відповідачем рішення про призначення /відмову у проведенні такого перерахунку, а тому таке право позивача не є порушеним, а отже і не підлягає судовому захисту.

Водночас суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості повторно звернутись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, та у разі прийняття рішення про відмову в проведенні такого перерахунку оскаржити таке рішення у судовому порядку.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА