02 травня 2024 року справа №200/7094/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року у справі № 200/7094/23 (головуючий І інстанції Троянова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправною та скасувати відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 постанови КМУ 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, оформленої листом від 14.07.2023 № 1767/01/26-2023;
- зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу частину одноразової грошової допомоги у сумі 7 500 000 грн.
В обґрунтування позову зазначила, що є матір'ю ОСОБА_2 , дільничного офіцеру поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, загиблого під час дії воєнного стану при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків.
Звернулась до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, проте відповідач зазначив про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, оскільки місто Краматорськ, у межах якого загинув син позивача, на день його загибелі 02.01.2023 не визначено районом бойових дій.
Такі дії відповідача є протиправними.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 08.07.2023, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 7 500 000 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що Порядок № 376 регулює лише питання про порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги, а до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми пп. 1.2 Постанови № 168.
Однак, механізм призначення та виплати одноразової допомоги, передбаченої п. 2 Постанови № 168, визначається саме Порядком № 376, про що також свідчить п. 2-1 Постанови № 168.
Однією з обов'язкових умов для призначення та виплати одноразової грошової допомоги за п. 2 Постанови № 168 є перебування поліцейського безпосередньо в районах ведення бойових дій (здійснення заходів).
Проте, наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 “Про визначення районів воєнних (бойових) дій” (зі змінами) місто Краматорськ, у межах якого загинув ОСОБА_2 , на день його загибелі не було визначено районом бойових дій.
З огляду на зазначене начальником ГУНП в Донецькій області прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу на підставі п. 2 постанови Кабінету № 168 та роз'яснено позивачу її право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 97 Закону № 580.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду”.
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд” матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд”.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, розглядаючи апеляційні скарги в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Краматорським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області 31 січня 2014 року), та є особою, що претендує на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.
ОСОБА_2 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 19 січня 2023 року, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області, свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 від 11 січня 2023 року.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 від 18 січня 2023 року, видане Добропільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 36 від 06.01.2023.
На виконання Указу Президента від 24.02.2022 № 64/2022, 02.01.2023 року згідно з затвердженим начальником Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області графіком несення служби особового складу із забезпечення публічної безпеки та охорони об'єктів інфраструктури, дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області лейтенант поліції ОСОБА_2 з 19:00 год. 02.01.2023 до 08:00 год. 03.01.2023 заступив на чергування на блокпост “Кондиціонер”.
02.01.2023 ОСОБА_2 під час несення чергування на блокпосту, при виконанні завдання керівництва із забезпечення публічної безпеки та охорони об'єктів інфраструктури в межах міста Краматорськ, потрапив під обстріл, внаслідок чого отримав мінно-вибухову травму з осколковими пораненнями грудної клітини, верхньої та нижньої кінцівок, яка призвела до загибелі поліцейського.
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 17.01.2023 року № 26 о/с “По особовому складу” звільнено зі служби в поліції та виключено зі списків особового складу Національної поліції України у зв'язку зі смертю лейтенанта поліції ОСОБА_2 , дільничного офіцера сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського районного управління поліції з 02 січня 2023 року. Смерть настала в період проходженням ним служби в Національній поліції України під час виконання службових обов'язків в умовах воєнного часу. Підстава: висновок службового розслідування Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 12.01.2023.
20.03.2023 спеціальною комісією з спеціального розслідування нещасного випадку складено акт № 26 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 02.01.2023 о 23:32 год. із дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області лейтенантом поліції ОСОБА_2 (далі - Акт).
В Акті № 26 спеціального розслідування нещасного випадку зазначено діагноз, який установлено закладом охорони здоров'я - мінно-вибухова травма з осколковими пораненнями грудної клітки, верхньої та нижньої кінцівок праворуч (лікарське свідоцтво про смерть № 4 від 03.01.2023 Краматорського відділення СМЕ Донецького обласного бюро СМЕ).
У зазначеному Акті дисциплінарна комісія в ході службового розслідування, проведеного у формі письмового провадження на підставі наказу ГУНП у Донецькій області від 04.01.2023 № 12, дійшла висновку, що смерть дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП у Донецькій області ОСОБА_4 настала у період проходженням ним служби в Національній поліції України під час виконання службових обов'язків в умовах воєнного стану.
Спеціальна комісія з спеціального розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП у Донецькій області лейтенант поліції ОСОБА_2 , загинув під час дії воєнного стану при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 № 705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за № 1139/53422).
06.04.2023 Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” прийнято постанову № 81, в якої встановлено, що травма лейтенанта поліції ОСОБА_2 , 1998 р.н., дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, що призвела до смерті 02.01.2023, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків.
05.05.2023 ОСОБА_1 звернулась до начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки, виданої Управлінням кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області 28.06.2023 за № 2234/12/01-2023, особами, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, є батько, ОСОБА_5 , та мати - ОСОБА_1 .
Начальником ВПЗ ГУНП в Донецькій області направлено головному бухгалтеру УФЗБО ГУНП в Донецькій області лист від 05.07.2023 № 880/23/01-2023, відповідно до якого вказано, що пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору. Наказом МВС України від 21.06.2022 № 376 з метою врегулювання питання щодо порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, який визначає механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови № 168, у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій території російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів. З аналізу вказаних норм вбачається, що однією з обов'язкових умов для призначення та виплати ОГД є перебування поліцейського безпосередньо в районах ведення бойових дій (здійснення заходів). Перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України. Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 “Про визначення районів воєнних (бойових) дій” з 01.01.2023 по 31.01.2023 в Краматорському районі Донецької області визначено районом ведення воєнних (бойових) дій Лиманську та Костянтинівську міські територіальні громади. Отже, місто Краматорськ, у межах якого загинув ОСОБА_2 , станом на день його загибелі (02.01.2023) не визначено районом ведення бойових дій (здійснення заходів). За таких обставин, правові підстави для призначення та виплати ОГД, передбаченої пунктом 2 Постанови № 168, відсутні.
08 липня 2023 року начальником Головного управління Національної поліції в Донецькій області затверджено висновок про відмову одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в зв'язку з загибеллю сина ОСОБА_2 у період дії воєнного стану під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, оскільки наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 “Про визначення районів воєнних (бойових) дій” (зі змінами) з 01.01.2023 по 31.01.2023 місто Краматорськ, у межах якого загинув ОСОБА_2 , станом на день його загибелі (02.01.2023) не визначено районом ведення воєнних (бойових) дій.
Представник позивача звернувся зі скаргою на бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги.
Листом Національної поліції України від 03 листопада 2023 року № 345237/02/04-2023 повідомлено, про правомірність рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оскільки місто Краматорськ, у межах якого загинув ОСОБА_2 , на день його загибелі не визначено районом бойових дій.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив з того, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме положення пунктів 1, 2 Постанови № 168 як акту вищої юридичної сили, який визначає право на призначення такої одноразової грошової допомоги.
Оцінка суду.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1,2 частини першої статті 97 Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580) одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) (…) поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
- загибелі поліцейського, що настала (…) в ході участі (…) у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
- смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Згідно з частиною першою статті 98 Закону №580 у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, визначені в цьому Законі.
На підставі частини четвертої статті 98 Закону № 580 до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у пунктах 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, належать, зокрема, батьки (….) загиблої (померлої) особи.
Відповідно до частини першої статті 100 Закону № 580 одноразова грошова допомога у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Між тим, вищезазначені норми Закону № 580 не визначають умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 580 у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався та діє на теперішній час.
Як свідчать матеріали справи ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 під час дії воєнного стану в Україні при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (далі - Постанова КМУ № 168, в редакції станом на 02.01.2023).
Відповідно до пункту 1 постанови № 168 на період дії воєнного стану військовослужбовцям (…) та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (…) - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (…).
Згідно з пунктом 2 Постанови № 168 сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. (…)
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва). (…)
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
На підставі пункту 2-1 Постанови № 168 встановлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.06.2022 № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.07.2022 № 858/38194, затверджено Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, який набрав чинності з 12.08.2022 (далі - Порядок № 376, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин -02.01.2023).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 376 цей Порядок визначає механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить, що одноразова грошова допомога відповідно до п. 2 Постанови № 168 на час виникнення спірних правовідносин 02.01.2023 виплачувалась в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану:
- який брав участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів,
- який помер внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин.
Отже, для виплати матері загиблого ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 Постанови № 168 необхідна наявність таких умов:
- належність загиблого до категорії осіб, передбачених п. 1 Постанови № 168 та п. 1 Порядку № 376:
- перебування його безпосередньо в районах у період здійснення відповідних заходів:
- його загибель в період дії воєнного стану.
Як свідчить акт спеціального розслідування нещасного випадку лейтенант поліції ОСОБА_2 , загинув під час дії воєнного стану при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік в редакції на час виникнення спірних правовідносин 02.01.2023).
Відповідно до підпункту 1.2 пункту 1 Переліку Краматорська міська територіальна громада (м. Краматорськ) віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії (територія можливих бойових дій).
Таким чином, ОСОБА_2 належав до категорії осіб, передбачених п. 1 Постанови № 168 (був поліцейським); загинув під час дії воєнного стану при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час несення службових обов'язків; перебував безпосередньо на території, на якій можливі бойові дії.
Зазначене свідчить про безпідставність відмови відповідача у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 Постанови № 168.
Є неприйнятними доводи апелянта, що обов'язковою умовою виплати позивачу спірної одноразової грошової допомоги є перебування поліцейського безпосередньо в районах ведення бойових дій (здійснення заходів), а м. Краматорськ не визначено районом ведення таких дій, оскільки право позивача на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина ОСОБА_2 виникло 02.01.2023, тобто під час дії пункту 2 Постанови № 168, коли не було передбачено забезпечення здійснення відповідних заходів, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів.
Такі зміни були внесені в Порядок № 376 тільки 02.02.2023 Наказом Міністерства внутрішніх справ № 55 від 02.02.2023.
Є безпідставними доводи відповідача, що одноразова грошова допомога позивачу повинна виплачуватися на підставі п. 1 ч. 1 ст. 97 Закону № 580, оскільки ці норми не визначають виплату одноразової грошової допомоги в разу загибелі поліцейського під час дії воєнного стану.
На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність висновку Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 08.07.2023, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги, скасував його та зобов'язав Головне управління Національної поліції в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 7 500 000 грн.
Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року у справі № 200/7094/23 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року у справі № 200/7094/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 02 травня 2024 року.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 02 травня 2024 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв