Рішення від 30.04.2024 по справі 240/30906/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2024 року м. Житомир справа № 240/30906/23

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 із позовом, в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо утримання надміру виплачених сум пенсії в розмірі 5922,62 грн за період з 07.04.2022 по 31.08.2022;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області припинити утримання переплати в розмірі 20% розміру пенсії та повернути незаконно утримані щомісячні відрахування коштів з пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що до 07.04.2022 вона отримувала пенсію за віком по списку №2, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В подальшому, в травні місяці 2022 року позивач отримала пенсію по втраті годувальника призначену з 07.04.2022 обчислену відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Наголошує, що в липні 2023 року отримала пенсію на 552 грн меншу і відразу звернулась у відділ обслуговування громадян №2, де пояснили, що прийнято рішення про утримання переплати, яка утворилась внаслідок неправильного призначення пенсії при переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Роз'яснено, що спеціалістом невірно застосовано ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсійну справу відповідачем було приведено у відповідність до норм чинного законодавства і як наслідок утворилась переплата з 07.04.2022 по 31.08.2022 в сумі 5 922,62 грн.

Позивачка вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про утримання надміру виплачених сум пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, а тому з метою захисту своїх прав та інтересів звернулася до суду із цим позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Від відповідача 24.01.2024 на офіційну електронну адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, у якому позивач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначено, що позивач з 15.12.2017 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 07.04.2022 позивач звернулась до управління з заявою щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. До заяви позивачем надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та посвідчення дружини померлого громадянина з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, виписку з акта огляду медико-соціальної комісії від 06.12.2017 АВ0777556, згідно якої померлий ОСОБА_3 визнаний особою з інвалідністю внаслідок загального захворювання. В зв'язку з відсутністю права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону №1584-ІХ, позивача приведено у відповідність та переведено на пенсію в зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону №1058 з 07.04.2022. Надалі відповідно до заяви від 09.02.2023 позивача було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058. В зв'язку з помилково проведеним перерахунком пенсії позивача щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону №1584-ІХ з 07.04.2022 утворилась переплата пенсії (надміру виплачені кошти) у розмірі 5922,62 грн. за період з 07.04.2022 до 31.08.2022.

Враховуючи вищезазначене. 05.06.2023 управлінням прийнято рішення № 19092/03-16 про утримання надміру виплаченої суми пенсії в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.07.2023 до повного погашення, про що позивача повідомлено листом від 19.05.2023 №0600-0306-8/54444. А тому, з огляду на викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

У зв'язку із переїздом суду до нового приміщення у період з 10.04.2024 по 16.04.2024 у судді був відсутній доступ до КП "Діловодство спеціалізованого суду".

Відповідно до наказу Житомирського окружного адміністративного суду №01-93В від 29.12.2023 головуючий суддя Шуляк Л.А. перебувала у щорічній відпустці в період з 01.01.2024 по 05.01.2024.

У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами із прийняттям рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 15.12.2017 перебуває на обліку в управлінні та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В подальшому, 07.04.2022 позивач звернулась до управління з заявою щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. До заяви позивачем надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та посвідчення дружини померлого громадянина з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, виписку з акта огляду медико-соціальної комісії від 06.12.2017 АВ0777556, згідно якої померлий ОСОБА_3 визнаний особою з інвалідністю внаслідок загального захворювання.

Як зазначено позивачем, в липні 2023 року вона отримала пенсію на 552 грн меншу і відразу звернулась у відділ обслуговування громадян.

Листом від 24.08.2023 №29174-28309/П-02/8-0600/23 відповідач повідомив позивача про те, що в зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 07.04.2022 утворилась переплата пенсії у розмірі 5 922,62 грн. за період з 07.04.2022 по 31.08.2022. А тому, стягнення надміру виплачених коштів проводиться в розмірі 20% від суми пенсії з 01.07.2023 до повного погашення.

Так, до матеріалів справи долучено рішення від 05.06.2023 №19092/03-16 головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про утримання надміру виплачених сум пенсії ОСОБА_1 в розмірі 5 922,62 грн за період з 07.04.2022 по 31.08.2022.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач за захистом своїх прав звернулась з вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ст. 1 Закону №1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

При цьому відповідно до п.2 ч.2 ст.16 Закону №1058, особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору).

Положеннями п.3 ч.2 ст.16 вказаного Закону передбачено, що застрахована особа зобов'язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

У відповідності до п. 2.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

Згідно з п. 2.21 Порядку №22-1 у разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням. При цьому відповідно до п.2 ч.2 ст.16 Закону №1058 особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

Так, механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 №6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 за №374/7695 ( далі - Порядок №6-4).

Згідно п.п.2.3 Порядку №6-4 переплата пенсії - це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).

Також, відповідно до ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягають поверненню безпідставно набуті:

1)заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Тобто, відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.

Таким чином, діючим законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №487/3380/16-а, від 21.02.2020 у справі №340/624/16-а та від 27.03.2020 у справі 757/38162/14-а.

Як зазначалось раніше, в зв'язку з відсутністю у позивача права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону №1584-ІХ, пенсія ОСОБА_1 приведена у відповідність та переведено її на пенсію в зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону №1058 з 07.04.2022.

Відповідачем у відзиві на адміністративний позов наголошено, що надалі відповідно до заяви від 09.02.2023 позивача було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058.

В зв'язку з помилково проведеним перерахунком пенсії позивача щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону №1584-ІХ з 07.04.2022 утворилась переплата пенсії (надміру виплачені кошти) у розмірі 5 922,62 грн. за період з 07.04.2022 до 31.08.2022.

Враховуючи вищезазначене, 05.06.2023 управлінням прийнято рішення №19092/03-16 про утримання надміру виплаченої суми пенсії в розмірі 20% пенсії щомісячно. починаючи з 01.07.2023 до повного погашення.

З огляду на вказане суд дійшов висновку, що переплата пенсії позивача не була наслідком неправомірних дій з її боку, а виникла внаслідок помилкових дій працівників управління в ході переведення її на інший вид пенсії.

Окрім того, будь-яких доказів наявності вини саме позивача чи зловживань з її боку, які б спричини переплату пенсії, відповідачем не надано та судом не встановлено.

Враховуючи наведене, відповідач безпідставно ухвалив рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій позивача, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.06.2023 №19092/03-16 про надміру виплачених сум ОСОБА_1 у розмірі 5 922,62 грн. за період з 07.04.2022 по 31.08.2022 слід визнати протиправним та скасувати.

Як зазначено позивачем та не спростовується відповідачем, на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.06.2023 №19092/03-16 про утримання надміру виплачених сум пенсій станом на 01.11.2022 здійснюються утримання з пенсії позивача.

Виходячи з вищенаведеного та обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повернути позивачу суми пенсій утримані на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.06.2023 №19092/03-16 про утримання надміру виплачених сум пенсій.

Враховуючи, що судом обрано інший спосіб захисту порушеного права, ніж просив позивач, у частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача незаконно утриманих коштів слід відмовити.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем не доведено правомірності вчинених дій та прийнятого рішення, а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.06.2023 №19092/03-16 про надміру виплачених сум пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повернути ОСОБА_1 суми пенсій, утримані на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.06.2023 №19092/03-16.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 30 квітня 2024 року.

Суддя Л.А.Шуляк