Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 травня 2024 року Справа№200/1713/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
25 березня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), надісланий засобами поштового зв'язку 13 березня 2024 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо визначення в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) ОСОБА_1 розміру посадового окладу та окладу за військове звання із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення та інших додаткових одноразових видів грошового забезпечення (матеріальна допомога для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням здійснених платежів.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
29 березня 2024 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк та у спосіб, що визначені судом.
18 квітня 2024 року суд постановив ухвалу про поновлення строку звернення до суду.
18 квітня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
З клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін учасники справи до суду не зверталися, а тому на підставі ч. 5 ст. 260 КАС справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в період з 24 вересня 2019 року по 19 травня 2023 року проходив військову службу в Збройних Силах України у Військовій частині НОМЕР_1 , де і перебував на грошовому забезпеченні.
Позивач доводив, що Військова частина НОМЕР_1 нараховувала і виплачувала грошове забезпечення не в повному обсязі внаслідок того, що розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням здійснювався з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року, в той час як належало застосовувати прожитковий мінімум, встановлений законом на 01 січня календарного року, в якому проводилось нарахування та виплата грошового забезпечення, як того вимагає п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року.
Вважаючи протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у визначенні в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) розміру посадового окладу та окладу за військове звання без застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Зазначив, що Постановою №704 було змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців.
Дійсно, п.4 Постанови № 704 в редакції від 30 серпня 2017 року, яка була чинною до 24 лютого 2018 року, було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Але, в подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, п. 4 Постанови КМУ № 704 був викладений у новій редакції, а саме: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Відповідач звертав увагу на те, що п. 6 Постанови КМУ № 103 до п. 4 Постанови КМУ № 704 були внесені зміни, якими встановлена залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01 січня 2018 року. Умова, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року, з вказаного пункту була вилучена.
Отже, починаючи з дня набрання чинності п. 6 Постанови КМУ № 103, припинив свою дію п. 4 Постанови КМУ № 704 (в редакції від 30 серпня 2017 року), який передбачав застосування під час визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання у якості розрахункової величини розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, а також обмежувальну величину у розмірі 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідач доводив, що позивач дійшов помилкового висновку про те, що, починаючи з дня набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103, відновила свою дію попередня редакція п. 4 Постанови КМУ № 704, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Відповідач зауважив, що згідно з п. 32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2005 року № 870, визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи його скасування не поновлює дію актів, які визнані ним такими, що втратили чинність, чи які скасовані таким актом.
Таке ж положення міститься в п. 2.36 наказу Міністерства юстиції України від 12 травня 2005 року № 34/5 «Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів», в якому зазначено, що визнання нормативно-правового акта таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним такими, що втратили чинність.
За правовою позицією Верховного Суду України, яка міститься в постанові від 02 грудня 2008 року у справі № 21-1169во08, норми права, що зазнавали змін, мають застосовуватися виключно в межах дії кожної з їх редакцій.
Наведений принцип є універсальним та повинен застосовуватися, як до актів законодавства, так і індивідуальних актів (рішень) суб'єктів владних повноважень.
Отже, за висновком відповідача, скасування в судовому порядку п. 6 Постанови КМУ № 103, яким були внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, не призвело до відновлення дії попередньої редакції п. 4 Постанови КМУ № 704.
На переконання відповідача, Постанова КМУ № 704 досі викладена в редакції, де в п. 4 зазначено: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
З огляду на викладене відповідач доводив, що у спірних правовідносинах застосовував вказану вище норму, яка була обов'язковою для застосування, оскільки іншої не існує, а попередня не може бути відновлена судом.
Зазначав, що скасування в судовому порядку п. 6 Постанови КМУ № 103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за військове звання позивача, позаяк так скасування не може слугувати підставою для перерахунку розмірів посадового окладу, окладів за військове звання, а також виплаченої грошової допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 не створює підстав для здійснення такого перерахунку.
Крім того, відповідач зауважив, що позивач не довів належними доказами, що після скасування в судовому порядку п. 6 Постанови КМУ № 103, яким були внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, відбулася зміна розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців, або доказів, які свідчать про підвищення з 2020 року розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців.
Позивач не враховує те, що при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, які у даний час перебувають на військовій службі, застосовується в якості розрахункової величини розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який визначений у розмірі 1 762 гривні.
Зокрема, Верховний Суд в постанові від 27 травня 2021 року у справі № 520/5794/2020 зазначив, що згідно з Постановою КМУ № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року.
Крім того, позивач не врахував, що відповідні накази командира Військової частини НОМЕР_1 про виплату йому грошової допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань не були скасовані чи змінені та є чинним, а тому підстави для здійснення перерахунку проведеної на підставі відповідних наказів виплати позивачу зазначених вище допомог відсутні.
На переконання відповідача, відсутні правові підстави для проведення перерахунку виплаченого позивачу грошового забезпечення, зокрема розмірів посадового окладу, окладу за військове звання, перерахунку розміру виплаченої грошової допомоги на оздоровлення за 2020, 2021, 2022, 2023 роки.
Грошове забезпечення виплачувалось позивачу у розмірах, що були встановлені Кабінетом Міністрів України та забезпечувало достатні матеріальні умови, розмір грошового забезпечення позивача у наведений період не був нижчим від рівня, в тому числі визначеного в ч. 3 ст. 46 Конституції України, і дозволяв забезпечувати йому належні умови для життя в суспільстві та зберігати його людську гідність.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .
З 26 березня 2021 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) зареєстрована як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
З приводу проходження позивачем військової служби суд встановив такі обставини.
Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 24 вересня 2019 року № 325 молодший лейтенант медичної служби ОСОБА_1 , призначений наказом командира Військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 05 липня 2019 року № 186 на посаду командира медичної роти Військової частини НОМЕР_1 , з 24 вересня 2019 року прийняв справи та посаду і приступив до виконання службових обов'язків, шпк «майор медичної служби», посадовий оклад - 4 510,00 грн.
Цим наказом позивачу встановлена щомісячна премія в розмірі 47% посадового окладу, надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років відповідно до Постанови КМУ № 704.
Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 18 травня 2023 року № 140 старший лейтенант медичної служби ОСОБА_1 , командир медичної роти Військової частини НОМЕР_1 , призначений наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 03 травня 2023 року № 921 на посаду заступника начальника 76 реабілітаційного госпіталю Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, з 19 травня 2023 року був виключений зі списків особового складу частини та знятий з усіх видів забезпечення.
Цей наказ передбачав виплату позивачу щомісячної премії в розмірі 395% посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років відповідно до Постанови КМУ № 704 за період з 01 по 19 травня 2023 року; додаткової винагороди, передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» пропорційно дням участі з 01 по 19 травня 2023 року з розрахунку 30 000 грн за місяць.
Вказані обставини також підтверджені записами в посвідченні офіцера серії НОМЕР_6 .
Отже, в період з 24 вересня 2019 року по 19 травня 2023 року ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді командира медичної роти Військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи у військовому званні «молодший лейтенант», а в подальшому - «старший лейтенант»; перебував на грошовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_1 .
На підставі довідок-розрахунків грошового забезпечення, які видані Військовою частиною НОМЕР_1 20 квітня 2024 року за №№ 0989/10/1573, 0989/10/1572, 0989/10/1571, 0989/10/1570, 0989/10/1569, суд встановив такі обставини щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період проходження ним військової служби, з приводу якого виникли спірні правовідносини:
у вересні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 41 778,26 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 247,33 грн, посадовий оклад - 1 052,33 грн, надбавка за вислугу років - 389,90 грн, надбавка за особливості проходження служби - 1 098,22 грн, премія - 494,00 грн, ООС - 8 250,00 грн, оздоровлення - 14 067,35 грн, інше, доплати, перерахування - 16 178,52 грн;
в жовтні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 15 942,32 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 1 271,82 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 2 516,13 грн;
в листопаді 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 21 274,07 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 050,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6 500,00 грн, інше, доплати, перерахування - 500,00 грн;
в грудні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 20 562,10 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 1 907,73 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6 500,00 грн;
в січні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 20 562,10 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 1 907,73 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6 500,00 грн;
в лютому 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 20 562,10 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 1 907,73 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6 500,00 грн;
в березні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 19 926,19 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 1 271,82 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6 500,00 грн;
в квітні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 32 721,72 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6 500,00 грн, оздоровлення - 14 067,35 грн;
в травні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11 176,83 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 991,61 грн, посадовий оклад - 4 219,03 грн, надбавка за вислугу років - 1 563,19 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 402,99 грн;
в червні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 17 037,63 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 883,33 грн, посадовий оклад - 3 758,33 грн, надбавка за вислугу років - 1 392,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 3 922,21 грн, премія - 1 413,13 грн, індексація - 216,51 грн, ООС - 5 451,61 грн;
в липні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 13 224,01 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 1 059,85 грн, індексація - 216,51 грн;
в серпні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 18 487,19 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 4 193,55 грн;
у вересні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 31 083,62 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 5 200,00 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 10 630,45 грн, збільшений розмір премії, премія взвод/рота - 500,00 грн;
в жовтні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 18 371,16 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 1 695,76 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 2 096,77 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 1 945,16 грн;
в листопаді 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 28 843,17 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 6 500,00 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 6 030,00 грн, збільшений розмір премії, премія взвод/рота - 500,00 грн, матеріальна допомога - 1 060,00 грн;
в грудні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 21 329,23 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 1 695,76 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 2 935,48 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 4 064,52 грн;
в січні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 28 890,55 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 331,42 грн, ООС - 7 064,51 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 6 967,74 грн;
в лютому 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 28 096,32 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 1 907,73 грн, індексація - 331,42 грн, ООС - 9 142,85 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 4 307,14 грн;
в березні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14 646,33 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 1 907,73 грн, індексація - 331,42 грн;
в квітні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 29 469,17 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 415,41 грн, оздоровлення - 14 526,88 грн;
в травні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 433,29 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 415,41 грн, 5 травня - 1 491,00 грн;
в червні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 116,99 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 1 271,82 грн, індексація - 415,41 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 2 022,58 грн;
в липні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 754,94 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 1 907,73 грн, індексація - 540,03 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1 900,00 грн;
в серпні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 966,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 540,03 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1 900,00 грн;
у вересні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 19 504,98 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 540,03 грн, грошова премія з нагороди - 2 538,07 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1 900,00 грн;
в жовтні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 18 866,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 540,03 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 3 800,00 грн;
в листопаді 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 39 604,03 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 1 907,73 грн, індексація - 540,03 грн, ООС - 4 983,33 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 3 833,33 грн, винагорода за виконання завдань в польових умовах - 7 883,33 грн, матеріальна допомога - 1 060,00 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1 900,00 грн, інше, доплати, перерахунки - 5 000,00 грн;
в грудні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 32 556,01 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 540,03 грн, ООС - 6 290,32 грн, винагорода за створення умов для безпечного виконання бойових завдань - 8 709,68 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 500,00 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1 900,00 грн;
в січні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 25 656,01 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 540,03 грн, ООС - 4 193,55 грн, нагорода за створення безпечних умов для виконання бойових завдань - 5 806,45 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 500,00 грн;
в лютому 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 51 997,82 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 672,35 грн, ООС - 5 339,29 грн, нагорода за створення безпечних умов для виконання бойових завдань - 7 392,86 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 5 700,00 грн;
в березні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 133 388,53 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 672,35 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 112 500,00 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн;
в квітні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 95 771,38 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 672,53 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 55 666,67 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн, оздоровлення - 19 216,18 грн;
в травні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 75 786,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 6 047,91 грн, індексація - 913,01 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 54 838,71 грн, 5 травня - 1 491,00 грн;
в червні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 76 954,06 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 1 071,21 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 55 666,67 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн;
в липні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 89 593,00 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 090,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 960,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 914,00 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 1 012,00 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 68 387,10 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн;
в серпні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 76 967,31 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 120,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 940,33 грн, премія - 6 047,91 грн, індексація - 1 281,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 57 096,77 грн;
у вересні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 107 542,53 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 120,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 940,33 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 1 281,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 86 000,00 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн;
в жовтні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 84 871,51 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 120,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 940,33 грн, премія - 6 047,91 грн, індексація - 1 281,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 63 870,97 грн, матеріальна допомога - 1 130,00 грн;
в листопаді 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 102 018,86 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 120,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 940,33 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 1 424,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 81 333,33 грн;
в грудні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 47 387,76 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 939,35 грн, посадовий оклад - 3 782,58 грн, надбавка за вислугу років - 1 652,68 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 143,50 грн, премія - 5 636,05 грн, індексація - 1 233,60 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;
в січні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 49 463,40 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 130,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 974,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 949,10 грн, премія - 6 900,30 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;
в лютому 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 60 377,60 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 130,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 974,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 949,10 грн, премія - 17 814,50 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;
в березні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 97 133,22 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 130,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 2 256,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 5 132,40 грн, премія - 17 814,50 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 66 290,32 грн;
в квітні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 61 004,60 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 120,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 2 284,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 5 196,10 грн, премія - 17 814,50 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;
в травні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 37 389,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 735,48 грн, посадовий оклад - 2 764,19 грн, надбавка за вислугу років - 1 399,87 грн, надбавка за особливості проходження служби - 3 184,71 грн, премія - 10 918,56 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 18 387,10 грн.
12 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 з заявою, в якій просив здійснити доплату грошового забезпечення.
У відповідь на цю заяву листом від 29 грудня 2023 року № 7869 Військова частина НОМЕР_1 повідомила позивачеві про необґрунтованість його вимог, процитувала різні редакції п. 4 Постанови КМУ № 704 і роз'яснила, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, позивач може його оскаржити до суду.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
П. 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
П. 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі - Постанова КМУ № 103), п. 6 якої внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, в Постанові КМУ № 704 пункт 4 викладено в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Постанова КМУ № 103 набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Проте, зміст приміток до додатків 1 та 14 Постанови КМУ № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови.
Згідно з п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції Постанови КМУ № 103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103, яким, зокрема, були внесені зміни в п. 4 Постанови КМУ № 704.
Отже, зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, внесені на підставі п. 6 Постанови КМУ № 103, з 29 січня 2020 року не підлягають застосуванню.
Таким чином, відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, яка діяла до внесення змін п. 6 Постанови КМУ № 103, та правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до Постанови КМУ № 704, розміри посадового окладу та окладу за військовими званнями з 29 січня 2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).
Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів (окладів за військове (спеціальне) звання) із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
При цьому, п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі - Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.
Тобто, положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.
Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 294, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів такі висновки:
(1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
[…]
(3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Наведена вище правова позиці підтримана Верховним Судом і в постановах від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21, від 28 лютого 2023 року у справі № 380/18850/21, від 28 березня 2024 року у справі № 160/8290/23, від 25 квітня 2024 року у справі № 240/16735/21 та інших.
При цьому під час розгляду справи № 380/18850/21 Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції про необхідність застосування до спірних правовідносин з 29 січня 2020 року (дати набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18) положень п. 4 Постанови № 704 в редакції до 24 лютого 2018 року, тобто в редакції, яка була чинною до набрання чинності Постановою КМУ № 103.
12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова КМУ № 481).
Постанова КМУ № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.
На підставі п. 2 Постанови КМУ № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Таким чином, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року розмір посадового окладу та окладу за військовим званням позивача мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.
Суд встановив, що в період 24 вересня 2019 року по 19 травня 2023 року ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира медичної роти, перебуваючи у військовому званні молодший лейтенант, а в подальшому - старший лейтенант.
Аналіз відомостей про нараховане позивачу грошове забезпечення дозволяє дійти висновку про те, що посадовий оклад ОСОБА_2 був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 1 до Постанови КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 07 грудня 2017 року № 2246-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (далі - Закон № 2246) на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 1 Постанови КМУ № 704.
Оклад позивача за військовим званням був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 14 до Постанови КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом № 2246 на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 14 Постанови КМУ № 704.
Згадані вище складові грошового забезпечення були визначені із застосуванням п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, яка діяла з 24 лютого 2018 року по 29 січня 2020 року, тобто до набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18.
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просив визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо визначення в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) розміру посадового окладу та окладу за військове звання із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704.
З огляду на встановлені фактичні обставини та виходячи з правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС суд дійшов висновку, що бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у незастосуванні п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до додатку 1 та п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, підлягає визнанню протиправною.
Протиправна бездіяльність відповідача мала наслідком не лише неправильне визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, а й інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.
За вказаних обставин відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача отримання грошового забезпечення в повному розмірі, визначеному відповідно до законодавства, є зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача щодо застосування норм п. 4 Постанови КМУ № 704 не спростовують висновків суду по суті позовних вимог, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні правових норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та не враховують висновків Верховного Суду щодо їх застосування.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Розподіл судових витрат.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки предметом спору у справі є стягнення грошового забезпечення.
Докази здійснення позивачем інших судових витрат суду не надані.
Отже, відповідно до ст. 139 КАС судові витрати розподілу не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у незастосуванні п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до Додатку 1 та п. 1 Приміток до Додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
3. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
4. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
5. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
6. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
9. Повне судове рішення складено 02 травня 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко