Справа № 298/217/24
Номер провадження 3/298/153/24
01 травня 2024 року смт. Великий Березний
Суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Зизич В.В., за участі захисника Брітової Е.А., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина Словацької Республіки, уродженця м. Снина, Пряшівський край, Словацька Республіка, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого, за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №013776 від 5 січня 2024 року, 5 січня 2024 року о 6 год. 30 хв. на околиці населеного пункту Завосино Ужгородського району Закарпатської області на відстані 460 метрів до лінії державного кордону в районі 143 прикордонного знаку був виявлений та затриманий під час спроби незаконного перетинання державного кордону в пішому порядку з України в Словацьку Республіку поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон. Своїми діями порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність, за що передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у судове засідання не з'явився.
У судовому засіданні захисник - адвокат Брітова Е.А. зазначила, що ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) відомо про розгляд справи, вважає за можливе проводити судове засідання без його участі, підтримує подане нею клопотання про закриття провадження в справі.
В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), в якій він просить розглянути адміністративну справу по вчиненні ним правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, без його участі. Також в матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в якій він зазначає, що повідомлений що розгляд справи відносно нього за ч.1 ст.204-1 КУпАП, відбудеться у Великоберезнянському районному суді за адресою: смт. Великий Березний, вул. Шевченка, буд. 22.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП України справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Від ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
За змістом ст.268 КУпАП України присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративні правопорушення передбачені ст. 204-1 КУпАП України, не є обов'язковою.
За таких обставин, суд у відповідності до вимог ст.268 КУпАП вважає, що дану справу може бути розглянуто.
29 квітня 2024 року через канцелярію суду від представника ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) - адвоката Брітової Е.А. надійшла заява про закриття провадження у справі, в якій остання просить провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, щодо громадянина Словацької Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 , закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Дослідивши матеріали, оцінивши докази по справі, суд приходить до наступних висновків.
З даних протоколу про адміністративне правопорушення, а також досліджених в судовому засіданні документів, вбачається, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) є громадянином Словацької Республіки.
Відповідно до ст.16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Положеннями ч.1 ст.204-1КУпАП встановлено відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Згідно ст.9 Закону України "Про Державний кордон України" перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Згідно п.6 ч.1 ст.8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, як встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, дії останнього за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, як спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, кваліфіковані вірно.
Факт скоєння адміністративного правопорушення та винуватість ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, окрім повного визнання ним вини, повністю підтверджується сукупністю зібраних по справі та досліджених у судовому засіданні доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення ЗхРУ №013776 від 5 січня 2024 року. Вказаний протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, як щодо змісту так і щодо форми, містить підпис ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про ознайомлення зі змістом протоколу, отримання примірнику протоколу;
- протоколом про адміністративне затримання від 5 січня 2024 року, згідно з яким ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) був затриманий о 6 год. 30 хв. 5 січня 2024 року на термін до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення. Затриманий ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) 5 січня 2024 року об 11 год. 10 хв. був звільнений на підставі з'ясування обставин правопорушення;
- письмовими поясненнями інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника відділення повітряної розвідки та протидії безпілотним повітряним суднам відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 від 6 січня 2024 року, в яких він зазначає, що близько 05 год. 30 хв. 05.01.2024 року отримано випереджувальну інформацію про можливе порушення Державного кордону України на напрямку 141-145 прикордонного знаку. У складі прикордонного наряду «Група реагування» вибули на охорону Державного кордону з метою прикриття лінії Державного кордону в межах 141-145 прикордонних знаків. О 06 годині 30 хвилин 05.01.2024 було виявлено та затримано громадянина Словацької Республіки ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 :, в районі 143 прикордонного знаку на відстані 460 метрів до лінії Державного кордону за спробу незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку. Затриману особу було доставлено до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з метою оформлення адміністративно процесуальних документів;
- копією паспорта громадянина Словацької Республіки виданого на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; дорученням для надання безоплатної вторинної правової допомоги особі, до якої застосовано адміністративне затримання від 5 січня 2024 року №001-70000043; схемою затримання правопорушника 05.01.2024 року на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону; фотографіями з місця затримання правопорушника 05.01.2024 р.; витягом з книги прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на «04/05» січня 2024 року.
Проаналізувавши зібрані та дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності з точки зору допустимості, об'єктивності та достатності, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та його наслідків, обставин справи, характеризуючих особу порушника даних, суд, приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Підстав для задоволення поданого захисником клопотання про виклик свідків, суд не вбачає.
Відповідно до ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 204-1 і 204-2 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня їх виявлення, але не пізніше року з дня їх вчинення, а у разі вчинення таких правопорушень іноземцями або особами без громадянства, стосовно яких у встановленому законом порядку прийнято рішення про примусове повернення чи примусове видворення з України, - протягом часу, необхідного для їх виїзду з України, але не пізніше строку, визначеного законом для виїзду цих осіб з України чи забезпечення їх примусового видворення з України.
За змістом п. 7 ст. 247 КУпАП провадження може бути закрито в разі закінчення на момент розгляду справи строків накладення адміністративних стягнень, передбачених ст. 38 КУпАП. Тобто законодавець визначив, що провадження може закриватись, якщо орган, який розглядає справу, дійде висновку щодо закінчення строків накладення стягнення, що можливо, на переконання суду, лише після встановлення судом факту наявності події правопорушення, вини особи у вчиненні цього правопорушення. Суд вважає, що системний аналіз положень ст. 247 КУпАП, дає підстави для висновку, що перед ухваленням рішення про можливість закриття провадження в справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП (що є нереабілітуючими підставами закриття провадження), суд повинен дійти висновку про відсутність реабілітуючих підстав, передбачених іншими пунктами ст. 247 КУпАП, за наявності яких закриття провадження на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП недопустиме.
З огляду на те, що в ході судового розгляду встановлено винуватість ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, враховуючи те, що на момент розгляду адміністративної справи в суді закінчився строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), провадження в справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. ст.38, 204-1, 247, 283-285, 287 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП - закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя Зизич В.В.