Постанова від 01.05.2024 по справі 120/14060/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/14060/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Дончик В.В.

Суддя-доповідач - Драчук Т. О.

01 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Козятинської міської ради Вінницької області про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,

ВСТАНОВИВ:

у вересні 2023 року позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Козятинської міської ради Вінницької області, в якому просила:

-визнати протиправним та скасувати рішення 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради Т. Римши» №1139-VIII від 10.08.2023;

- поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Козятинської міської ради 8 скликання;

- стягнути з Козятинської міської ради на користь ОСОБА_2 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу з 16.08.2023 по дату винесення рішення судом;

- стягнути з Козятинської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Отже, на думку апелянта вказаний перелік підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування, який не є виключним, має бути юридичною підставою для прийняття відповідного рішення ради про дострокове припинення повноважень секретаря ради.

Разом з тим, жодного підтвердження невиконання посадових обов'язків секретарем ради, які б слугували підставою для прийняття рішення про звільнення не було.

Апелянт вказує, що у відзиві на позов відповідачем було підтверджено той факт, що скарг відносно секретаря міської ради ОСОБА_1 не надходило, до дисциплінарної відповідальності остання не притягалась, службових розслідувань не здійснювалось, порушення присяги не розслідувалось.

З огляду на викладене, обов'язковою передумовою звільнення позивача у зв'язку із службовими порушеннями мали бути порушення, встановлені внаслідок ретельного службового розслідування, яке Козятинскою міською радою не проводилось.

Крім того, апелянт наводить спростування обставин, які слугували підставою для припинення повноважень секретаря ради, щодо систематичного невиконання посадових обов'язків позивачем.

Також, скаржник зазначає, що в протоколі відсутнє обговорення підстав звільнення секретаря, надання можливості позивачу виступити з поясненнями щодо наведених підстав для звільнення

Згідно положень статті 2.6 Регламенту проект рішення міської ради, що планується винести на розгляд міської ради, подається головному спеціалісту ради у друкованій та електронних формах та розміщується на офіційному сайті Козятинської міської ради у розділі «Проекти рішень міської ради» за 10 робочих днів до проведення сесії, окрім випадків, визначених законодавством відносно актів індивідуальної дії та інших випадків, визначених цим Регламентом.

Не пізніше як за 1 день до розгляду питань на сесії постійні комісії ради проводять їх попереднє обговорення.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які розглядаються і враховуються при прийнятті остаточного рішення на сесії міської ради.

Проекти рішень, після їх розгляду постійними комісіями, візуються їх головами та передаються разом з висновками постійних комісій секретарю міської ради для підготовки пленарного засідання.

Проекти рішень, інші матеріали, які вносяться на розгляд ради, не пізніше як за 10 днів до відкриття сесії подаються до головного спеціаліста по роботі ради, а у виняткових випадках та у випадках, передбачених Регламентом, - не пізніше як за день до пленарного засідання.

Загальний відділ міської ради забезпечує можливість ознайомлення депутатів з проектами рішень та пояснювальних записок, шляхом надсилання на електронну пошту колій проектів рішень та усіх додатків до них. При цьому на пленарному засіданні повинен бути наданий кожному депутату порядок денний у паперовому вигляді.

Також звертаємо увагу суду, що питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради не носить надтерміновий характер та не є винятковим випадком для зібрання сесії в недотримання загальної процедури та правил Регламенту.

Відсутність законодавчо визначених підстав для скликання позачергової міської ради скликання, тобто її нелегітимність, призводить до протиправності проведення її пленарних засідань і, як наслідок, наявності підстав для скасування будь-яких рішень, прийнятих на таких пленарних засіданнях, як неправових.

З огляду на викладене, апелянт вважає, що рішення 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради Т. Римши» прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, формування порядку денного сесії та підготовки проектів рішень ради на розгляд сесії, у зв'язку з чим наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для вирішення спору, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Рішенням 1 сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області №4-VIII від 24.11.2020 року ОСОБА_1 обрано секретарем Козятинської міської ради 8 скликання на постійній основі.

Розпорядженням Козятинської міської ради Вінницької області №288-р від 09.08.2023 року "Про скликання та порядок підготовки 35 (позачергової) сесії міської ради 8 скликання" скликано 35 (позачергову) сесію міської ради 8 скликання 10.08.2023 року.

Питання щодо дострокового припинення повноважень та звільнення секретаря міської ради не включене до порядку денного сесії міської ради.

10.08.2023 до порядку денного включено питання про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши.

Протоколом №1 засідання лічильної комісії "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши" вирішили: за результатами голосування визнати проект рішення ради "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши" - прийнято.

Рішенням Козятинської міської ради Вінницької області №1138-VIII від 10.08.2023 року затверджено протокол №1 засідання лічильної комісії про підрахунок результатів таємного голосування "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши".

Рішенням 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023 року достроково припинено повноваження та звільнено з посади секретаря Козятинської міської ради 8 скликання ОСОБА_1 .

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (частина 5 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, зокрема в частині того, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом (пункт 4 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішенням Козятинської міської ради Вінницької області №26-VІІІ від 26.12.2020 "Про Регламент роботи Козятинської міської ради 8-го скликання" затверджено Регламент Козятинської міської ради Вінницької області VIIІ скликання (далі - Регламент).

Суд першої інстанції вказав, що відповідно до пункту 1 статті 2.6 розділу ІІ "Сесії та пленарні засідання міської ради" Регламенту, виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання, передбачені статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Так, розпорядженням Козятинської міської ради Вінницької області №288-р від 09.08.2023 "Про скликання та порядок підготовки 35 (позачергової) сесії міської ради 8 скликання" скликано 35 (позачергову) сесію міської ради 8 скликання 10.08.2023.

Питання щодо дострокового припинення повноважень та звільнення секретаря міської ради не включене до порядку денного сесії міської ради.

Водночас, суд вказав, що депутат місцевої ради має право на внесення пропозицій на розгляд ради, що повністю узгоджується з вимогами частини 13 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 2.5 Регламенту Козятинської міської ради.

Керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламентом Козятинської міської ради, депутат ОСОБА_3 вніс на розгляд сесії пропозицію про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.

Отже, як свідчить зміст протоколу сесії питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради включено до порядку денного після обговорення на сесії ради та затвердження міською радою більшістю голосів присутніх депутатів за скороченою процедурою, що відповідає вимогам статті 2.5 Регламенту ради.

Щодо тверджень представника позивача про відсутність попереднього розгляду профільною комісією питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради, суд першої інстанції вказав, що Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає постійні комісії ради як органи ради, що обираються з числа її депутатів, зокрема для попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання (що стосується кадрових питань, то постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються тільки для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань).

Разом з тим, ні Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", ні Положення про постійні комісії, не передбачають повноважень постійних комісій щодо попереднього розгляду питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.

Відтак, на думку суду першої інстанції, відсутність попереднього розгляду постійною комісією питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради не є порушенням порядку розгляду цього питання сесією міської ради.

Також, суд першої інстанції врахував, що на засіданні 35 позачергової сесії Козятинської міської ради 8 скликання 10.08.2023 були присутні 23 депутати із загальної кількості 26 депутатів міської ради та міський голова.

За включення до черги порядку денного першим питанням про дострокове припинення повноважень секретаря Козятинської міської ради проголосували більшість депутатів.

Як встановлено судом першої інстанції зі змісту протоколу №1 засідання лічильної комісії "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши" проект рішення ради "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши" прийнято більшістю голосів.

Рішенням Козятинської міської ради Вінницької області №1138-VIII від 10.08.2023 затверджено протокол №1 засідання лічильної комісії про підрахунок результатів таємного голосування "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши", "за"-14, "проти" - 1, "утримались" - 2.

Рішення 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023, яким достроково припинено повноваження та звільнено з посади секретаря Козятинської міської ради 8 скликання ОСОБА_1 , прийнято більшістю голосів.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що Козятинською міською радою при ухваленні оскаржуваного рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Козятинської міської ради дотримано вимоги Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Козятинської міської ради.

Крім того, суд першої інстанції критично оцінив аргументи представника позивача про те, що в оскаржуваному рішенні про припинення повноважень та звільнення секретаря Козятинської міської ради ОСОБА_1 не зазначено жодних конкретних підстав або мотивів дострокового припинення повноважень, оскільки рішення 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023 "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради Т. Римши" містить перелік обставин, які слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

При цьому, суд першої інстанції зазначив, що вказана посада є виборною. В той же час, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" не містить посилань на підстави для дострокового припинення повноважень секретаря міської ради за рішенням відповідної ради або на необхідність створення обов'язкових передумов для прийняття цього рішення.

Таким чином, повноваження міської ради щодо дострокового припинення повноважень секретаря міської ради є дискреційними, а тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам ради, з яких вона виходила, приймаючи відповідне рішення.

Відтак, оскаржуване рішення Козятинської міської ради може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.

З огляду на встановлені обставини та вимоги чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради Т. Римши" прийняте на підставі та в межах наданих раді повноважень і з дотриманням відповідної процедури.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

У відповідності до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21 травня 1997 року (надалі - Закон №280/97-ВР, в редакції Закону, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №280/97-ВР система місцевого самоврядування включає, зокрема: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, органи самоорганізації населення.

Частиною першою статті 10 Закону №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі статтею 25 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пунктів 3 та 4 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Частиною першою статті 45 Закону № 280/97-ВР встановлено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Згідно з частиною 1 статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до частини 7 статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Частинами 12, 13, 15, 16 статті 46 Закону №280/97-ВР встановлено, що cесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Згідно з частинами першою, третьою- п'ятою статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Секретар сільської, селищної, міської ради:

1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;

2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;

3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;

4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;

5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;

6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Секретар сільської ради може за рішенням ради одночасно здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету відповідної ради.

Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Частинами четвертою та п'ятою статті 51 Закону №280/97-ВР передбачено, що секретар сільської, селищної, міської ради входить до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою. Сільська, селищна, міська рада за пропозицією сільського, селищного, міського голови може прийняти рішення про входження старост до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою.

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

Частинами першою-третьою статті 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07 червня 2001 року (далі - Закон № 2493-III) врегульовані правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначено загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 1 Закону № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі статтею 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Статтею 4 Закону №2493-III передбачено, що служба в органах місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на таких основних принципах як підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків; самостійності кадрової політики в територіальній громаді.

Частинами першою та третьою статті 7 Закону № 2493-III встановлено, що правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно із положеннями частини першої статті 20 Закону № 2493-III крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону, порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону), виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Тобто, надаючи оцінку викладеному, колегія суддів зазначає, що повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Водночас, міська рада, яка здійснює функції і повноваження місцевого самоврядування від імені та в інтересах відповідної територіальної громади та має виключні повноваження щодо утворення виконавчого комітету ради, затвердження персонального складу, обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради, наділена повноваженням оцінювати ефективність роботи виконавчого комітету та виконання його посадовими особами, в тому числі секретарем ради, своїх повноважень та покладених на них завдань і застосовувати до них заходи відповідальності.

Щодо скликання 35 (позачергової) сесії Козятинської міської ради та формування порядку денного, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 8-9 ч. 4 ст. 42 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

Згідно ч. 10 ст. 46 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР, рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Відповідно до ч. 13 ст. 46 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Згідно ч. 9 ст. 49 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді.

Аналізуючи вказані положення, колегія суддів зазначає, що формування порядку денного сесій ради належить до повноважень голови, на якого також покладено обов'язок щодо забезпечення підготовки на розгляд радою проектів відповідних рішень. Разом з тим, сформований порядок не денний не може вважатися остаточним, оскільки правом на внесення пропозицій та зауважень до порядку денного сесії ради наділені з поміж інших суб'єктів й депутати відповідної ради, які можуть як пропонувати інші питання порядку денного так і заперечувати щодо включення до порядку денного запропонованих головою питань порядку денного. У кожному із цих випадків остаточне затвердження порядку денного сесії ради із урахуванням внесених головою, депутатами та іншими суб'єктами пропозицій належить до компетенції ради.

Рішенням Козятинської міської ради Вінницької області №26-VІІІ від 26.12.2020 року "Про Регламент роботи Козятинської міської ради 8-го скликання" затверджено Регламент Козятинської міської ради Вінницької області VIIІ скликання (далі - Регламент).

Згідно із ст. 1.1 Регламенту встановлено, що діяльність Козятинської міської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законам України "Про місцеве самоврядування в Україні", іншими законодавчими актами, цим Регламентом та Положеннями про постійні комісії ради.

Регламент ради є обов'язковим для виконання всіма депутатами, міським головою. Регламент встановлює порядок діяльності міської ради, скликання сесій міської ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень міської ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії міської ради, порядок проведення пленарних засідань міської ради, порядок затвердження структури виконавчих та інших органів міської ради, порядок їх формування, обрання та затвердження посадових осіб міської ради, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів міської ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які випливають з повноважень міської ради, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 статті 2.6 розділу ІІ "Сесії та пленарні засідання міської ради" Регламенту, виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання, передбачені статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Статтею 2.5 цього ж розділу Регламенту встановлено, що проект порядку денного формує міський голова враховуючи, крім іншого, пропозиції депутатських фракцій, постійних комісій, депутатів.

Всі питання включені до проекту порядку денного, які вносяться на розгляд міської ради, попередньо повинні обов'язково розглядатись профільною постійною комісією, крім випадків, передбачених цим Регламентом.

Проект порядку денного сесії, сформований відповідно до вимог, обговорюється і затверджується в цілому міською радою більшістю голосів депутатів від їх загального складу. Обговорення щодо включення будь-якого питання до порядку денного сесії проводиться за скороченою процедурою. Рішення про включення питання до ще не затвердженого в цілому порядку денного сесії приймається, якщо за нього проголосувало більшість від загального складу ради.

Якщо порядок денний сесії чи пленарного засідання не затверджений міською радою у цілому, то міська рада більшістю голосів депутатів від загального складу міської ради приймає рішення окремо щодо кожного питання, пропонованого до розгляду відповідного порядку денного, в тому числі внесеного депутатом чи головуючим з голосу.

Згідно матеріалів справи, розпорядженням Козятинської міської ради Вінницької області №288-р від 09.08.2023 "Про скликання та порядок підготовки 35 (позачергової) сесії міської ради 8 скликання" скликано 35 (позачергову) сесію міської ради 8 скликання 10.08.2023.

Як свідчать матеріали справи, питання щодо дострокового припинення повноважень та звільнення секретаря міської ради не включене до порядку денного сесії міської ради.

Водночас, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що депутат місцевої ради має право на внесення пропозицій на розгляд ради, що відповідає вимогам частини 13 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 2.5 Регламенту Козятинської міської ради.

Керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламентом Козятинської міської ради, депутатом ОСОБА_3 внесено на розгляд сесії пропозицію про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря міської ради Т. Римши.

Як вбачається зі змісту протоколу 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області від 10.08.2023, питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради включено до порядку денного після обговорення на сесії ради та затвердження міською радою більшістю голосів присутніх депутатів за скороченою процедурою, що узгоджується з вимогами статті 2.5 Регламенту Козятинської міської ради, що відповідає вимогам чинного законодавства та Регламенту Козятинської міської ради.

Також, судом встановлено, що на засіданні 35 позачергової сесії Козятинської міської ради 8 скликання 10.08.2023 були присутні 23 депутати із загальної кількості 26 депутатів міської ради та міський голова.

За включення до черги порядку денного першим питанням про дострокове припинення повноважень секретаря Козятинської міської ради проголосували більшість депутатів.

Як встановлено судом зі змісту протоколу №1 засідання лічильної комісії "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши", проект рішення ради "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши" прийнято більшістю голосів.

Рішенням Козятинської міської ради Вінницької області №1138-VIII від 10.08.2023, затверджено протокол №1 засідання лічильної комісії про підрахунок результатів таємного голосування "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши", "за"-14, "проти" - 1, "утримались" - 2.

Отже, рішення 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023, яким достроково припинено повноваження та звільнено з посади секретаря Козятинської міської ради 8 скликання ОСОБА_1 , прийнято більшістю голосів.

Щодо доводів апеляційної скарги стосовно відсутності в оскаржуваному рішенні Козятинської міської ради підстав для припинення служби ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування, перелік яких визначений ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III, колегія суддів зазначає, що вказаною нормою встановлений невичерпний перелік підстав для прийняття рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування.

Так, згідно вимог ч. 1, 3-4 ст. 20 Закону № 2493-III крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині другій цієї статті, яких притягнуто до відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією або стосовно яких набрало законної сили рішення суду щодо визнання їх активів або активів, набутих за їх дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Перевибори сільських, селищних, міських голів, зміна керівників органів місцевого самоврядування не є підставою для припинення служби посадовими особами виконавчих органів рад, їх секретаріатів, крім працівників патронатної служби.

Враховуючи викладене, колегія суддів зауважує, що норми ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначають загальні особливості припинення служби в органах місцевого самоврядування, тоді як положення ч. 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» регулює правовідносини, які безпосередньо пов'язані з припиненням повноважень посадової особи місцевого самоврядування, а саме секретаря сільської, селищної, міської ради.

З огляду на викладене, колегія суддів критично оцінює аргументи апелянта щодо відсутності в оскаржуваному рішенні Козятинської міської ради підстав для припинення служби в органах місцевого самоврядування позивача, визначених ст. 20 Закону № 2493-III.

Щодо доводів апеляційної скарги стосовно відсутності підтвердження невиконання позивачем своїх посадових обов'язків, які слугували підставою для прийняття рішення Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023 "Про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря ради Т. Римши", колегія суддів звертає увагу, що згідно вимог ч.5 ст. 50 Закону № 280/97-ВР повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Частинами четвертою та дев'ятою статті 51 Закону № 280/97-ВР передбачено, що секретар сільської, селищної, міської ради входить до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

Отже, надаючи оцінку викладеному, колегія суддів приходить до висновку, що в межах спірних правовідносин прийняття Козятинською міською радою рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради є її законодавчо передбаченим правом, а звільнення позивача з посади секретаря ради є наслідком реалізації законодавчо встановленого права ради на дострокове припинення повноважень секретаря ради.

Таким чином, прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря міської ради належить до виключних повноважень цієї ради. Такі повноваження є дискреційними, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати перевірку роботи секретаря міської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів міської ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень позивача. Оспорюване рішення може бути перевірене адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності його прийняття.

Подібні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 22 червня 2023 року у справі №160/14672/21, згідно яких: «у контексті спірних правовідносин, які виникли у зв'язку із прийняттям рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради, Верховний Суд зауважує, що вказана посада є виборною. Натомість Закон №280/97-ВР не містить посилань на підстави для дострокового припинення повноважень секретаря міської ради за рішенням відповідної ради або на необхідність створення обов'язкових передумов для прийняття цього рішення. Відтак, повноваження міської ради щодо дострокового припинення повноважень секретаря є дискреційними, а тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам ради, з яких вона виходила, приймаючи відповідне рішення. Тобто, спірне рішення Перещепинської міської ради може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття. Указані висновки відповідають позиції Верховного Суду, наведеній у постановах від 12 вересня 2019 року у справі №657/268/15-а, від 09 липня 2020 року у справі №663/2852/16-а, від 22 листопада 2021 року у справі №1.380.2019.005671, від 13 квітня 2023 року у справі № 140/17235/20, й корелюються з позицією Великої Палати Верховного Суду щодо дискреційних повноважень органів місцевого самоврядування, викладеною у постанові від 27 березня 2019 року у справі №688/3487/16-а».

Згідно вимог ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У зв'язку з викладеним колегія суддів приходить до висновку, що положення частини п'ятої статті 50 Закону №280/97-ВР є самостійною та достатньою підставою для прийняття радою відповідного рішення за умови дотримання процедури ухвалення такого рішення.

Щодо аргументів апелянта стосовно того, що всі питання, які включені до проекту порядку денного, попередньо повинні обов'язково розглядатись профільною постійною комісією, колегія судів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Згідно вимог ч. 4 ст. 47 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Частиною 9 статті 47 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР встановлено, що засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії (ч. 10 ст. 47 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Аналогічні за своїм змістом положення містить ст. 3.6 Регламенту Козятинської міської ради, який регламентує діяльність постійних комісій Козятинської міської ради.

Як встановлено з матеріалів справи, постійною комісією з питань законності, правопорядку, регламенту, депутатської діяльності, етики, топоніміки, контролю за діяльністю виконавчих органів виконавчих органів ради, з гуманітарних питань, соціального захисту населення, молодіжної політики, спорту та медичного обслуговування, повноважень з питань реалізації державної регуляторної політики Козятинської міської ради Вінницької області за результатами розгляду матеріалів по питанню «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з займаної посади секретаря ради Т.Римши» на засіданні, проведеного 10.08.2023, рекомендовано 35 сесії міської ради 8 скликання прийняти рішення на розгляд сесії в редакції розробника. За результатами голосування за вказану рекомендацію: «за» - 3 голоси, «проти» - 0 голосів, «утримались» - 2 голоси.

Також, матеріали справи містять обґрунтування прийняття рішення «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради Т. Римши» (а.с. 21), зі змісту яких встановлено системне невиконання посадових обов'язків секретарем ради ОСОБА_4 за час роботи на займаній посаді, враховуючи порушення секретарем ради ч. 6 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме нескликання сесії ради відповідно до звернення депутатів ради від 30.05.2023 та ненадання вмотивованої відмови міським головою; враховуючи невиконання секретарем ради повноважень та обов'язків передбачених ч.3 ст.50 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме систематична відсутність організації та підготовки сесій ради та питань, що вносяться на розгляд ради, систематична відсутність завчасного оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", повна, систематична відсутність сприяння депутатам ради у здійсненні їх депутатських повноважень; враховуючи, що секретар ради безпосередньо спрямовує, координує та контролює діяльність Управління освіти та спорту Козятинської міської ради та факти численних порушень з призначенням керівників закладів у вказаному управлінні, що підтверджено рішенням суду; враховуючи факт відсутності нормальної роботи органів самоорганізації населення м. Козятина (квартальних комітетів, вуличкомів), виходячи з того, що секретар ради ОСОБА_1 не забезпечує здійснення наданих їй законом повноважень.

Тобто, прийняття постійною комісією з питань законності, правопорядку, регламенту, депутатської діяльності, етики, топоніміки, контролю за діяльністю виконавчих органів виконавчих органів ради, з гуманітарних питань, соціального захисту населення, молодіжної політики, спорту та медичного обслуговування, повноважень з питань реалізації державної регуляторної політики Козятинської міської ради Вінницької області рекомендації від 10.08.2023 свідчить як про дотримання вимог чинного законодавства, так і встановленої Регламентом процедури прийняття рекомендації від 10.08.2023.

Отже, постійна комісія ради не лише розглянула на своєму засіданні питання про дострокове припинення повноважень селищного голови у порядку передбаченому ст. 47 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР, але й виступила ініціатором розгляду цього питання на позачерговій сесії ради.

З огляду на викладене, аргументи апелянта про те, що питання про дострокове припинення повноважень секретаря ради всупереч вимогам Закону та Регламенту попередньо не розглянуто на засіданні постійної комісії ради спростовуються дослідженими судом доказами.

При цьому, надаючи оцінку доводам апелянта стосовно того, що позивача не запрошували на постійну комісію та не відбирали відповідні пояснення, колегія суддів зазначає, що вказані обставини не можуть слугувати підставою для скасування оскаржуваного рішення Козятинської міської ради, оскільки чинне законодавство не містить вимог щодо обов'язковості вчинення відповідних дій до прийняття рішення про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради.

В свою чергу, як свідчить описова частина оскаржуваного рішення 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023 "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради Т. Римши" обставини, викладені в обґрунтуванні постійної комісії Козятинської міської ради щодо невиконання посадових обов'язків секретарем ради ОСОБА_4 за час роботи на займаній посаді, слугували підставою для його прийняття, що спростовує доводи апелянта стосовно невмотивованості оскаржуваного рішення.

Щодо аргументів апеляційної скарги стосовно відсутності службових розслідувань про допущення позивачем порушень, які слугували фактичною підставою для прийняття рішення 35 позачергової сесії 8 скликання Козятинської міської ради Вінницької області №1139-VIII від 10.08.2023 Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря ради Т. Римши", колегія суддів зазначає, що оскільки секретар ради обирається відповідною радою з числа її депутатів на строк повноважень ради (тобто, вказана посада є виборною), а тому при визначенні підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має дискрецію (розсуд) у вирішенні цих питань, в тому числі у вирішенні питання щодо проведення службового розслідування стосовно секретаря ради.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Козятинська міська рада як орган місцевого самоврядування за результатами аналізу діяльності секретаря ради дійшла висновку про неможливість продовження виконання позивачем своїх обов'язків та вирішила реалізувати передбачене законом право на дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Козятинської міської ради 8 скликання шляхом прийняття відповідного рішення від 10.08.2023 №1139-VIII, яке прийняте повноважним складом ради на її пленарному засіданні згідно вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного судового рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16 січня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Драчук Т. О.

Судді Полотнянко Ю.П. Смілянець Е. С.