П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
01 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/14108/23
Перша інстанція: суддя Устинов І. А.,
повний текст судового рішення
складено 29.12.2023, м. Миколаїв
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Танасогло Т.М.,
суддів: Димерлія О.О., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
У листопаді 2023 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (відповідач), про:
-визнання протиправними дії щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/4201 від 24.05.2023 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019;
-зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/4201 від 24.05.2023 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019 із врахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначав, що відповідно до ч.3 ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” йому призначено пенсію. З 05.03.2019, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Уповноваженим органом було сформовано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019, на підставі якої йому було перераховано пенсію з 01.04.2019. Водночас, на думку позивача, його пенсія на підставі оновленої довідки має бути перерахована з 01.01.2018р., а не з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, з огляду на зміст ст.7 КАС України, а також того, що Верховний суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 встановив, що пункту 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. Відтак, у період чинності цих норм постанови КМУ необхідно застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин. Оскільки встановлено нові підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, з 01.01.2018р. - з дати перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ №103, відповідач повинен застосовувати саме Закон №2262-ХІІ, а не норми відповідної Постанови, хоча ці норми й не були скасовані саме на момент спірних правовідносин.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову мотивуючи тим, що вимога позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки виданої станом на 05.03.2019 суперечить вимогам ч.2 ст.51 Закону України № 2262, а отже позов є необґрунтованим та безпідставним. Крім того, відповідач також вважав, що позивачем пропущено строк звернення до суду передбачений ст.122 КАС України.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2023 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/4201 від 24.05.2023 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/4201 від 24.05.2023 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019 із врахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач у справі зазначає зокрема, що перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р. проводиться з 01.04.2019р. За твердженнями скаржника, відсутні правові підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки від 24.05.2023 №9/1/4201, виданої станом на 05.03.2019, адже таке суперечить приписам ч.2 ст. 51 Закону №2262, на що суд першої інстанції не звернув належної уваги. Відтак, вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними. Безпосередньо й сама довідка, як звертає увагу апелянт, видана для проведення перерахунку пенсії позивача саме з 01.04.2019р., про що зазначено у змісті цієї довідки №9/1/4201 від 24.05.2023. Указане, на думку скаржника спростовує висновок суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_1 . Також, за твердженнями апелянта, суд першої інстанції не врахував правову позицію Великої Палати Верховного суду наведеної у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19 згідно якої для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 відомство зобов'язано видати нову довідку з усіма складовими станом на 01.03.2018р. для перерахунку пенсії з 01.01.2018р.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст.311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній документів.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
02.10.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 № 9/1/4201 від 24.05.2023 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.01.2018.
Листом від 10.10.2023 відповідач повідомив позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи протиправними такі дії органу ПФУ, які виразились у відмові перерахувати пенсію позивачу на підставі довідки №9/1/4201 від 24.05.2023р. з 01.01.2018 по 31.03.2019р., позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, посилаючись на правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 11.08.2023р. у справі №380/103/22, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки необхідно здійснити з 01.01.2018р., а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18.
Суд першої інстанції зазначив, що з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив протиправність та невідповідність правовим актам вищої юридичної сили пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та обґрунтованості висновків суду першої інстанції, апеляційний суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон України №2262-ХІІ).
За приписами ч.3 ст.43 Закону України № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова № 704 набрала чинності з 01.03.2018.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі Порядок №45).
При цьому, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до пункту 1 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Цією постановою також були внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції Постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
В подальшому, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 було залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Тобто, з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
Разом з цим, за визначенням п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Також, апеляційний суд зазначає, що в силу вимог ч.2, ч.3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, право на перерахунок пенсії в силу приписів ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ не обмежується будь-яким строком, у зв'язку із чим суд першої інстанції ґрунтовно не прийняв до уваги доводи відповідача у справі стосовно пропуску позивачем встановленого ст. 122 КАС України строку для звернення до суду з цим позовом.
Що ж до висновку суду першої інстанції по суті позовних вимог, колегія суддів зауважує, що з огляду на наведені вище приписи ч.2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, у заявлених спірних правовідносинах виникло саме з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.
При цьому, слід зазначити, що Верховний Суд не відступав від правової позиції, яка викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.
За вказаного, погоджуючись з доводами апелянта, колегія суддів наголошує, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 є підставою для перерахунку його пенсії з 01.04.2019 та не зумовлює підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 до 31.03.2019 (періоду, що передує виникненню обставин, які зумовлюють зміну розміру пенсії відповідно до оновленої довідки).
Судова колегія також враховує, що попри чинність у спірний період Постанови №103, Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі №913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі №160/1088/19, від 11 серпня 2023 року у справі №380/103/22).
Суд першої інстанції доцільно вказав у судовому рішенні про те, що з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
Тож, позивач не обмежений у праві перерахунку пенсії з 01.01.2018 виходячи з розміру грошового забезпечення з врахуванням також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, адже за вищезгаданим висновком Великої Палати Верховного Суду пункт 1 постанови №103 з дати її прийняття суперечив приписам Закону №2262-ХІІ та не підлягав врахуванню.
Водночас, апеляційний суд також звертає увагу на те, що виходячи з приведених вище законодавчих приписів, для цілей перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 підлягає врахуванню розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018, а не 05.03.2019.
Отже, підставою для реалізації права на перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року є довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018.
Разом з цим, доказів видачі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018 позивачем не надано. Така відсутня в матеріалах справи.
Довідка ж на підставі якої позивач просить здійснити відповідний перерахунок його пенсії з 01.01.2018 видана станом на 05.03.2019, про що безпосередньо указано у змісті цієї довідки, та для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019р. З огляду на приписи Постанови КМУ №704, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, колегія суддів вважає, що фактичний розмір надбавок, доплат, підвищень та премії станом на 01.03.2018 та 05.03.2019 буде відрізнятись.
Отже, довідка 9/1/4201 від 24.05.2023 на переконання апеляційного суду не може слугувати підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018р.
Апеляційний суд вважає помилковими посилання позивача на висновки Верховного Суду, наведені у постанові від 11.08.2023 у справі №380/103/22, якими також обґрунтував свою позицію суд першої інстанції у даній справі, оскільки у згаданій постанові лише відтворено зміст постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі №520/2098/19, без врахування вищевказаних фактичних обставин цього спору.
Так, зокрема, у вказаній постанові Верховний Суд лиш зазначив про наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі довідки з урахуванням в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01.01.2018 року, а не з моменту набрання 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18.
Апеляційний суд наголошує, що при розгляді даної справи, апеляційним судом не заперечується право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням також додаткових складових грошового забезпечення, водночас акцентує увагу, що підставою для реалізації такого права позивача буде довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018р. з урахуванням додаткових його складових.
Між тим, у даній спірній ситуації, позивач просить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату її пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки №9/1/4201 від 24.05.2023, яка видана відповідно до постанови КМУ№704 від 30.08.2017 року за нормами чинними на 05.03.2019 року (тобто станом на цю дату), містить розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення визначених саме на цю дату - станом на 05.03.2019, що виключає можливість проведення перерахунку пенсії з їх врахуванням з 01.01.2018. Відтак, право на перерахунок згідно даної довідки №9/1/4201 у позивача з 01.01.2018 не виникає.
Проаналізувавши встановлені обставини справи, норми чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, викладене вище у сукупності, апеляційний суд приходить висновку про хибність та необґрунтованість висновку суду першої інстанції про наявність правових підстав для здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
За висновками колегії суддів, у спірному випадку, відсутні правові підстави для здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 по 31.03.2019 року, на підставі оновленої довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.05.2023 №9/1/4201 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019р.
Підсумовуючи усе наведене вище у сукупності, за наслідком апеляційного перегляду справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального права, що призвело до ухвалення необґрунтованого судового рішення, яке не відповідає встановленим ст. 242 КАС України вимогам.
Приписами ч.1 ст.317 КАС України визначено підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення - неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд вважає наявними підстави для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції та прийняття нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 241-243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 326, 328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2023 року у справі №400/14108/23 - скасувати.
Ухвалити у цій справі нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач Т.М. Танасогло
Судді О.О. Димерлій А.В. Крусян