Ухвала від 30.04.2024 по справі 120/17706/23

УХВАЛА

м. Вінниця

30 квітня 2024 р. Справа № 120/17706/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крапівницької Н. Л., розглянувши в письмовому проваджені заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням суду від 23.01.2024, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01.07.2021 з урахуванням нарахованої щомісячної доплати, встановленої постановою Кабміну України № 713 від 14.07.2021, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум.

Разом із тим, 10.04.2024 позивачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 23.01.2024.

Обґрунтовуючи заяву позивач зазначив, що відповідачем на виконання рішення суду у даній справі здійснено перерахунок його пенсії з 01.07.2021. Проте, з 01.03.2022 та з 01.03.2023 знову застосував обмеження до пенсії позивача.

Також зазначив, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 по справі №120/8103/22, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплачувати з 01.03.2022 ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум. А рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.07.2023 по справі №120/7917/23, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 виплату пенсії, нараховану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

На думку позивача, такі дії відповідача свідчать про неналежне виконання рішення суду від 23.01.2024 по справі №120/17706/23, а тому просить встановити судовий контроль за його виконанням.

Визначаючись щодо поданої заяви, суд виходив із наступного.

Так, положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Встановлено, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №120/4397/23, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Як уже було зазначено вище, рішенням суду від 23.01.2024, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01.07.2021 з урахуванням нарахованої щомісячної доплати, встановленої постановою Кабміну України № 713 від 14.07.2021, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум.

При цьому, із змісту рішення вбачається, що предметом дослідження в межах розгляду справи №120/17706/23 були обставини, які стосувались обмеження пенсії максимальним розміром після нарахування позивачу з 01.07.2021 пенсії з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» склав 35707,26 грн., проте до виплати з 01.07.2021 призначена пенсія у розмірі 33532,33 грн.

В поданій заяві позивач особисто зазначає, що на виконання даного рішення відповідачем здійснено перерахунок його пенсії з 01.07.2021 по 28.02.2022 з урахуванням нарахованої щомісячної доплати, встановленої постановою Кабміну України № 713 від 14.07.2021 без обмеження пенсії максимальним розміром. Дані обставини також підтверджуються листом відповідача від 22.03.2024.

Тобто, звертаючись до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, позивач самостійно вказує про те, що таке рішення було виконане відповідачем, шляхом здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2021 з урахуванням нарахованої щомісячної доплати, встановленої постановою Кабміну України № 713 від 14.07.2021 без обмеження її максимальним розміром.

Разом із тим, як зазначив позивач у поданій заяві, починаючи з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідачем повторно застосовано обмеження його пенсії максимальним розміром.

Втім, суд зазначає, що питання обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.02.2022 та з 01.03.2023, не було предметом дослідження в межах розгляду справи №120/17706/23.

До того ж, з 01.03.2022 позивачу індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром, а з 01.03.2023 позивачу була нарахована індексація грошового забезпечення відповідно до постанови КМ України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", що також не було предметом дослідженням в межах розгляду справи №120/17706/23.

Суд зауважує, що питання правомірності обмеження пенсії після її перерахунку на виконання Постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року та №168 від 24.03.2023 року не досліджувалось судом під час ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Крім того, як видно із наданого позивачем розрахунку пенсії, починаючи з 01.03.2022, з 01.03.2023 щомісячна доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 продовжує йому нараховуватись на виконання рішення суду.

Втім, із відповідних розрахунків видно, що фактично відповідачем повторно застосовано обмеження пенсії позивача максимальним розміром.

Разом із тим, дії щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.03.2022, з 01.03.2023 не були предметом оскарження у справі №120/17706/23.

Водночас у разі незгоди позивача із сумою нарахованої пенсії (її обмеженням максимальним розміром) наявні ознаки іншого публічно-правового спору між сторонами, який може бути вирішений шляхом подання позовної заяви.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконання судового рішення, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України.

До того ж, суд звертає увагу на те, що положеннями ст. 382 КАС України передбачено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Крапівницька Н. Л.