29 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 260/6679/23 пров. № А/857/704/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів Бруновської Н.В., Запотічного І.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2023 року, ухвалене суддею Ващиліном Р.М. у м. Ужгороді, за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін. у справі № 260/6679/23 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення,
Позивачка звернулася в суд з позовом до відповідача у якому просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області від 20.06.2023 року № 63 про розгляд звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо погодження цілодобового графіку роботи магазину роздрібної торгівлі «Антоніо», що знаходиться за адресою: вул. Грушевського, 113 А, смт. Великий Бичків, Рахівського району Закарпатської області;
2) встановити відсутність компетенції Виконавчого комітету Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області на погодження фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 цілодобового графіку роботи магазину роздрібної торгівлі «Антоніо», що знаходиться за адресою: вул. Грушевського, 113 А, смт. Великий Бичків, Рахівського району Закарпатської області.
09 листопада 2023 року Закарпатський окружний адміністративний суд прийняв рішення, яким в задоволенні позову відмовив.
Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, діючи в інтересах територіальної громади, в умовах воєнного стану, правомірно відмовив у погодженні позивачці цілодобового графіку роботи магазину роздрібної торгівлі.
Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржила позивачка, подавши апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким позов задовольнити, з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неправильного встановлення обставин справи.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що жодним законодавчим актом не передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у видачі дозволу на цілодобовий графік роботи магазинів та перелік документів, які для цього необхідно подати. З огляду на що вважає, що повноваження, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», не надають відповідачу право погоджувати цілодобовий графік роботи. При цьому відхиляє посилання відповідача, як на підставу відмови, на запровадження воєнного стану, оскільки на території Закарпатської області комендантська година не введена. Окрім того, вважає безпідставними твердження відповідача про неодноразові скарги мешканців громади на порушення тиші в нічний час біля магазину позивача, оскільки, жодних належних доказів, на підтвердження вказаної обставини, відповідач не надав.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Суд першої інстанції встановив те, що позивачка здійснює підприємницьку діяльність, в тому числі з роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, переважно, продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, в магазині роздрібної торгівлі «Антоніо», що знаходиться за адресою: вул. Грушевського, 113 А, смт. Великий Бичків, Рахівського району Закарпатської області.
12 травня 2023 року позивачка звернулася до голови Великобичківської територіальної громади із заявою № 1/05.2023, в якій просила надати погодження на встановлення цілодобового режиму роботи магазину «Антоніо».
За результатами розгляду такої заяви відповідач прийняв рішення № 63 від 20 червня 2023 року про відмову у погодженні цілодобового графіку роботи магазину роздрібної «Антоніо», що знаходиться за адресою: вул. Грушевського, 113 А, смт. Великий Бичків, Рахівського району Закарпатської області.
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон).
Згідно з пп. 9 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону, до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до пп. 2, 4 п. «б» ч. 1 ст. 30 Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо:
- здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства;
- встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Зі змісту наведених правових норм видно, що встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств, установ та організацій сфери торгівлі можливе лише за погодженням з власниками цих організацій. Тобто орган місцевого самоврядування не може самостійно визначати режим роботи підприємств, установ та організацій сфери обслуговування некомунальної форми власності.
Подібний висновок викладений Верховним Судом у постановах від 20 грудня 2018 року у справі № 712/10854/17, від 26 серпня 2020 року у справі № 164/1666/16-a, від 22 жовтня 2020 року у справі № 804/1681/18 та від 27 травня 2021 року у справі № 691/1305/16-а.
Зазначене спростовує твердження позивачки про відсутність у відповідача компетенції на погодження цілодобового графіку роботи магазину.
Водночас, з огляду на правову конструкцію пп. 4 п. «б» ст. 30 Закону єдиним застереженням для органу місцевого самоврядування при вирішенні питання щодо погодження режиму роботи, зокрема, магазину, діюче законодавство ставить його зручність для населення, критерії якої такий орган може обґрунтувати самостійно.
Зважаючи на те, що органи місцевого самоврядування представляють інтереси територіальної громади то, орган місцевого самоврядування, погоджуючи режим роботи відповідного закладу торгівлі або громадського харчування, має діяти в інтересах територіальної громади.
Аналогічні висновки зробив Верховний Суд у постанові від 28 березня 2023 року по справі № 160/17941/21.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено та наразі триває.
Пунктом 3 вказаного вище Указу передбачено, що, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Отже, в умовах воєнного стану можуть обмежуватися, зокрема такі права, як право вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; право на підприємницьку діяльність.
Із протоколу № 6 засідання виконавчого комітету VIII скликання від 20 червня 2023 року встановлено, що, під час розгляду питання погодження цілодобового графіку роботи магазину «Антоніо», керуюча справами (секретар) Виконкому Людмила Смердул повідомила, що мешканці громади неодноразово скаржилися на порушення тиші в нічний час біля вказаного магазину та в центрі села, що є неприпустимим під час дії воєнного стану.
Крім того, на адресу відповідача надійшов лист Рахівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області № 2643 від 09.06.2023 про необхідність, зокрема, роботи закладів громадського харчування та дозвілля до 22.00 год, мотивований необхідністю недопущення надзвичайних ситуацій під час воєнного стану.
З огляду на вищенаведене, враховуючи законодавчо встановлене право органу місцевого самоврядування щодо здійснення контролю за належною організацією обслуговування населення підприємствами торгівлі усіх форм власності, введення в Україні воєнного стану, апеляційний суд, погоджуючись із судом першої інстанції, вважає спірне рішення правомірним та таким, що відповідає критеріям, визначеним статтею 2 КАС України.
Цей висновок є підставою для відмови в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення, в частині задоволення позову, з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції в частині задоволення позову, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції, в частині задоволення позову, без змін.
Враховуючи те, що апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, новий розподіл судових витрат не проводиться.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2023 року в справі № 260/6679/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених статті 328 КАС України, за наявності яких, постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р. Б. Хобор
судді Н. В. Бруновська
І. І. Запотічний