Справа №463/2321/24
Провадження №3/463/860/24
23 квітня 2024 року суддя Личаківського районного суду м. Львова Леньо С.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1
за ст. 130 ч. 1 КУпАП,-
Громадянин ОСОБА_1 01 березня 2024 року о 01:48 год. на вул. Стрілецькій,59 в м.Львів - Винники керував автомобілем Citroen д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9 а ПДР України.
ОСОБА_1 , як особа яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки не повідомив. З врахуванням практики ЄСПЛ, згідно якої сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (п. 41 рішення від 03.04.2008 в справі «Пономарьов проти України»), а також враховуючи вимоги ст. 268 КУпАП вважаю можливим розглянути справу без його участі.
Розглянувши матеріали справи, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності з таких підстав.
При розгляді справи встановлено, що ОСОБА_1 01 березня 2024 року о 01:48 год. на вул. Стрілецькій,59 в м.Львів - Винники,був зупинений працівниками поліції та у зв'язку з підозрою останніх про перебування його в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно показника алкостестера «Драгер» №1928 від 01.03.2024, рівень алкоголю в крові ОСОБА_1 на момент проведення огляду становив 1,91%.
Вчинене правопорушення протоколом про адміністративне правопорушення, рапортом працівника поліції та відеозаписом обставин події.
Вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення враховується особа правопорушника, його майновий стан, ступінь його вини та характер вчиненого, в тому числі той факт, що правопорушення по своїй суті є одним з найнебезпечніших в сфері дорожнього руху та несе реальну загрозу життю та здоров'ю громадян.
Відповідно до роз'яснень, наданих в п. 21 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», призначення покарання у виді позбавлення права особі, яка взагалі не мала права керувати транспортним засобом є неможливе.
Згідно довідки Управління ПП у м. Львові ДПП, дані про отримання ОСОБА_1 посвідчення на право керування транспортними засобами відсутні.
Відтак, з метою виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, за відсутності можливості накладення адміністративного стягнення у виді позбавлення спеціального права, вважаю, що останньому слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
При цьому, у відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП, в дохід держави слід також стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн., що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому вчинено правопорушення.
Керуючись ст.ст. 33, 130 ч. 1, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн.).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн. судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Леньо С.І.