712/5088/24
3/707/728/24
29 квітня 2024 суддя Черкаського районного суду Черкаської області Тептюк Є.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Соснівського районного суду м. Черкаси, за підсудністю, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,проживає за адресою: АДРЕСА_2 , командир 2 автомобільного відділення 3 автомобільного взводу 2 автомобільної роти 3 автомобільного батальйону підвозу матеріально-технічних засобів військової частини НОМЕР_1 -
за ч. 3 ст. 172-20, ч.2 ст.172-15 КУпАП,-
До Черкаського районного суду Черкаської області з Соснівського районного суду м. Черкаси, за підсудністю, надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-20 КУпАП та ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення, зміст якого передбачений ст.256 КУпАП, обов'язково має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Судом встановлено, що в протоколах про адміністративні правопорушення від 19 квітня 2024 року А1744 №14 та від 20 квітня 2024 року А1744 №15 не дотримані вимоги передбачені ст. 256 КУпАП, а саме в них не зазначено місце вчинення адміністративних правопорушень (назву населеного пункту).
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП України - справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Також, суд роз'яснює, що після прийняття Верховною Радою України Постанови «Про утворення та ліквідацію районів» 17 липня 2020 року N 807-IX, більшість населених пунктів увійшли до інших районів, проте відповідно до п.3-1 Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року N 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX.
Верховним Судом України у ч. 5 ст. 24 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП відповідному органу для належного оформлення.
Указані обставини виключають можливість розгляду даної справи та вирішення питання щодо наявності підстав для притягнення особи, відносно якої складені протоколи про адміністративні правопорушення, тому матеріали справи підлягають направленню до військової частини НОМЕР_1 особі яка склала протокол, а саме підполковнику ОСОБА_2 , для дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП України, суд,
Об'єднану справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП та ч.2 ст.172-15 КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 особі яка склала протокол, а саме підполковнику ОСОБА_2 , для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є. П. Тептюк