Справа № 500/7984/23
26 квітня 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої Подлісної І.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року у справі № 500/7984/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії: визнано дії Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну на момент прийняття на службу у Національну поліцію України вислугу років в Державній кримінально-виконавчій службі України, яка у календарному обчисленні становить 14 років 09 місяців та 03 дні, в пільговому - 18 років 10 місяців та 09 днів, протиправними. Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у Державній кримінально-виконавчій службі України, яка у календарному обчисленні становить 14 років 09 місяців та 03 дні, в пільговому -18 років 10 місяців та 09 днів. Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Тернопільській області провести перерахунок і виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням стажу в Державній кримінально-виконавчій службі України, починаючи з дати прийняття на службу до Національної поліції України - 09.03.2017 року.
Рішення 04.03.2024 року набрало законної сили.
На адресу суду надійшла заява Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про надання роз'яснення в порядку ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), щодо визнання дій Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну на момент прийняття на службу у Національну поліцію України вислугу років в Державній кримінально-виконавчій службі України, яка у календарному обчисленні становить 14 років 09 місяців та 03 дні, в пільговому - 18 років 10 місяців та 09 днів, протиправними. Так як відповідно до запису в трудовій книжці позивач ОСОБА_1 з 13.07.2004 по 01.11.2016 проходив службу в Державній кримінально- виконавчій службі України безперервно 12 (дванадцять) років, 03 (три) місяці, 18 (вісімнадцять) днів; щодо зобов'язань Головного управління Національної поліції у Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у Державній кримінально-виконавчій службі України, яка у календарному обчисленні становить 14 років 09 місяців та 03 дні, в пільговому -18 років 10 місяців та 09 днів. Так як відповідно до запису в трудовій книжці позивач ОСОБА_1 з 13.07.2004 по 01.11.2016 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України безперервно 12 (дванадцять) років, 03 (три) місяці, 18 (вісімнадцять) днів; щодо зобов'язань Головного управління Національної поліції у Тернопільській області провести перерахунок і виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням стажу в Державній кримінально-виконавчій службі України, починаючи з дати прийняття на службу до Національної поліції України - 09.03.2017 року. Відповідно до запису в трудовій книжці позивач ОСОБА_1 з 13.07.2004 по 01.11.2016 проходив службу в Державній кримінально- виконавчій службі України безперервно 12 (дванадцять) років, 03 (три) місяці, 18 (вісімнадцять) днів.
Частиною 3 ст.254 КАС України встановлено, що суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
На підставі ч.3 ст.254 КАС України, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутністю представників сторін.
Розглядаючи подану заяву, суд зазначає, що відповідно до ч.1 та 2 ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Системне тлумачення положень вказаної статті дозволяє дійти висновку, що судове рішення може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні судового рішення у більш ясній і зрозумілій формі.
Крім того, як роз'яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі", в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).
Метою роз'яснення судом ухваленого ним рішення є усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення щодо неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення, оскільки недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення чи ухвали суду. Чіткість викладу передбачає, зокрема, що терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змістові, що вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться із поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому ясно, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. А переконливість і зрозумілість викладення змісту судових рішень забезпечується шляхом дотримання правил юридичної техніки.
При цьому роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню. Суд роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, а тому процесуальна процедура роз'яснення судового рішення виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Розглядаючи подану заяву, суд встановив, що остання не містить чітких посилань на те, що певні частини рішення суду викликають труднощі в їх розумінні та в чому саме вони полягають.
Предметом спору у цій справі було оскарження дій Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну на момент прийняття на службу у Національну поліцію України вислугу років в Державній кримінально-виконавчій службі України, яка у календарному обчисленні становить 14 років 09 місяців та 03 дні, в пільговому - 18 років 10 місяців та 09 днів.
Дане судове рішення є зрозумілим і таким, що не припускає різного тлумачення. Судом було чітко зазначено «Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у Державній кримінально-виконавчій службі України, яка у календарному обчисленні становить 14 років 09 місяців та 03 дні, в пільговому -18 років 10 місяців та 09 днів. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Тернопільській області провести перерахунок і виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням стажу в Державній кримінально-виконавчій службі України, починаючи з дати прийняття на службу до Національної поліції України - 09.03.2017 року».
Отже, дослідивши зміст зазначеного вище рішення суду, суд зазначає, що воно є чітким, зрозумілим і додаткового роз'яснення не потребує, а обставини, на які посилається заявник, фактично вказують на труднощі у застосуванні ним положень законодавства.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для роз'яснення судового рішення, а відтак заяву Головного управління Національної поліції у Тернопільській області слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.241, 243, 248, 254 КАС України, суд
Відмовити в задоволенні заяви Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя Подлісна І.М.