Рішення від 19.04.2024 по справі 160/3918/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2024 рокуСправа №160/3918/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" Сектор соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Сектор соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей, в якому просить:

визнати дискримінацію з боку Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Сектор соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей, стосовно ОСОБА_1 за ознаками непрямої дискримінації при формуванні довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 18.12.2023 року за № 33/24/С-11005, а саме нарахуванні премії лише з суми посадового окладу;

визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Сектор соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей, яке виразилось в тому, що при нарахуванні премії зазначеної в довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 18.12.2023 року за № 33/24/С-11005, премія нараховувалася без включення всіх складових грошового забезпечення як: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, а премія нараховувалася лише з посадового окладу, а саме нарахуванні премії лише з суми посадового окладу;

зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Сектор соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей, в довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 18.12.2023 року за № 33/24/С-11005 нарахувати премію не лише з розміру посадового окладу, а премію нарахувати зі всіх складових видів грошового забезпечення, з суми яка складається з посадового окладу, з окладу за військовим (спеціальним) званням, з надбавки за вислугу років, з надбавки за особливості проходження служби.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що за його зверненням Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» було підготовлено і направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 №33/24/С-11005 від 18.12.2023 станом на березень 2019. На думку позивача, відповідачем протиправно не включено до довідки розмір премії від грошового забезпечення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 року відкрито провадження у справі №160/3918/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

За ч. 5ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

У відзиві на позовну заяву Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» просить відмовити у задоволенні позовних вимог зважаючи на наступне.

ОСОБА_1 був звільнений з посади командира відділення - водій 26 СГПЧ Довгинцівського району м. Кривий Ріг у Дніпропетровській області. Умови грошового забезпечення позивача визначено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно п. 5 Постанови КМУ №704, премія нараховується не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, тобто премія ОСОБА_1 визначена у % від посадового окладу згідно з додатком 2 до Постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

За заявою позивача Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» підготовлено і направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку №33/24/С-11005 від 18.12.2023 про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 за березень 2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою командира відділення, водій СДПЧ Довгинцівського району м. Кривий Ріг з наступними складовими:

Посадовий оклад -3260,00 грн.

Оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик вн.сл. -950,00 грн.

Надбавка за вислугу років (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням 45,0% -1894,50 грн.

Надбавка за особливості проходження служби (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) 50,0% -3052,25 грн.

Премія (відсотків посадового окладу) 65,0% -2119,00 грн.

Усього розмір грошового забезпечення склав 11275,75 грн.

Довідка складена враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 12.12.2018 №826/3858/18 (набрала законної сили 05.03.2019) та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19.

24.12.2023 позивач звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» із листом, в якому вказав, що не згоден з відомостями, які зазначені в оновленій довідці по розміру премії, яка вказана з відсотків посадового окладу в розмір 65,0%, в той час як іншим особам, премія була зазначена з відсотків нарахованого грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного, позивач просив направити оновлену довідку про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і на його адресу.

Листом від 04.01.2024 №33/24-48 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» повідомила, що умови грошового забезпечення пенсіонерам з числа осіб начальницького і рядового складу служби цивільного захисту визначались відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що затверджено наказом МВС від 20.07.2018 №623, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за №936/32388.

Відповідно п. 1 розділу ХVІ «Преміювання та нагородження грошовою премією осіб рядового і начальницького складу» преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10% фонду посадових окладів. Тобто розмір премії рахується з посадового окладу.

Ураховуючи вищезазначене, розмір премії у довідці №33/24/С-11005 від 18.12.2023 року вказаний вірно і для складання іншої довідки підстави відсутні.

Не погоджуючись з діями відповідача, вважаючи їх протиправними позивач з відповідним позовом звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 46 Конституції України громадяни наділені правом на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначені Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ).

За приписами ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частинами 2 і 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За висновком Верховного Суду в постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 (набрала чинності 01.03.2018), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом. 2 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» .(Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В даному випадку позивачу видана довідка відповідно до Додатку 2 Порядку №45 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Щодо посилання позивача на копії довідок про розмір грошового забезпечення інших осіб, які додані до позовної заяви, в яких премія вказана з відсотків нарахованого грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Вказані довідки видані особам про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського.

Як вбачається з довідки позивача №33/24/С-11005 від 18.12.2023 він був звільнений з посади командира відділення, водій СДПЧ Довгинцівського району м. Кривий Ріг.

Самостійна державна пожежна частина віднесена до служби цивільного захисту.

Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. N 593 визначено, що служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України 20 липня 2018 року № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (Інструкція №623).

Ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 1 розділу ХVІ Інструкції №623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Посада позивача не відноситься до посад поліцейського, отже складові довідки не можуть бути визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Вимога позивача нарахувати йому премію з розміру грошового забезпечення, а не з розміру посадового окладу не ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому не може бути задоволена.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» Сектор соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона