26 квітня 2024 року Чернігів Справа № 620/8820/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О. розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023, що набрало законної сили 09.10.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.07.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
09.04.2024 позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі. Заява мотивована тим, що незважаючи на те, що рішення суду від 07.09.2023 набрало законної сили, боржник ухиляється від виконання рішення у справі № 620/8820/23, яке є обов'язковим до виконання. Зазначає, що станом на день подання даної заяви рішення суду не виконано, що є порушенням приписів законодавства, а також порушує права позивача.
Ухвалою суду від 10.04.2024 заяву про встановлення судового контролю прийнято до розгляду та встановлено боржникові строк для надання пояснень.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надіслало письмові пояснення, в яких вказує на те, що на виконання рішення суду було відновлено нарахування спірної доплати, однак, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» передбачено, що щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року. Оскільки пенсія стягувача перевищує максимальний розмір, то виплата пенсії проводиться без нарахованої суми доплати.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява про встановлення судового контролю, оцінивши поданий боржником звіт, суд дійшов таких висновків.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 620/8820/23, яке 09.10.2023 набрало законної сили, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.07.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Із наявних розрахунків пенсії позивача вбачається, що доплата до пенсії, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» ОСОБА_1 встановлена, однак її виплата не проводиться, що не заперечує і Головне управління ПФУ в Чернігівській області, пояснюючи це відсутністю підстав, встановлених постановою КМУ №713.
Згідно із частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже із вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
У наданих до суду поясненнях Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області обґрунтовує свою позицію відсутністю підстав для проведення виплати доплати, оскільки остання може виплачуватись в межах максимального розміру пенсії.
Водночас суд зауважує, що рішенням суду від 07.09.2023 зобов'язано здійснити позивачеві не тільки нарахування, а й провести виплату доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн з 01.07.2021.
Окрім того, суд критично ставиться до пояснень відповідача, що доплата на виконання рішення суду у справі №620/8820/23 відсутня, оскільки розмір пенсії позивача виплачувався без обмеження максимальним розміром згідно із рішенням від 18.07.2023 у справі №620/7471/21, позаяк докази, що містяться в матеріалах справи підтверджують протилежне (сума пенсії, що нарахована є більшою за суму, що належить до виплати).
Відповідно до статті 129, 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення строку для надання звіту про виконання судового рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 620/8820/23 - 30 днів з дати отримання копії даної ухвали.
Керуючись статтями 241-242, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 620/8820/23 - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 620/8820/23.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, що у разі неподання звіту у встановлений судом строк, суд може розглянути питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складений - 26.04.2024.
Суддя Ю.О. Скалозуб