Рішення від 26.04.2024 по справі 620/2681/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2024 року Чернігів Справа № 620/2681/24

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення у ЦВЛК ЗС України звернення та копій документів від військової частини НОМЕР_2 щодо померлого солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , водія інженерно - саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 для встановлення причинного зв'язку смерті із військовою службою; зобов'язання військову частину НОМЕР_1 направити у ЦВЛК ЗС України звернення та необхідні копії документів щодо померлого солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , водія інженерно - саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 для встановлення причинного зв'язку смерті із військовою службою.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач протиправно відмовляється надати необхідні для розгляду ВЛК документи, щодо причинно-наслідкового зв'язку смерті ОСОБА_2 із проходженням ним військової служби.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що для реалізації наданого права позивачу, а саме для подання заяви до штатної ВЛК про прийняття постанови про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовця було надано всі необхідні документи, що додані позивачем до матеріалів справи, всі інші документи у відповідача відсутні, а в наявності у позивача, що дає можливість про подання заяви до ЦВЛК Збройних Сил України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим 19.04.2004 (а.с. 13).

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2022 № 1984 ОСОБА_2 проходив військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 з 05.06.2022 (а.с. 14).

12.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 складено сповіщення № 705, згідно якого солдат ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у Запорізькій обласній клінічній лікарні м. Запоріжжя (а.с. 15).

Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 1243 від 06.03.2023 смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: гострий дифузний міокардит (а.с. 20).

За фактом смерті ОСОБА_1 було призначено службове розслідування, за результатами якого винесено наказ від 04.04.2023 № 420, згідно якого смерть солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , водія інженерно-саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (а.с. 16-17).

Командиром військової частини НОМЕР_1 було винесено наказ від 24.05.2023 № 149, яким солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , водія інженерно-саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 було виключено зі списків особового складу військової частини. Смерть не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (а.с. 18).

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення у ЦВЛК ЗС України звернення та копій документів для встановлення причинного зв'язку смерті свого померлого чоловіка із військовою службою, звернулась за захистом свої прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає відповідно до Конституції України та регулює відносини у цій галузі Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Згідно пункту 2 частини першої статті 3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до частини шостої статті 18 Закону № 2011-XII вдова (вдівець) загиблого або померлого військовослужбовця, а також дружина (чоловік) військовослужбовця, який пропав безвісти під час проходження військової служби, у разі якщо вона (він) не взяла (не взяв) інший шлюб, та її (його) неповнолітні діти або повнолітні діти - особи з інвалідністю з дитинства, батьки військовослужбовця, які перебували на його утриманні, мають право на пільги, передбачені цим Законом.

Згідно статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, затвердженого Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 1.3 глави 1 розділу І Положення № 402 основним завданнями військово-лікарської експертизи є, серед іншого: визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

В силу пункту підпункту 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право: приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК).

Згідно 2.3.4. підпункту 2.3.4 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19 (пункт 21.3 глави 21 розділу І Положення № 402).

Так, згідно пункту 21.7 глави 21 розділу І Положення № 402 постанова ВЛК про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). Також до ВЛК надається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Оригінали або копії Довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акта про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, надсилаються (передаються) військовою частиною (закладом, установою) до закладу охорони здоров'я в електронній або паперовій формі.

На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється не менше ніж у 2 примірниках. Один із примірників довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) подається у ВЛК з метою встановлення причинного зв'язку травми (поранення, контузії, каліцтва) з військовою службою. Примірник довідки обов'язково зберігається в особовій справі військовослужбовця.

Довідка (копія довідки) про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) або копія Акта про нещасний випадок (зникнення, смерть), Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) зберігається в матеріалах ВЛК, яка прийняла відповідну постанову про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва).

Водночас, абзац третій пункту 21.8 глави 21 розділу І Положення № 402 передбачає, що прийняття ВЛК постанов про встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва) без наявності документів, передбачених пунктом 21.7 та абзацом першим пункту 21.8 цієї глави, забороняється.

Аналіз вищевикладених норм свідчить, що наявність довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), акта про нещасний випадок (зникнення, смерть) є обов'язковим для прийняття ВЛК постанов про встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва) та смерті.

Разом з тим, згідно пункту 21.7 глави 21 розділу І Положення № 402 подання до ВЛК вищевказаних документів покладено саме на військову частину (заклад, установу).

Як встановлено судом з наданих матеріалів та підтверджується відповідачем, на розгляд ВЛК регіону або ЦВЛК не було надано ні Довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), ні Акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), ні Акт про нещасний випадок (зникнення, смерть) військовослужбовця ОСОБА_2 .

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовці), отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту (далі - військові частини) визначає Інструкція про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністра оборони України від 27.10.2021 № 332 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.12.2021 за № 1667/37289 (далі - Інструкція № 332).

Згідно пункту 3 Інструкції № 332 випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, але не пов'язані з бойовими ураженнями або діями з боку противника, розслідуються згідно з вимогами цієї Інструкції.

Разом з тим, Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затверджений Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2017 за № 1503/31371 (далі - Порядок № 608), визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 проходив військову службу за призовом під час мобілізації.

Так, згідно наказу командира військової частини від 04.04.2023 № 420, службове розслідування за фактом смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було проведено в порядку, передбаченому Порядком № 608.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Порядок № 608 визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі і не поширює свою дію на військовослужбовців, які померли.

Натомість порядок проведення службового розслідування нещасних випадків військовослужбовців, які померли, встановлений Інструкцією № 332.

Таким чином, випадок смерті військовослужбовця ОСОБА_2 підлягав спеціальному розслідуванню комісією з розслідування нещасного випадку відповідно до вимог Інструкції № 332.

Відтак, висновки про причини смерті військовослужбовця ОСОБА_2 не могли бути встановлені відповідачем на підставі акту службового розслідування, яке не було призначено відповідно до Інструкції № 332.

Згідно листа Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 04.08.2023 № 598/7915, у ЦВЛК ЗС України відсутня інформація про надходження звернення та копій документів від Військової частини НОМЕР_1 щодо солдата ОСОБА_2 для встановлення причинного зв'язку смерті з військовою службою (а.с. 32).

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на те, що відповідачем не надано суду жодних доказів направлення на розгляд відповідної ВЛК документів щодо померлого солдата ОСОБА_2 для встановлення причинного зв'язку смерті із військовою службою, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково шляхом визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення до відповідної військово-лікарської комісії регіону звернення та визначених законодавством документів щодо солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , водія інженерно - саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , для встановлення причинного зв'язку смерті із військовою службою; зобов'язання військову частину НОМЕР_1 направити до відповідної військово-лікарської комісії регіону звернення та визначені законодавством документи щодо солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , водія інженерно - саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , для встановлення причинного зв'язку смерті із військовою службою.

Щодо позовної вимоги в частині направлення документів саме до ЦВЛК ЗС України, то суд зазначає, що прийняття постанов про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою покладено, в першу чергу на ВЛК регіону, а в ЦВЛК ЗС України оскаржуються дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Так, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1090,08 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не направлення до відповідної військово-лікарської комісії регіону звернення та визначених законодавством документів щодо солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , водія інженерно - саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , для встановлення причинного зв'язку смерті із військовою службою.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 направити до відповідної військово-лікарської комісії регіону звернення та визначені законодавством документи щодо солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , водія інженерно - саперної роти групи інженерного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , для встановлення причинного зв'язку смерті із військовою службою.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1090,08 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26.04.2024.

Суддя Наталія БАРГАМІНА