Справа №521/7426/23
Номер провадження 3/521/81/24
25 квітня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,
з секретарем - Чебановою С.В.,
за участю:
представника митниці - Бурчо І.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, -
З протоколу про порушення митних правил №0128/50000/23 від 10.02.2023 року вбачається, що 28.09.2021 року до Пункту пропуску "Одеський морський торговельний порт" - відділ митного оформлення № 2 митного поста "Одеса-порт для митного контролю та митного оформлення декларантом - ФОП « ОСОБА_2 » було подано МД типу «ІМ 40 АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером № UA500060/2021/201106.
В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 14.05.2015, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 від 29.08.2006, сертифікат відповідності колісного транспортного засобу від 27.09.2021№ UA.013.196028-21, договір купівлі-продажу б/н від 12.05.2021, документ про зняття з обліку транспортного засобу від 12.05.2021 № K.5908.2.151.2021.ACZ, заява на зміну режиму б/н від 28.09.2021, заява на посвідчення б/н від 28.09.2021.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД № UA500060/2021/201106 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «AUDI A6» (VIN: НОМЕР_4 ) є гр. Польщі Strzadala Izabela ( НОМЕР_5 , 43-430 Skoczof Pogorze las 3), а покупцем та одержувачем є гр. України ОСОБА_1 .
Відповідно граф 31, 33 МД № UA500060/2021/201106 заявлено товар Легковий автомобіль, що був у користуванні: марка «AUDI A6» (VIN: НОМЕР_4 ) згідно висновку №217-1/21, країна походження - Німеччина;- вага - 1735кг; - календарний рік виготовлення - 1998; - модельний рік виготовлення - 1998;- тип двигуна - дизельний;- робочий об'єм циліндрів 2496см3;- колісна формула - 4х4; - загальна кількість місць включаючиводія - 5;- тип кузова - седан; - колір - сірий; - номер двигуна - нема даних; - відповідає екологічним нормам не нижче EURO 2- КТЗ має сліди експлуатаційного характеру, не значні пошкодження ЛФП по всьому автомобілю, потертості сидінь салону призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення людей).Торговельна марка: AUDI; Виробник: "AUDI AG"; Країна виробництва: DE, НІМЕЧЧИНА, код товару УКТЗЕД визначено та заявлено 8703329030.
Митна вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 15.06.2021 склала 4700 Польських злотих (31888,09 грн.). Митні платежі за транспортний засіб по МД UA500060/2021/201106 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 36528,83 грн. (в які входять 8500,00 грн. надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу).
Після здійснення митного оформлення за МД від 19.09.2021 UA500060/2021/201106 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 07.010.2022 №26/26-04/7.10/1589 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманого листа митних органів Республіки Польща від 18.08.2022 № 0201-IGM.541.529.2022.4.RLM (вхід. Держмитслужби від 15.09.2022 №18199/11).
Так, згідно зазначеного листа палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, назва органу, який знімає з обліку повинна бути ідентична з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт.
Транспортний засіб «AUDI A6» (VIN: НОМЕР_4 ) було поставлено на облік в м. STAROSTA CIESZYNSKI(43-400 CIESZYN, UL. BOBRECKA 29), а знято з обліку в м. PREZYDENTA WARSZAWA (00-002 WARSZAWA pl. SIENKIEWICZA 17) у Республіці Польщі.
Згідно Інтернет - сторінки https://historiapojazdu.gov.pl, ТЗ «AUDI A6» (VIN: НОМЕР_4 ) станом на 02.02.2023 зареєстровано в Республіці Польщі.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500060/2021/201106 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «AUDI A6» (VIN: НОМЕР_4 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції «310», відповідно до листа митного поста «Одеса-внутрішній» Одеської митниці від 23.01.2023 №7.10-28.1-02/142 становить 115256,19 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 78727,36 грн (без добровільного внеску в розмірі 8500 грн.).
Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 , для здійснення митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявлення у МД №UA500060/2021/201106 від 28.09.2021 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «AUDI A6» (VIN: НОМЕР_4 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
На підставі вказаних обставин, співробітниками митниці відносно ОСОБА_1 10.02.2023 року складено протокол про порушення митних правил №0128/50000/23 за ст. 485 МК України.
В судовому засіданні представник митниці просила розглянути справу та прийняти рішення згідно чинного законодавства України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні участі не приймав.
Вислухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Положення ч. 1 ст. 467 МК України встановлює, що якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 МК України розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
В ході розгляду клопотання судом встановлено, що датою виявлення правопорушення у даному провадженні є 15.09.2022 року, тобто день надходження відповіді митних органів Республіки Польщі до Державної митної служби України за вхідним №18199/11.
Доводи представника митниці щодо необхідності рахувати строки виявлення правопорушення у даній справі з моменту надходження до Одеської митниці відповідного Листа Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України №26/26-04/7.10/1589, тобто з 07.10.2022 року, суд визнає необґрунтованими, з огляду на те, що митні органи є єдиними органом в своїй діяльності та в незалежності від знаходження митного органу, який надавав запит на підтвердження відповідних обставин та надходження відповіді, представники митниці зобов'язані невідкладно скласти протокол про порушення митних правил та відповідно в межах строків, визначених ч. 1 ст. 467 МК України направити матеріали до місцевого суду для розгляду по суті.
Таким чином адміністративне стягнення за порушення митних правил у даному провадженні може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення, тобто не пізніше 15.03.2023 року. Матеріали справи надійшли до суду 20.03.2023 року, що підтверджується відмітками штампу вхідної кореспонденції суду на супровідних листах та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, тобто після спливу строку для накладення адміністративного стягнення.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП, розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення, в разі закінчення на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, підлягає закриттю.
Разом з тим, суд звертає увагу, що поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За вимогами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Так, після спливу строків, у відповідності до вимог ст. 247 КУпАП суд позбавлений можливості досліджувати та давати будь-яку оцінку доказам у справі, а також встановлювати наявність вини особи у скоєному.
Таким чином, вина ОСОБА_1 , що притягується до адміністративної відповідальності не встановлюється у даній справі, оскільки провадження закривається, з підстав закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ч. 1 ст. 467 МК України.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Одеського апеляційного суду, зокрема, викладеною у постанові від 27.09.2022 року в справі 521/4645/22 (апеляційне провадження 33/813/991/22).
Керуючись ст. ст. 247, 294 КУпАП, ст. 467 МК України,
На підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про порушення митних правил за протоколом №0128/50000/23 від 10.02.2023 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 485 МК України - закрити у зв'язку з закінченням, на момент надходження до суду справи, строків, передбачених ч. 1 ст. 467 МК України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів.
Суддя Н.Л. Кузьменко