Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/7387/23
26.04.2024 року м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі судді Бак М.Д., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Хуст Закарпатської області, громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частинами першою, другою статті 204-1, частиною першою статті 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),
у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 004373 від 05.10.2023 року, складеному начальником відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 204-1 КУпАП, вказано, що 05.10.2023 року о 00 годин 50 хвилин на напрямку прикордонного знаку № 120, на території Королівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, на відстані близько 3000 м від лінії державного кордону України, в межах прикордонної смуги, прикордонним нарядом "Прикордонний патруль" було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який здійснив незаконне перетинання державного кордону з Румунії в Україну поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги статей 9, 12 Закону України "Про державний кордон України" від 31.03.1992 року та вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 204-1 КУпАП (арк. 54).
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 004372 від 05.10.2023 року, складеному начальником відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 за частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, вказано, що 05.10.2023 року о 00 годин 50 хвилин на напрямку прикордонного знаку № 120, на території Королівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, на відстані близько 3000 м від лінії державного кордону України, в межах прикордонної смуги, прикордонним нарядом "Прикордонний патруль" було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який здійснив незаконне перетинання державного кордону з Румунії в Україну поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон. В ході проведення фільтраційних заходів офіцером прикордонного оперативно-розшукового відділу встановлено, що ОСОБА_1 26.09.2023 року о 05 годині 00 хвилин на напрямку прикордонного знаку № 149, на території Королівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, незаконно перетнув державний кордон з України в Румунію поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон у складі групи осіб. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги статей 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 31.03.1992 року та вчинив правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, зокрема перетинання державного кордону з України в Румунію в складі групи осіб (арк. 27).
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 004374 від 05.10.2023 року, складеному начальником відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 185-10 КУпАП, вказано, що 05.10.2023 року о 00 годин 50 хвилин на напрямку прикордонного знаку № 120, на території Королівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, на відстані близько 3000 м від лінії державного кордону України, в межах прикордонної смуги, прикордонним нарядом "Прикордонний патруль" було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який під час затримання вчинив злісну непокору законному розпорядженню та вимозі військовослужбовця Державної прикордонної служби України під час безпосереднього виконання ним своїх службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону України, а саме: не виконав неодноразово повторювані законні вимоги прикордонного наряду "Прикордонний патруль" зупинитися. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги статті 23 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 19.06.2003 року, зокрема допустив злісну непокору законним вимогам військовослужбовця Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону України, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 185-10 КУпАП (арк. 1).
Згідно записів в протоколах про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 204-1, частиною першою статті 185-10 КУпАП, ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень.
У поясненні в протоколі про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, ОСОБА_1 зазначив, що 26.09.2023 року близько 05 години 00 хвилин він разом з громадянином чоловічої статі перетнув державний кордон України незаконно.
ОСОБА_1 при розгляді справи пояснив, що 05.10.2023 року близько 01 години 00 хвилин він їхав у автомобілі марки «ВАЗ», яким керував його товариш - ОСОБА_3 , у якому також перебувала знайома ОСОБА_4 , із с. Хижа Берегівського району Закарпатської області, де вони розважалися, в м. Хуст Закарпатської області. На під'їзді до смт Королево Берегівського району Закарпатської області їхній транспортний засіб обігнав та зупинився перед ним автомобіль марки «Renault» моделі «Duster», з якого вийшов працівник Державної прикордонної служби України, прізвища якого він не знає, який сказав їм вийти з автомобіля. Працівник Державної прикордонної служби України повідомив, що камера зафіксувала особу, схожу на нього, ОСОБА_1 , біля державного кордону України. У ОСОБА_4 був рюкзак, який, за повідомленням працівника Державної прикордонної служби України, схожий на рюкзак особи, яку зафіксувала камера. В подальшому працівники Державної прикордонної служби України доставили їх до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де він відмовився надавати пояснення. При звільненні, через 2-3 дні після затримання, працівники Державної прикордонної служби України повідомили йому, що відносно нього складено протоколи про адміністративні правопорушення, про які саме порушення він не пригадує. Він не підписував протоколи про адміністративні правопорушення.
Крім протоколів про адміністративні правопорушення, пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у протоколі про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, та при розгляді справи судом досліджено рапорти начальника відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 від 08.10.2023 року (арк. 3, 29, 55), які аналогічні за змістом.
У рапортах вказано, що 04.10.2023 року о 22 годині 08 хвилин начальнику відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 надійшла доповідь про спрацювання фотопастки на напрямку прикордонного знаку № 142, на відстані 600 м до державного кордону України, та рух однієї особи в сторону державного кордону. 05.10.2023 року близько 00 годин 50 хвилин на напрямку прикордонного знаку № 120, на відстані 3000 м до державного кордону, прикордонним нарядом "Прикордонний патруль", який він очолив, було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який незаконно перетнув державний кордон з Румунії в Україну поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон. Під час затримання ОСОБА_1 вчинив злісну непокору законному розпорядженню та вимозі військовослужбовця Державної прикордонної служби України під час безпосереднього виконання ним своїх службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону України, а саме: не виконав неодноразово повторювані законні вимоги прикордонного наряду "Прикордонний патруль" зупинитися. В ході проведення фільтраційних заходів офіцером прикордонного оперативно-розшукового відділу було встановлено, що ОСОБА_1 26.09.2023 року о 05 годині 00 хвилин на напрямку прикордонного знаку № 149, на території Королівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, незаконно перетнув державний кордон з України в Румунію поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон у складі групи осіб.
Копії протоколу про адміністративне затримання, складеного начальником відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 (арк. 2, 28, 53), які не містять частини тексту документа, та копія першої сторінки паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 (арк. 4), при відсутності копії другої сторінки, у якій наявні відомості про дату видачі паспорта, орган, який його видав, не виступають джерелами доказів.
Копії супровідних листів відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23.11.2023 року №№ 0.4/503-23-Вих, 0.4/506-23-Вих, 0.4/505-23-Вих про повторне направлення до суду матеріалів справ відповідно про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 185-10 КУпАП, частиною першою статті 204-1 КУпАП, частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 (арк. 10, 11, 36, 37, 62, 63), у яких викладено додаткові відомості щодо суті правопорушень, які не засвідчено, тобто вказані документи оформлено без дотримання положень абзацу першого підпункту 5.26 пункту 5 національного стандарту ДСТУ 4163:2020 "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів", затвердженого наказом Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 01.07.2020 року № 144 "Про прийняття та скасування національних стандартів", не підлягають врахуванню як джерела доказів.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Клопотання мотивовано тим, що статтею 38 КУпАП передбачено, що строк накладення адміністративного стягнення становить три місяці з дня вчинення правопорушення. Вказаний строк закінчився, тому що з 05.10.2023 року минуло понад пів року.
У відповідності до частини першої статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення утворюють чотири обов'язкові елементи: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона. До ознак об'єктивної сторони правопорушення відносяться такі: діяння (дія чи бездіяльність), час, місце, спосіб, обстановка вчинення діяння тощо.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною першою статті 204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Частиною другою статті 204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою статті 204-1 КУпАП, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою статті 204-1 КУпАП.
Частиною першою статті 185-10 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 204-1 КУпАП (протокол серії ЗхРУ № 004373 від 05.10.2023 року), та протокол про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП (протокол серії ЗхРУ № 004372 від 05.10.2023 року), складено за фактами того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, перетнув державний кордон України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України.
У протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 204-1 КУпАП, викладено відомості про час та місце виявлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, який допустив незаконне перетинання державного кордону України, дані про час та місце перетинання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, державного кордону відсутні. Відомості з приводу цих обставин, які містяться у рапортах начальника відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 від 08.10.2023 року, не виступають достатнім доказом для їх встановлення.
Обставину щодо місця вчинення правопорушення, наведену у протоколі про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, зокрема на напрямку прикордонного знаку № 149, на території Королівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, не доведено, тому що відомості, наявні у протоколі про адміністративне правопорушення та в рапортах начальника відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 від 08.10.2023 року, не є достатніми доказами для встановлення вказаної обставини. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, у поясненні в протоколі про адміністративне правопорушення не вказав місце перетинання державного кордону України.
З огляду на недоведеність згаданих обставин, які виступають ознаками об'єктивної сторони правопорушення, не доведено події адміністративних правопорушень, про які складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 204-1 КУпАП, та протокол про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, в частині адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 204-1 КУпАП.
Кваліфікація дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у протоколі про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1 КУпАП, за частиною першою статті 204-1 КУпАП є зайвою, тому що за фактом того, що 05.10.2023 року о 00 годин 50 хвилин на напрямку прикордонного знаку № 120, на території Королівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, на відстані близько 3000 м від лінії державного кордону України, в межах прикордонної смуги, прикордонним нарядом "Прикордонний патруль" було виявлено особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, який здійснив незаконне перетинання державного кордону з Румунії в Україну поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 004373 від 05.10.2023 року за частиною першою статті 204-1 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 185-10 КУпАП, складено за фактом того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, перебуваючи в прикордонній смузі, не виконав неодноразово повторену законну вимогу військовослужбовця Державної прикордонної служби України, який входив до складу прикордонного наряду "Прикордонний патруль".
У протоколі не вказано прізвище, ім'я, по батькові військовослужбовця Державної прикордонної служби України, вимогу якого не виконав особа, яка притягається до адміністративної відповідальності. Інші докази не містять відомості з приводу даної обставини.
Із врахуванням того, що відсутні докази згаданої обставини, яка є ознакою об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 185-10 КУпАП, не доведено подію вказаного адміністративного правопорушення.
Згідно пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з відсутністю подій адміністративних правопорушень провадження у справі підлягає закриттю.
Відповідно до пункту 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
У статті 38 КУпАП закріплено строки накладення адміністративного стягнення.
Із врахуванням того, що провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю подій адміністративних правопорушень, питання дотримання строку накладення адміністративного стягнення з'ясовується при доведеності події і складу адміністративного правопорушення, то клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суд
провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою статті 204-1, частиною першою статті 185-10 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю подій адміністративних правопорушень.
У задоволенні клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про закриття провадження у справі відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
СуддяМ. Д. Бак