Рішення від 23.04.2024 по справі 600/6774/23-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/6774/23-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області щодо відмови позивачу ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 в зміні (коригуванні) адреси житлового будинку, з адреси АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок, яке видане Сокирянською міською радою Сокирянського району Чернівецької області від 03 грудня 1975 року, на підставі рішення виконкому Сокирянської районної ради Чернівецької області за №134/21 від 08.10.1975 року та зареєстрованого в Чернівецькому обласному бюро технічної інвентаризації 03 грудня 1975 року в реєстрову книгу №1, та сторінці №250, за реєстровим №145, на адресу АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Сокирянську міську раду Дністровського району, Чернівецької області упорядкувати нумерацію об'єктів нерухомого майна у зв'язку з дублюванням номерів об'єктів нерухомого майна, шляхом зміни поштової адреси житлового будинку з надвірними будівлями, загальною площею 42.30 кв.м., в тому числі житловою площею 24.70 кв.м. з адреси АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок, яке видане Сокирянською міською радою Сокирянського району Чернівецької області від 03 грудня 1975 року, на підставі рішення виконкому Сокирянської районної ради Чернівецької області за №134/21 від 08.10.1975 року та зареєстрованого в Чернівецькому обласному бюро технічної інвентаризації 03 грудня 1975 року в реєстрову книгу №1, та сторінці №250, за реєстровим №145, на адресу АДРЕСА_1 ;

- стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1073 грн. 60 коп.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області з заявою з приводу прийняття рішення щодо зміни/упорядкування адреси об'єкту нерухомого майна - житловому будинку розташованому по АДРЕСА_2 на адресу АДРЕСА_1 .

Разом з тим, за результатами розгляду заяви, відповідачем відмовлено у зміні/упорядкуванні адреси об'єкту нерухомого майна, підставою відмови зазначено те, що виявлені недостовірні відомості у поданих документах, подано неповний пакет документів та подано заяву особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником відповідно до пункту 15 статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Крім того, в листі повідомлено позивача про те, що відповідно до пункту 52 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктів нерухомого майна, у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюється на підставі рішення суду».

Позивач вважає дії відповідача, щодо відмови у зміні/коригуванні адреси об'єкта нерухомого майна протиправними та такими, що порушують його права та інтереси.

Водночас зазначив, що упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна здійснюється: у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об'єкта, а у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.

Також позивач звертав увагу суду на те, що не може реалізувати своє право щодо нерухомого майна, оскільки виявлено дублювання адрес існуючих об'єктів нерухомості, що підтверджено самим відповідачем, однак відповідач вчиняє протиправні дії які полягають у відмові останньому у зміні нумерації поштової адреси житлового будинку, відтак вважає, що слід зобов'язати відповідача змінити/упорядкувати нумерацію житлового будинку.

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову зазначив, що до Сокирянської міської ради надійшло звернення позивача з приводу впорядкування поштової адреси об'єкта нерухомого майна, у зв'язку із невідповідністю адреси у свідоцтві про право власності на житловий будинок, де вказано АДРЕСА_2 , та виправити на фактичну адресу АДРЕСА_1 .

Посадовими особами відповідача, дане звернення розглянуто з виїздом на місце в результаті чого, виявлено розбіжності у фактичній нумерації об'єкта нерухомого майна на вказаній адресі у наявних правоустановчих документах на це майно (свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок від 03.12.1975 року за реєстраційним номером 145), про що складено відповідний акт візуального огляду нумерації будинковолодінь по АДРЕСА_1 .

Тобто, на житловому будинку по АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_2 , батькові заявника, встановлений відповідний покажчик з номером будинку АДРЕСА_1 , а у правоустановчих документах на це майно вказано АДРЕСА_3 .

Зверталась увагу суду на те, що відповідачем роз'яснено позивачеві, що відповідно до пункту 6 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 № 690 присвоєння, зміна, коригування адреси об'єктів, що збудовані або будуються на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, здійснюються з обов'язковим дотриманням тотожності адреси об'єкта та місця розташування земельної ділянки із застосуванням реквізитів, визначених пунктами 1-8 частини четвертої статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відсутність документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджено об'єкт нерухомого майна, - у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно унеможливлює визначення фактичного місця розташування об'єкта нерухомого майна з метою упорядкування, що передбачено пунктом 50 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 № 690.

З огляду на вищевикладене, при прийнятті рішення про відмову в присвоєні адреси Сокирянська міська рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані, врахувавши усі обставини, що мають значення для прийняття рішення у конкретній ситуації. Не допустила жодної протиправної бездіяльності.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрити провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. 23.08.2023 року ОСОБА_1 , звернувся до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області з заявою, в якій просив з метою упорядкування нумерації нерухомого майна - на черговій сесії Сокирянської міської ради прийняти рішення про зміну/упорядкування адреси об'єкту нерухомого майна - житловому будинку, розташованому за адресою АДРЕСА_1 , який належить на праві власності громадянину ОСОБА_2 , на адресу АДРЕСА_1 згідно п.50 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 року № 690.

2. 11.09.2023 року листом Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області №90 повідомлено позивача про те, що останньому відмовлено на підставі виявлених недостовірних відомостей у поданих документах, подання неповного пакету документів та подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подану заяву про зміну адреси, або його (їх) представником відповідно до пункту 15 статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Крім того, зазначено, що відповідно до пункту 6 Порядку присвоєння адрес об'єктами будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 року № 690 присвоєння, зміна, коригування адреси об'єктів, що збудовані або будуються на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, здійснюються з обов'язковим дотриманням тотожності адреси об'єкта та місця розташування земельної ділянки із застосуванням реквізитів, визначених пунктами 1-8 частини четвертої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відсутність документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджено об'єкт нерухомого майна, - у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно унеможливлює визначення фактичного місця розташування об'єкта нерухомого майна з метою упорядкування, що передбачено пунктом 50 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 року № 690.

Керуючись пунктом 4 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 року № 690 присвоєння або зміна адреси не потребує подання документів, що посвідчують право власності або користування земельною ділянкою, у разі присвоєння адреси об'єктам, визначеним частиною четвертою статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме : "Реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об'єктів інженерно - транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою".

Окрім того зазначено, що відповідно до вимог Порядку зміна, коригування адреси здійснюється на підставі рішення суду.

3. Згідно матеріалів справи, судом також встановлено, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом першої черги, після смерті свого батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач, 13.12.2021 року звернувся до Сокирянської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом (матеріали спадкової справи №49/2021 від 13.12.2021 року).

Постановою в.о. державного нотаріуса Сокирянської державної нотаріальної контори Чернівецької області Панасюк В.М. від 05.08.2022 року за №70/02-31 позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 на майно, що складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за номером АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за номером № 23 вже зареєстровано на іншу особу, а також згідно пункту 52 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 року №690 «Про затвердження порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна» у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності, зміни, коригування адреси здійснюється на підставі рішення суду.

4. Рішенням №136 виконавчого комітету Сокирянської міської ради від 27 липня 1994 року «Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам міста» вирішено передати безоплатно у приватну власність для обслуговування жилого будинку і господарських споруд ОСОБА_2 АДРЕСА_1 - 0,06 га.

Згідно даного рішення спадкодавцю ОСОБА_2 надавалася безоплатно у приватну власність земельну ділянку для обслуговування жилого будинку і господарських споруд саме по АДРЕСА_1 . Однак, надане ОСОБА_2 право на приватизацію вказаної земельної ділянки за його життя реалізовано не було, а тому право власності на дану земельну ділянку до цього часу не оформлено.

5. Судом також встановлено, що в будинковій книзі для прописки громадян, що проживали та проживають в спірному будинку є записи про прописку (реєстрацію) осіб, що раніше проживали в даному будинку як в будинку під номером АДРЕСА_2 , а в подальшому уже як в будинку під номером АДРЕСА_1 є зареєстрованим позивач, а також був зареєстрованим та проживав до своєї смерті батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджуються довідкою про реєстрацію місця проживання особи №10722 від 02.12.2021 року та довідкою №2356 від 12.08.2022 року виданих Центром надання адміністративних послуг Сокирянської міської ради 12.08.2022 року.

6. Із листа КП « Сокирянське бюро технічної інвентаризації» вих.№63 від 12.10.2022 року вбачається, що в 2018 році була проведена зміна нумерації будинків по АДРЕСА_1 де на сьогоднішній день згідно нумерації будинків власником житлового будинку, який фактично знаходиться по АДРЕСА_2 являється інша особа.

7. Згідно рішення 24 сесії Сокирянської міської ради восьмого скликання Дністровського району Чернівецької області від 27 січня 2023 року № 16/24-23 «Про внесення змін до рішення 21 сесії Сокирянської міської ради від 11 жовтня 2022 року № 183/21-22 «Про найменування вулиць та провулків у населених пунктах Сокирянської міської територіальної громади», назва вулиці «Мічуріна» у місті Сокиряни змінена на « ОСОБА_3 ».

8. Згідно листа заступника міського голови Сокирянської міської ради ОСОБА_4 від 18.05.2023 року № 35 встановлено, що виїздом на місце за участі заступника міського голови - Оксани Бабій, начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та благоустрою міської ради - Оксани Вітковської, керівника КП «Сокирянське бюро технічної інвентратизації» Анастасії Продай та у присутності позивача, встановлено/виявлено розбіжності у фактичній нумерації об'єкта нерухомого майна та вказаній адресі у наявних правовстановлюючих документах на це майно (свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок від 30.12.1975 року за реєстраційним номером 145) про що складено відповідний Акт візуального огляду нумерації будинковолодінь по АДРЕСА_1 .

У зв'язку із дублюванням номерів об'єктів нерухомого майна позивачеві запропоновано змінити поштову адресу житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами з АДРЕСА_4 .

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Предметом даного спору є відмова позивачеві Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області щодо зміни (коригування) адреси житлового будинку АДРЕСА_1 на нову адресу: будинок АДРЕСА_1 .

2. Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР в редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення).

Згідно частини 1 статті 5 Закону № 280/97-ВР система місцевого самоврядування включає, зокрема, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.

Водночас, як встановлено частиною 1 статті 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно частини 3 статті 24 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради (частина 1 статті 52 Закону № 280/97-ВР).

Так, згідно підпункту 6) пункту б) частини 1 статті 31 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування.

3.Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VІ (далі - Закон №3038-VІ).

Згідно частин 1-3 статті 26-3 Закону № 3038-VІ адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.

4. Порядок присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Адреса не присвоюється: 1) тимчасовим спорудам; 2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною; 3) іншим об'єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес).

Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.

Частиною 5 статті 26-3 Закону №3030-VІ передбачено, що адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, зокрема, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.

Підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є, серед іншого, упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес (пункт 5 частини 11 статті 26-3 №3030-VІ).

5. Процедуру присвоєння, зміни, коригування адрес об'єктів будівництва, будинків, будівель, споруд, окремих частин об'єкта, які є самостійними об'єктами права на нерухоме майно (квартир, гаражних боксів, машиномісць, інших житлових та нежитлових приміщень) визначено Порядком присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 07.07.2021 року №690 (далі - Порядок №690 в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача із заявами).

Так, відповідно до пункту 50 Порядку №690 упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна здійснюється: у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об'єкта; у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об'єктів державної або комунальної власності; у випадку подвоєння адрес внаслідок об'єднання населених пунктів; у випадках, визначених пунктами 9, 10 та 41 цього Порядку, у випадках, встановлених законодавством та цим Порядком.

Упорядкування нумерації будинків здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності (пункт 50 Порядку №690).

У разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду. У разі коли всі окремі частини об'єкта з однаковими адресами є комунальною або державною власністю та належать одному власнику, їх адреси можуть бути змінені в порядку, визначеному пунктом 53 цього Порядку, або в порядку, передбаченому у зв'язку із зміною, коригуванням адреси (пункт 52 Порядку №690).

Упорядкування нумерації окремих частин об'єкта здійснюється органом з присвоєння адреси за поданням органу, якому належить право власності або оперативного управління зазначеним об'єктом. У разі виявлення дублювання номерів окремих частин об'єкта упорядкування нумерації окремих частин об'єкта може здійснюватися виключно за рішенням суду (крім випадку, визначеного абзацом другим пункту 52 цього Порядку). Упорядкування нумерації окремих частин об'єкта здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності (пункт 53 Порядку №690).

6. Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується, що житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично належить позивачеві, що підтверджується наявними матеріалами справи, а тому суд відхиляє аргументи відповідача з приводу того, що заява про зміну адреси об'єкта нерухомого майна, подана не власником такого об'єкту. Іншими словами, позивач перебуває в становищі, коли він є фактичним власником, але таке право не може реалізувати з підстав наведених вище, і по своїй суті власник за встановленим законом порядку не може звернутись з такою заявою як позивач, оскільки його не існує.

7. Також судом встановлено, що рішенням №136 виконавчого комітету Сокирянської міської ради від 27 липня 1994 року «Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам міста» вирішено передати безоплатно у приватну власність для обслуговування жилого будинку і господарських споруд ОСОБА_2 АДРЕСА_1 - 0,06 га.

Згідно змісту рішення вбачається, що спадкодавцю ОСОБА_2 надавалася безоплатно у приватну власність земельну ділянку для обслуговування жилого будинку і господарських споруд саме по АДРЕСА_1 . Однак, надане ОСОБА_2 право на приватизацію вказаної земельної ділянки за його життя реалізовано не було, а тому право власності на дану земельну ділянку до цього часу не оформлено, а позивач в свою чергу і не може набути таке право без спадкування нерухомості. Іншими словами, в правовідносинах які склались, позивач знаходиться в становищі, що унеможливлює реалізацію наданого законодавством права на отримання спадщини, що по своїй суті є порушенням принципу верховенства права.

Суд зверртає увагу також і на те, що згідно листа заступника міського голови Сокирянської міської ради ОСОБА_4 від 18.05.2023 року № 35 встановлено, що виїздом на місце за участі заступника міського голови - Оксани Бабій, начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та благоустрою міської ради - Оксани Вітковської, керівника КП «Сокирянське бюро технічної інвентратизації» Анастасії Продай та у присутності позивача - виявлено розбіжності у фактичній нумерації об'єкта нерухомого майна та вказаній адресі у наявних правовстановлюючих документах на це майно (свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок від 30.12.1975 року за реєстраційним номером 145) про що складено відповідний Акт візуального огляду нумерації будинковолодінь по АДРЕСА_1 .

У зв'язку із дублюванням номерів об'єктів нерухомого майна позивачеві запропоновано змінити поштову адресу житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами з АДРЕСА_4 . Однак, реалізація такого права на думку відповідача має відбуватись виключно за рішенням суду.

Крім того, постановою в.о. державного нотаріуса Сокирянської державної нотаріальної контори Чернівецької області Панасюк В.М. від 05.08.2022 року за №70/02-31 позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 на майно, що складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за номером АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за номером № 23 вже зареєстровано на іншу особу, а також згідно пункту 52 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 року №690 «Про затвердження порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна» у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності, зміни, коригування адреси здійснюється на підставі рішення суду.

8. Отже, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що по зазначених вище об'єктах нерухомого майна, а саме по будинках АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 , має місце дублювання адреси об'єктів нерухомого майна.

При цьому, суд враховує, що позивач не може реалізувати свої права щодо нерухомого майна, оскільки виявлено дублювання адрес існуючих об'єктів нерухомості. У той же час відповідач самостійно не вправі змінити нумерацію будинків, які не є об'єктом державної чи комунальної власності, а тому коригування адреси можливе на підставі рішення суду.

Таким чином суд констатує, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надаючи позивачу листом відповідь про те, що зміна адреси будинку можлива лише на підставі рішення суду, не допустив жодної протиправної бездіяльності та не вчинив протиправних дій.

9. Водночас, при оформленні правовстановлюючих документів на спірний будинок відповідач, як суб'єкт владних повноважень, допустив помилку/недолік/дефект реалізації владних управлінських повноважень, який підлягає виправленню в частині зобов'язання його упорядкувати адреси будинків по АДРЕСА_1 .

10. При обранні способу захисту порушеного права суд враховує також, що у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Тому, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав, викладених у його мотивувальній частині.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

1. Згідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору, відтак слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 536,80 грн з розрахунку 1073,60:2.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області - задовольнити частково.

2. Зобов'язати Сокирянську міську раду Дністровського району, Чернівецької області упорядкувати нумерацію об'єктів нерухомого майна у зв'язку з дублюванням номерів об'єктів нерухомого майна, шляхом зміни поштової адреси житлового будинку з надвірними будівлями, загальною площею 42.30 кв.м., в тому числі житловою площею 24.70 кв.м. з адреси АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок, яке видане Сокирянською міською радою Сокирянського району Чернівецької області від 03 грудня 1975 року, на підставі рішення виконкому Сокирянської районної ради Чернівецької області за №134/21 від 08.10.1975 року та зареєстрованого в Чернівецькому обласному бюро технічної інвентаризації 03 грудня 1975 року в реєстрову книгу №1, та сторінці №250, за реєстровим №145 - на адресу АДРЕСА_1 .

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 536,80 коп.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 АДРЕСА_5 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Сокирянська міська рада Дністровського району Чернівецької області (вул. Шевченка, 3, м. Сокиряни, Дністровський район, Чернівецька область, 60200, код ЄДРПОУ: 04062156).

Суддя О.В. Боднарюк