Рішення від 25.04.2024 по справі 280/1516/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 квітня 2024 року Справа № 280/1516/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Генерального штабу Збройних сил України (пр. Повітрянофлотський, буд. 6, м. Київ 168, 03168), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Генерального штабу Збройних сил України (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Військова частина НОМЕР_1 , в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень оформлене наказом начальника Генерального штабу ЗСУ (по особовому складу) №111-РС від 24 січня 2024 року в частині призначення старшого солдата ОСОБА_1 на посаду гранатометника десантно-штурмового відділення десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти десантно - штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 ;

зобов'язати Генеральний штаб Збройних сил України, код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , призначити ОСОБА_1 на посаду з урахуванням стану його здоров'я для продовження проходження військової служби.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивач був призваний на військову службу під час мобілізації, проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 на посаді радіотелефоніста стрілецького взводу стрілецької роти. 13.12.2023 за результатами медичного обстеження військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_4 позивача було визнано придатним до військової служби на підставі ст. 39-г, 64-в, 67-г, 75-в, 23-в, 14-в графи ІІ Розкладу хвороб, графи - ТДВ, про що видана відповідна довідка № 2663. 24.01.2024 наказом начальника Генерального штабу ЗСУ (по особовому складу) № 111-РС старшого солдата ОСОБА_1 було призначено на посаду гранатометника десантно-штурмового відділення десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти десантно-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 . Вважає прийнятий наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому що за станом здоров'я є непридатним для проходження військової служби в десантно-штурмових військах. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 21.02.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

05.03.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що переміщення позивача відбулось у відповідності до п. 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, який діє тимчасово, на період особливого періоду, зокрема військового стану, та передбачає можливість переміщення військовослужбовця без отримання його згоди на посаду з метою доукомплектування Збройних Сил України. Зазначає, що матеріали справи не містять жодних застережень щодо неможливості призначення військовослужбовця за станом здоров'я на посаду, зазначену в оскаржуваному наказі, в розумінні приписів п. 82 Положення, на яку було призначено позивача. У період воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України. Для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог п. 85, 87 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених п. 112 цього Положення. Звертає увагу на те, що позивача згідно Довідки військово-лікарської комісії від 13.12.2023 № 2663 визнано придатним до військової служби та на момент винесення спірного наказу доказів наявності випадків, передбачених п. 112 Положення, до суду не надано. В свою чергу перелічені норми Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України не свідчать про порушення прав позивача. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представником позивача 20.03.2024 до суду подано відповідь на відзив, де вказано, що на думку представника позивача відповідач при прийнятті оспорюваного наказу не врахував положення п. 15.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а саме приписи графи 4 ТДВ «А», графи 10 ТДВ «Б», ст. 23-в графи ІІ Розкладу хвороб. Просить позов задовольнити.

25.03.2024 від представника третьої особи до суду надійшли пояснення по суті спору. Так, у своїх поясненнях представник третьої особи зазначає, що згідно наказу МОЗ України від 04.07.2007 № 370 травма позивача відносить до легких травм, а позивач згідно Довідки військово-лікарської комісії від 13.12.2023 № 2663 визнаний придатним до військової служби. Також зазначає, що в особливий період відповідач має право здійснювати переміщення військовослужбовця без його згоди, а тому діяв у відповідності до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Просить у задоволенні позову відмовити.

Від представник позивача 23.04.2024 до суду надійшли додаткові пояснення, в яких ним зазначено, що придатність або не придатність позивача до проходження служби в десантно-штурмових військах, його стан здоров'я не було враховано при прийнятті рішення про його переміщення по службі. Вважає, що наявні відомості про стан здоров'я позивача унеможливлюють його законне призначення у військову частину десантно-штурмових військ без попереднього проведення відповідного огляду ВЛК на придатність саме про проходження служби в десантно-штурмових військах. Просить позов задовольнити.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Згідно із Довідкою військово-лікарської комісії від 13.12.2023 № 2663, виданою військовою частиною НОМЕР_4 , 13 грудня 2023 року проведено медичний огляд гарнізонною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_4 старшого солдата військової служби за мобілізацією ОСОБА_1 .

Згідно зі змістом вищезгаданої довідки наслідки МВТ (02.06.2023) осколкового непроникаючого дотичного відкритого черепно-мозкового поранення, забою головного мозку ІІ ступеня, субарахноїдального крововиливу, у вигляді стійкого цефалгічного, вестибуло-атактичного синдромів. Наслідки акубаротравми (02.06.2023) у вигляді хронічної лівобічної сенсоневральної приглухуватості ІІ ст. Суб'єктивного вушного шуму. Згідно наказу МОЗ України від 04.07.2007 № 370 відноситься до легких травм. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. (Довідка про обставини травми від 04.06.2023 № 4250/2, видана командиром в/ч НОМЕР_3 ). Органічно зумовлений емоційно-лабільний розлад з виходом в незначну астенію. Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини. (Довідка про обставини травми від 04.06.2023 № 4250/2, видана командиром в/ч НОМЕР_3 ). На підставі статей 39-г, 64-в, 67-г, 75-в, 23-в, 14-в графи ІІ Розкладу хвороб, графи - ТДВ. Придатний до військової служби.

Судом встановлено, що відповідно до витягу із плану переміщення осіб рядового, сержантського і старшинського складу на посади номенклатури призначення начальника Генерального штабу Збройних Сил України, затвердженого начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивача було включено до плану переміщення. Підстава включення в план переміщення: доукомплектування вакантної посади.

Згідно із витягу з наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 24.01.2024 № 111-РС, відповідно до п. 82, 83 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України звільнено із займаних посад і призначено до ІНФОРМАЦІЯ_2 старшого солдата ОСОБА_1 , радіотелефоніста стрілецького взводу стрілецької роти - гранатометником десантно-штурмового відділення десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти десантно-штурмового батальйону, ВОС - 103061Д.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.01.2024 № 28 з 28 січня 2024 року зарахувати до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, а на котлове забезпечення з сніданку 24 січня 2024 року при пункті тимчасової дислокації село Щурове, вважати призначеними та такими, що 28 січня 2024 року справи та посаду прийняли та приступили до виконання обов'язків за посадами старшого солдата призваного на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 - гранатометником 1 десантно-штурмового відділення 1 десантно-штурмового взводу 4 десантно-штурмової роти 1 десантно-штурмового батальйону.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.02.2024 № 37 вважати таким, що з 06.02.2024 року зарахований у розпорядження військової частини на підставі підпункту 15 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України у зв'язку із перебуванням на довгостроковому лікуванні. На термін перебування у розпорядженні утримувати на всіх видах забезпечення окрім котлового старшого солдата призваного на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 - гранатометником 1 десантно-штурмового відділення 1 десантно-штурмового взводу 4 десантно-штурмової роти 1 десантно-штурмового батальйону.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Пунктами 2 та 4 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_5 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Станом на сьогоднішній день воєнний стан продовжує діяти.

Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно норм частин першої та четвертої статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами частини тринадцятої 13 статті 6 Закону №2232-XII військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008).

Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.

Пунктом 12 Положення №1153/2008 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України. Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Розділом IV Положення №1153/2008 врегульовано порядок призначення на посади та звільнення з посад, види посад та вимоги при призначенні на посаду, зокрема, такі види посад, як: вищі, рівнозначні та нижчі посади

Пунктом 82 Положення №1153/2008 передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється:

1) на вищі посади - у порядку просування по службі;

2) на рівнозначні посади:

у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;

у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби);

для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця;

за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

за сімейними обставинами - на особисте прохання;

з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;

у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності;

у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;

вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах;

у разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в районах проведення антитерористичних операцій;

у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв'язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України.

Відповідно до п. 83 Положення №1153/2008 військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.

Розділ ХIV Положення №1153/2008 встановлює особливості проходження військової служби, служби в резерві та виконання військового обов'язку в запасі в особливий період.

Зокрема, абзацом 2 пункту 257 Положення №1153/2008 визначено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Згідно з пунктом 110 Положення №1153/2008 переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється: між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування; між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України; між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

У пункті 112 Положення №1153/2008 визначено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків: 1) неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; 2) неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; 3) потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Наведене у своїй сукупності дає суду підстави для висновку, що станом на час виникнення спірних у цій справі відносин в Україні діяв (і діє наразі) воєнний стан (особливий період), під час якого не вимагається згода військовослужбовця на переведення його на рівнозначну посаду, при цьому призначення військовослужбовця здійснюється на посади, передбачені штатами воєнного часу.

Зважаючи на те, що при винесенні оскаржуваного наказу відповідач керувався саме указаними вище приписами пунктів 82, 83 та 257 Положення №1153/2008, при цьому враховуючи План переміщення осіб рядового, сержантського і старшинського складу на посади номенклатури призначення начальника Генерального штабу Збройних Сил України, затвердженого начальником Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенантом п/о Сергієм Шапталою, щодо ОСОБА_1 , то суд дійшов висновку про законність оскаржуваного позивачем наказу Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 24 січня 2024 року №111-РС.

Поряд з цим судом не встановлено наявності обставин, наведених у пункті 112 Положення №1153/2008, які виключають можливість переведення позивача на рівнозначну посаду без його згоди.

Щодо твердження представника відповідача про те, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного наказу не було враховано норми п. 15.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а саме приписи графи 4 ТДВ «А», графи 10 ТДВ «Б», ст. 23-в графи ІІ Розкладу хвороб суд зазначає таке.

Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (надалі, також - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); визначення ступеня придатності до військової служби.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час. (пункт 1.1 Розділу ІІ Положення №402).

При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я (пункт 6.9 Розділу ІІ Положення №402).

Відповідно до підпункту "а" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: "Придатний до військової служби".

Пунктом 20.4 глави 20 розділу II Положення №402 обумовлено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".

При цьому, у додатку 1 до Положення №402 вказано назви хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві.

Тобто саме до повноважень ВЛК належить визначати придатність за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та у зв'язку з цим визначати, які види служби й роботи протипоказані та які дозволені цій особі та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.

Відповідно до матеріалів справи, позивача, визнаного ВЛК придатним до військової служби, спірним наказом призначено на посаду гранатометником десантно-штурмового відділення десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти десантно-штурмового батальйону до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно п. 91 Положення №1153/2008, переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані придатними або обмежено придатними до військової служби, але при цьому вони самі чи члени їх сімей мають потребу за станом здоров'я у зміні місця служби (проживання), здійснюється на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 року № 170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Інструкція № 170).

Пунктом 1.3 Інструкції № 170 визначено, що громадяни України, які виконують військовий обов'язок під час проходження військової служби, є військовослужбовцями Збройних Сил України.

Згідно п. 4.1 Інструкції № 170, військовослужбовці Збройних Сил України призначаються на посади, передбачені штатами (штатними розписами) військових частин. Призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються з урахуванням результатів оцінювання на підставі Резерву кандидатів для просування по службі (далі - Резерв для просування по службі), Плану переміщення на посади, подань, службових документів, визначених пунктами 1.5, 1.6 розділу І цієї Інструкції (якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити подання), та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.

Приписами п 4.15 Інструкції № 170 визначено, що переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або за станом здоров'я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені військові звання старший лейтенант або молодший сержант (старшина 2 статті)) провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 82 Положення за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням.

Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров'я, сімейними обставинами чи з інших поважних причин є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, акт обстеження сімейного стану, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла, розміри доходів тощо.

Як встановлено в ході розгляду даної справи, позивач згідно довідки військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_4 від 13.12.2023 № 2663 не придатним до служби у десантно-штурмових військах не визнавався, до військової служби визнаний придатним.

Разом з тим, переміщення позивача відбулось не за станом здоров'я, а саме з метою доукомплектування вакантної посади в умовах особливого періоду з урахуванням пункту 257 Положення.

Довідка ВЛК не містить протипоказань служби позивача у десантно-штурмових військах.

В спірному випадку переміщення позивача відбулося у відповідності до спеціальної норми пункту 257 Положення № 1153/2008, що діє тимчасово, на період особливого періоду (воєнного стану), та передбачає можливість переміщення військовослужбовця без отримання його згоди на рівнозначну посаду відповідними керівниками з метою доукомплектування Збройних Сил України. При цьому, до повноважень суду не належить надання оцінки доцільності такого переміщення військовослужбовців. Також у суду відсутні повноваження в межах спірних правовідносин надавати оцінку змісту Довідки військово-лікарської комісії.

Враховуючи вищевикладене, позивачем не доведено, що відповідачем при прийнятті наказу №111-РС від 24.01.2024 не взято до уваги стан здоров'я позивача при вирішенні питання про переміщення ОСОБА_1 на посаду гранатометника десантно-штурмового відділення десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти десантно-штурмового батальйону.

Таким чином суд висновує, що спірний наказ виданий відповідачем у межах повноважень, під час дії воєнного стану, при їх виданні дотримані вимоги пунктів 82, 112, 257 Положення № 1153/2008, а отже підстави для його скасування, та, відповідно, задоволення позовних вимог, відсутні. Як і відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язального характеру.

Згідно з частиною 1 та 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Генерального штабу Збройних сил України (пр. Повітрянофлотський, буд. 6, м. Київ 168, 03168), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 25 квітня 2024 року.

Суддя А.В. Сіпака