Ухвала від 24.04.2024 по справі 308/7203/24

Справа № 308/7203/24

1-кс/308/2388/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2024 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши клопотання слідчого 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області капітана юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22024070000000061, відомості про яке 10.04.2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області капітан юстиції ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22024070000000061, відомості про яке 10.04.2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування клопотання посилається на те, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на території України не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, чим самим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє на даний час. У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, 01.03.2022 її армією захоплено м. Херсон. На підтвердження контролю над містом, 03.03.2022, після захоплення міста, окупаційні війська рф захопили приміщення Херсонської ОДА. 25.04.2022 в приміщення Херсонської міської ради за адресою: м. Херсон, проспект Ушакова, 37, увійшли озброєні військовослужбовці рф, які попередили керівництво та працівників Херсонської міської ради, що управління місцевою адміністрацією переходить під керівництво російської федерації.

В той же час окупаційною владою на тимчасово окупованій території Херсонської області створено систему незаконних органів державної влади, в тому числі правоохоронних. Зокрема, у тимчасово окупованому м. Херсон окупаційною адміністрацією на базі державної установи "Північна виправна колонія (№ 90)" (код ЄДРПОУ 08564699, м. Херсон, вул. Некрасова, 234) створено незаконний орган з питань виконання покарань - "Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области" (далі - "УСИН по Херсонской области"), зареєстрований як юридична особа рф, який розпочав функціонувати з 07.05.2022 та об'єднав у собі всі установи виконання покарань, які знаходились на тимчасово окупованій території.

Починаючи з 27.07.2022 на службу в незаконний правоохоронний орган - "УСИН по Херсонской области" набрано штат працівників. Зокрема, у липні 2022 року, але не раніше 27 липня 2022 року, прийнято на службу громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обійняв посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу нагляду та безпеки "УСИН по Херсонской области" із присвоєнням спеціального звання - рядовий внутрішньої служби. До кола службових обов'язків ОСОБА_7 входило здійснення контролю за дотриманням режиму утримання ув'язнених на території установи.

Поряд з цим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів", до правоохоронних органів, серед інших, належать органи і установи виконання покарань, а також інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції. З урахуванням наведеної норми закону можна зробити висновок про те, що незаконно створене "УСИН по Херсонской области" є незаконним правоохоронним органом, створеним на тимчасово окупованій території.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись громадянином України, діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями рф, у липні 2022 року, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику рф на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняв посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу нагляду та безпеки "УСИН по Херсонской области", створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Одночасно з цим ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, у липні 2022 року, але не раніше 27 липня 2022 року приступив до виконання своїх службових обов'язків у незаконному "УСИН по Херсонской области".

Протягом жовтня 2022 року, перед звільненням м. Херсон Збройними силами України, російська окупаційна адміністрація змінила дислокацію "УСИН по Херсонской области" та перемістила його вглиб тимчасово окупованої території Херсонської області. У зв'язку з цим ОСОБА_6 , здійснюючи колабораційну діяльність, у вересні 2022 року виїхав із м. Херсона за місцем нової дислокації незаконного "УСИН по Херсонской области", де продовжив виконувати свої службові обов'язки.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: рапортом про виявлений злочин від 13.06.2023 з додатними матеріалами; протоколом огляду російського інтернет-ресурсу юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; відповідями на доручення з оперативного підрозділу УСБУ в Херсонській області; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 23.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_8 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 17.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 25.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_9 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 16.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 24.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_10 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 09.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 28.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_11 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 10.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_12 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 21.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 24.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_13 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 27.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 01.02.2024; відповіддю на доручення з Херсонського управління ДВБ НП України; штатним розписом працівників незаконного "УСИН по Херсонской области".

12 березня 2024 року, громадянину України ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, тобто добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, яке останньому не вручене у зв'язку з його перебуванням на тимчасово окупованій території м. Генічеськ, Херсонської області.

Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення громадянину ОСОБА_6 відповідно до вимог ст. ст. 135, 276-278 КПК України, опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.

Також, у зв'язку із перебуванням ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території Херсонської області, в порядку ст. 135-138 КПК України, у офіційному державному друкованому виданні "Урядовий кур'єр" та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повістки про виклик останнього в слідчий відділ УСБУ в Закарпатській області для участі в слідчих (розшукових) та процесуальних діях на 19.03.2024, 20.03.2024 та 21.03.2024. Однак в призначені дні та час ОСОБА_6 не з'явився на виклики слідчого, та не повідомив про причини неявки.

З метою забезпечення права на захист ОСОБА_6 постановою слідчого від 11.03.2024 для здійснення захисту останнього був залучений захисник Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, якому цього ж дня було вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 .

Одночасно з цим, згідно з повідомленням ГВ ЗНД УСБУ в Херсонській області, проведеними оперативними заходами встановлено, що ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території Херсонської області в м. Генічеськ, де постійно проживає.

11 квітня 2024 року у зв'язку з перебуванням ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території Херсонської області та неявкою без поважних причин на виклик слідчого, останнього оголошено в розшук, який доручено Херсонському управлінню Департаменту внутрішньої безпеки НП України.

Як вбачається з форми УДМС ОСОБА_6 документований паспортом громадянина України оформленим 21.09.2018 року, знятим з реєстрації місця проживання по Херсонській області не значиться, а отже є громадянином України.

Свідки, яких необхідно допитати під час розгляду даного клопотання, відсутні.

На підставі наведеного, слідчий просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024070000000061 від 10.04.2024 за підозрою громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, Херсонської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Прокурор в судовому засіданні підтримав подане клопотання на підставі поданих документів.

Захисник у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання, оскільки відсутні докази переховування підозрюваного на окупованій території.

Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, заслухавши учасників, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Як встановлено слідчим суддею, слідчим відділом УСБУ в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024070000000061, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.04.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Водночас, положеннями ч. 1 ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

12.03.2024 в рамках кримінального провадження №22023230000000328 від 15.06.2023 старшим слідчим в особливо важливих справах 1 відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області капітан юстиції ОСОБА_4 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Разом з тим, у зв'язку з перебуванням ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території України, що пояснює обґрунтовану неможливість вручити повідомлення про підозру та повістки про виклик останній, відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України 14.03.2024 органом досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснено повідомлення ОСОБА_6 про підозру за ч. 7 ст. 111-1 КК України шляхом розміщення публікації повідомлення в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий кур'єр» та сайт Офісу Генерального прокурора).

Враховуючи наведене, положення ст. ст. 135, 276-279, 297-5 КПК України, ОСОБА_6 набув статус підозрюваного у кримінальному провадженні.

Постановою прокурора від 10.04.2024 виділено з матеріалів досудового розслідування №22023230000000328 від 15.06.2023 матеріали стосовно ОСОБА_6 .

Долучені до матеріалів клопотання матеріали кримінального провадження надають слідчому судді підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 умисно переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинені злочини, про що свідчить неявка за викликом до слідчого для участі у слідчих (розшукових) та процесуальних діях на 19.03.2024, 20.03.2024, 21.03.2024. Постановами слідчого від 11.04.2024 оголошено в розшук підозрюваного та оголошено в міжнародний розшук підозрюваного, згідно з рапортом начальника відділу УСБУ в Херсонській області ОСОБА_6 із заявами про вчинення стосовно нього злочинів, пов'язаних з російською агресією проти України не звертався.

Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ч. ч. 1, 2 ст. 1 КПК України).

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Проведеними оперативними заходами у рамках даного кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування на території російської федерації.

Виходячи з фактичних даних, що містяться у долучених до клопотання матеріалах кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про достатність доказів для початку спеціального розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1 КК України.

У клопотанні стверджується, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, підтверджується: рапортом про виявлений злочин від 13.06.2023 з додатними матеріалами; повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, протоколом огляду російського інтернет-ресурсу юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; відповідями на доручення з оперативного підрозділу УСБУ в Херсонській області; протоколом огляду предмета від 01.08.2023, протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 25.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_9 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 16.11.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_10 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 09.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 28.10.2023; протоколом пред'явлення ОСОБА_11 для впізнання за фотознімками гр. ОСОБА_6 від 10.11.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.10.2023; відповіддю на доручення з Херсонського управління ДВБ НП України; штатним розписом працівників незаконного "УСИН по Херсонской области" на 27.07.2022, 22.08.2022.

При цьому КПК України не визначає змісту поняття «обґрунтована підозра», а тому відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК, належить керуватись усталеною практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), за якою «існування обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла таки вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин (наприклад, пункт 32 рішення ЄСПЛ у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, пункт 175 рішення ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011). Такий стандарт є найнижчим за рівнем переконання у кримінальному провадженні, тому факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого приходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування» (пункт 55 рішення ЄСПЛ у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994).

Слідчий суддя зазначає, що при вирішенні питання щодо обґрунтованості підозри оцінка наданих доказів здійснюється не з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а лише для визначення певної вірогідності причетності особи до вчинення кримінального правопорушення, а також того чи є підозра обґрунтованою настільки, щоби виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення, оскільки на стадії досудового розслідування слідчий суддя не вирішує питання, які повинен вирішувати вже суд під час розгляду кримінального провадження за сутністю.

З огляду на вищенаведене, слідчий суддя вважає, що наданих матеріалів цілком достатньо для висновку про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1 КК України, в межах судового контролю, який здійснюється при розгляді питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.

На даний час точне місце перебування ОСОБА_6 на підконтрольній території України не встановлено.

Враховуючи, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, те, що він умисно ухиляється від явки на виклики слідчого, переховується від органів слідства та суду, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а відтак для досягнення цілей виконання завдань кримінального судочинства, слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024070000000061, відомості про яке 10.04.2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, щодо ОСОБА_6 .

Керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024070000000061, відомості про яке 10.04.2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, Херсонської області, зареєстрованого за адресою - АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести уповноваженій особі до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.

Повний текст ухвали складено 25.04.2024.

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області ОСОБА_1