Справа № 521/1904/24
Номер провадження 3/521/2914/24
23 квітня 2024 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Федоренко Т.І., розглянувши протокол про порушення митних правил №1604/50000/23 від 04.10.2023 року, який надійшов з Одеської митниці Держмитслужби у відношенні громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючого посвідку на постійне проживання в Україні, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України,
04.10.2023 року о 12 годині 10 хвилин в пункт пропуску „Орлівка” митного поста «Орлівка» Одеської митниці прибув автобус марки Merсedes, державний номер НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 , реєстрації України, який прямував із України до Румунії під управлінням громадянина України ОСОБА_2 . У даному транспортному засобі у якості пасажира переміщувався громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина ІРАКУ НОМЕР_3 .
Під час здійснення митного контролю та перевірки документів, відпрацювання АСАУР, відповідно до інформації АСМО «Інспектор» розділу «Електронний журнал пасажирського пункту пропуску», за паспортними даними громадянина ОСОБА_1 встановлено, що 07.02.2021 року громадянин ОСОБА_1 ввіз легковий автомобіль марки «MAZDA 3», державний номер НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , реєстрації Естонія, на митну територію України через пункт пропуску UA500300 Кучурган- Первомайськ Одеської митниці в режимі «тимчасового ввезення» терміном до одного року для особистого користування.
Відповідно до ст.380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року.
Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Однак, станом на 04.10.2023 року, транспортний засіб «MAZDA 3», державний номер НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , реєстрації Естонія, за межі митної території України не вивезений та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.
Таким чином, враховуючи вимоги Митного кодексу України та ЗУ №№2612-VIII від 08.11.2018 року, 2725-VIII від 16.05.2019 року, щодо змін до Митного кодексу України, громадянин ОСОБА_1 перевищив встановлений відповідно до ст. 380 Митного кодексу України строк перебування автомобіля марки «MAZDA 3», державний номер НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , реєстрації Естонія, у митному режимі тимчасового ввезення на митній території України більше ніж на тридцять діб.
Громадянин ОСОБА_1 не надав до митного контролю та митного оформлення документи, що підтверджують сплату ним платежів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті при імпорті у разі ввезення транспортних засобів особистого користування.
Відповідно до інформації, наявної в розділі “Заяви підприємств та осіб” програми АСМО “Інспектор”, станом на 04.10.2023 року громадянином ОСОБА_1 не було надано до митних органів України відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили чи протиправних дій третіх осіб, видані компетентними органами (установами) та засвідчені в установленому порядку.
Також була проведена перевірка згідно розділу “Автотранспортні засоби” бази даних ЄАІС ДМСУ, відповідно якого в базі даних ОСОБА_3 відсутня інформація про оформлення транспортного засобу марки «MAZDA 3», державний номер НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , реєстрації Естонія у будь-якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь-яких митних документів.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 6 ст. 481 Митного Кодексу України.
За даним фактом працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил №1604/50000/23 від 04.10.23 року відносно ОСОБА_4 за ч.6 ст.481 МК України.
В судове засідання ОСОБА_4 не з'явився, викликався до суду, зокрема шляхом направлення судової повістки на адресу, вказану в протоколі та шляхом направлення смс-повістки на номер телефону наявний в матеріалах справи.
Крім того, протокол про порушення митних правил містить підпис BILAL RAJAB QAHAR, зокрема в графі з інформацією, що розгляд справи відбудеться у Малиновському районному суді м. Одеси.
Беручи до уваги рішення Європейського Суду з прав людини у рішенні "Пономарьов проти України" від 03.04.2008 наголосив, що "сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження". Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу на приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття1КУпАП).
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов'язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов'язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.
За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи та обізнаність ОСОБА_4 про розгляд його справи судом, суд вважає можливим розглянути справу, за відсутності особи, яка притягається до відповідальності, на підставі наявних матеріалів.
Представник митниці ОСОБА_5 у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ч.6 ст.481 МК України за кваліфікуючими ознаками: перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 не вивіз за межі митного кордону України автомобіль марки «MAZDA 3», державний номер НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , реєстрації Естонія, згідно даних АСМО «Інспектор» розділу «Електронний журнал пасажирського пункту пропуску», де міститься відомості, що 07.02.2021 року BILAL RAJAB QAHAR з метою особистого користування в режимі тимчасового ввезення до одного року в'їхав на територію України на зазначеному автомобілі та відомості про виїзд автомобіля з території України відсутні, чим перевищив строк тимчасового ввезення, встановлений ст.380 МК України більше ніж на 30 діб за обставин, наведених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно письмових пояснень ОСОБА_4 , які містяться в матеріалах справи, останній підтверджує факт ввезення ним на територію України зазначеного автомобіля 07.02.2021 року, та зазначає, що він поїхав до війни, почалася війна , тому він приїхати не зміг, бо не працював аеропорт.
До митних органів з питань митного оформлення цього транспортного засобу гр. ОСОБА_4 не звертався.
Доказів як під час складання протоколу , так і під час судового розгляду, про наявність підстав, які перешкоджали BILAL RAJAB QAHAR своєчасно вивезти автомобіль до закінчення строку тимчасового ввезення, не надано.
Відповідно до ч.1 ст.380 МК України, тимчасове ввезення громадянами - нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Згідно з п. п. «в» п.33 ст. 4 МК України, нерезиденти це - фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.
Згідно ч.6 ст.380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог Митного кодексу України, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Отже, судом встановлено, що особою перевищено строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст.481 МК України.
Відповідальність за порушення ч.6 ст.481 МК України - перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування встановлена у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів. Тобто, законом передбачена альтернатива накладення стягнення на правопорушника, яке визначається судом за результатом розгляду справи.
Слід зазначити, що вказане правопорушення є триваючим, оскільки триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону. Така позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року по справі №804/401/17.
Тому, навіть у разі притягнення особи до відповідальності за порушення ст. 481 МК України, це не звільняє її від обов'язку вивезення за межі території України транспортного засобу, який є предметом правопорушення, та триває до виконання такого обов'язку або припиненням дії відповідної норми закону.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення на правопорушника, суд враховує зазначену позицію Верховного Суду, та з метою попередження здійснення особою нових порушень митних правил, передбачених ст. 481 МК України, де предметом правопорушення може бути один й той самий транспортний засіб, приходить до висновку про застосування санкції у вигляді конфіскації транспортного засобу - безпосереднього предмету правопорушення.
Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил та іншими доказами у їх сукупності.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає особу винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, та накладає стягнення, відповідно до санкції статті, у виді конфіскації автомобіля «MAZDA 3», державний номер НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , реєстрації Естонія.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 197, 481, 522, 524-529 МК України, ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір України», суддя -
Визнати ОСОБА_4 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накласти на нього стягнення у виді конфіскації автомобіля «MAZDA 3», державний номер НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , реєстрації Естонія.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Т.І.Федоренко