Справа № 2-а-18 2007 року
15 березня 2007 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого-судді Смірнової Н.А., при секретарі Брянській Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лозова, Харківської області адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-ЛГТ» до виконкому Лозівської міської ради Харківської області, суб'єктів владних повноважень - заступника міського голови ОСОБА_1, начальника відділу будівництва та архітектури Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_2 про оскарження дій посадових осіб, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до виконкому Лозівської міської ради Харківської області, суб'єктів владних повноважень - заступника міського голови ОСОБА_1, начальника відділу будівництва та архітектури Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_2 та з урахуванням уточнень в судовому засіданні просить визнати протиправними дії і бездіяльність працівників виконкому Лозівської міської ради Харківської області у питаннях роботи державної приймальної комісії, утвореної рішенням виконкому Лозівської міської ради № 262 від 23.03.2006 року з питань про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта АЗС, розташованого в м.Лозова, Харківської області, вулиця Карла Маркса, 18, посилаючись на те, що згідно повідомлення директора БМП "Міськсільбуд" будівництво АЗС по вул. Карла Маркса в м. Лозова, Харківської області, було закінчено 28 листопада 2005 року. Була створена Державна приймальна комісія для здачі в експлуатацію завершеного будівництва АЗС, але не всі члени комісії підписали Акт щодо прийняття в експлуатацію будівництва об'єкта, а саме: голова державної комісії ОСОБА_1 та представник комісії ГАСКА Харківської області в особі міського архітектора ОСОБА_2 Вважають, що вказані суб'єкти владних повноважень навмисно, безпідставно не підписують Акт приймання в експлуатацію закінченого будівництва об'єкта.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 заявив клопотання про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду, а саме до господарського суду Харківської області, тому що справу Лозівським міськрайонним судом Харківської області прийнято до провадження без дотримання правил предметної підсудності. Вказав, що спір по цій справі виник між позивачем і відповідачами, як суб'єктами владних повноважень в процесі виконання останніми своїх повноважень щодо здійснення ТОВ «Інтер-ЛГТ» господарської діяльності.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу, які вважали необхідним клопотання представника позивача ОСОБА_3. задовольнити, суд вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
З 01.09.2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України. Відповідно до п.6 Розділу УП «Прикінцеві і перехідні положення» КАС України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до господарського процесуального кодексу України мають вирішуватися господарськими судами з дотриманням правил підсудності таких справ, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.З КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справи підвідомчі господарським судам відповідно до ГПК України, визначені ст. 12 цього Кодексу. Відповідно до указаної норми господарським судам підвідомчі справи у спорах що виникають при укладенні, зміні, розірвання і виконання господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.
Згідно зі ст. 1 ГПК України право на звернення до господарського суду мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи ( у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно встановленої підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Матеріали справи свідчать про те, що спір виник між позивачем та відповідачами, як суб'єктами владних повноважень. Але не відносно виконання відповідача контрольної функції щодо поведінки позивача, а в процесі виконання повноважень щодо можливості здійсненні позивачем господарської діяльності.
Крім того, вчинена дія відповідачами є нормативним актом. Внаслідок якого виникають, здійснюються або припиняються господарські правовідносини у позивача. В даному разі сторони не знаходяться у відносинах влади і підпорядкування. Спірні правовідносини з своєю правовою природою є господарськими, а тому справу належить розглядати в місцевому господарському суді. І вирішення такої категорії справи в адміністративному порядку судом загальної юрисдикції не передбачено.
Відповідно до ч. З ст. 22 Закону України «Про судоустрій» місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу з одного адміністративного суду до іншого, якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності.
Судом встановлено до початку судового розгляду, що справу відкрито з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд вважає за необхідне передати дану справу за підсудністю на розгляд до господарського суду Харківської області.
Керуючись ст. 15 ЦПК України, ст.ст. 1,12 ГПК України, п. 3 ст. 22. ст. 160, 165 КАС України, суд, -
ухвалив:
Клопотання представника позивача ОСОБА_3 задовольнити.
Передати адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-ЛГТ» до виконкому Лозівської міської ради Харківської області, суб'єктів владних повноважень - заступника міського голови ОСОБА_1, начальника відділу будівництва та архітектури Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_2 про оскарження дій посадових осіб до господарського суду Харківської області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.