01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua
Головуючий суддя у першій інстанції: Жукова Є.О.
Суддя-доповідач: Епель О.В.
23 квітня 2024 року Справа № 320/38899/23
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Епель О.В.,
суддів: Карпушової О.В.,Мєзєнцева Є.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року у справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Історія справи.
1. ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (далі - Відповідач), в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 29.08.2023 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії по заяві від 10.08.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії за віком, з урахуванням заробітної плати за довідками про доходи, виданими AT Київський завод "РАДАР".
2. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року суд вийшов за межі позовних вимог та задовольнив позов частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.08.2023, зареєстрована 14.08.2023 №72773/8, про здійснення перерахунку пенсії;
- зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.08.2023, зареєстровану 14.08.2023 №72773/8, про здійснення перерахунку пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що по заяві Позивача за призначенням-перерахунком пенсії повинно бути прийнято саме рішення у порядку ст.45 Закону №1058-ІV, п. 4.7 Порядку №22-1 про перерахунок пенсії або відмову у перерахунку пенсії.
При цьому, суд вказав, що лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 29.08.2023 №2600-0202-8/167877 містить лише загальні посилання на Закон №1058, Порядок №22-1 та Закон України «Про звернення громадян». Однак, Закон України "Про звернення громадян" не регулює правовідносини щодо призначення/перерахунку пенсії. Порядок призначення/перерахунку пенсії, в тому числі процедуру звернення за їх призначенням/перерахунком та розгляду відповідних заяв встановлює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1.
З урахуванням викладеного вище, суд вказав, що оскільки в межах спірних правовідносин Відповідачем при розгляді звернення Позивача не надано правової оцінки та не вказано підстав та причин неможливості врахування відомостей про заробітну плату на підставі вищевказаних довідок при перерахунку пенсії Позивача, тому належним способом захисту порушених прав Позивача буде визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо розгляду заяви Позивача від 10.08.2023, зареєстрована 14.08.2023 №72773/8, про здійснення перерахунку пенсії та зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії.
3. Не погоджуючись з таким рішенням суду, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що його дії є правомірними.
На підтвердження вказаного твердження Апелянт у своїй скарзі повністю дублює відзив на позовну заяву, який він подавав до суду першої інстанції, зокрема, він зазначає, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Апелянт також вказав, що Позивач звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зі зверненням від 23.05.2022 Nє ВЕБ-26002-Ф-С-22-043226 яке зареєстроване 24.05.2022 Nє 10146/К-2600-22 та 10.08.2023 зі зверненням, яке зареєстроване 14.08.2023 Nє72773/8 щодо вимоги здійснити перерахунок пенсії за віком, з урахуванням заробітної плати за довідками про доходи, виданими АТ Київський завод «РАДАР».
Також Апелянт повідомляє, що листами Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві 27.05.2022 Nє 10676-10146/К-02/8-2600/22 та від 29.08.2023 Nє 2600-0201 8/167877 надано відповідь на звернення Позивача.
З цих та інших підстав апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято за неповно встановлених обставин та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи в цілому.
4. Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2024 та від 04.03.2024 було відкрито апеляційне провадження за апеляцією позивача, установлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду.
5. У строк, установлений судом, відзив на апеляційну скаргу не надходив.
6. Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
7. Обставини справи, установлені судом першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування».
26.05.2023 Позивач через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії з відповідними додатками. Зокрема, надав довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 24.02.2023 №51, від 24.02.2023 №52, видані Акціонерним товариством «Київський завод «Радар».
Згідно вказаних довідок, останні видані на підставі особових рахунків за 1991-1995, 1984-1990 відповідно, за підписом керівника та головного бухгалтера.
Відповідач листом від 26.06.2023, розглянувши заяву Позивача у порядку Закону України «Про звернення громадян», повідомив, що звернення за перерахунком пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для перерахунку пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто.
Також повідомив, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Позивач, 10.08.2023 повторно звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок його пенсії з відповідними додатками.
Відповідач листом від 29.08.2023, розглянувши заяву Позивача у порядку Закону України «Про звернення громадян», надав відповідь аналогічну за змістом відповіді від 26.06.2023 та додатково рекомендував прийняти до уваги вимоги статті 8 Закону №393/96.
8. Позивач, вважаючи такі дії Відповідача протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
9. Нормативно-правове обґрунтування.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон № 2235-III), «Про приєднання України до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів» від 10.01.2002 № 2933-III (далі - Закон № 2933-III), Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 року (далі - Конвенція), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині першій статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (частина третя статті 25 Конституції України).
Відповідно до ст. 2 Закону № 2235-III, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. За громадянином України зберігається громадянство України незалежно від місця його проживання.
Відповідно до ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (ч. 5 ст. 45 Закону № 1058).
Подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком № 22-1.
Згідно абз. 2 п. 1.1 Порядку № 22-1 Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
При поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (п. 2.23 Положення № 22-1).
Згідно з п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності), 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Висновки суду апеляційної інстанції.
10. Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що приписами чинного законодавства чітко визначено процедуру перерахунку пенсії, яка передбачає звернення особи або її представника до органу ПФУ з відповідною заявою та документами, передбаченими Порядком № 22-1.
11. Разом з тим, судова колегія зазначає, що при зверненні особи із заявою про перерахунок пенсії та документами, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, пенсійний орган у першу чергу має здійснити дії відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1, а у разі виникнення сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів перевірити їх у визначеному законом порядку.
12. Втім, Апелянт не дотримався вказаних вище вимог до процедури розгляду заяви Позивача й розглянув її у порядку Закону України «Про звернення громадян, чим допустив протиправну бездіяльність.
13. Разом з тим, як правильно вказав суд першої інстанції, Закон України "Про звернення громадян" не регулює правовідносини щодо призначення/перерахунку пенсії. Порядок призначення/перерахунку пенсії, в тому числі процедуру звернення за їх призначенням/перерахунком та розгляду відповідних заяв встановлює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1.
14. Отже, твердження Апелянта про те, що ним була надана відповідь на звернення Позивача лише додатково свідчить про його протиправну бездіяльність щодо розгляду вказаних заяв за процедурою, встановленою Порядком № 22-1.
15. Оскільки Апелянтом не було здійснено повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви Позивача та доданих до неї документів і не прийнято за результатами їх розгляду відповідного рішення, тобто не реалізовано надані йому дискреційні повноваження, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про необхідність вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії та зобов?язання Відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.08.2023, зареєстровану 14.08.2023 №72773/8, про здійснення перерахунку пенсії.
16. Доводи Апелянта про те, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки питання щодо належного оформлення документів, наданих для перерахунку пенсії, належить з?ясовувати саме під час прийняття рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії, що, як уже зазначалося раніше, Апелянтом не здійснено.
17. З урахуванням усього, викладеного вище, судова колегія прийшла до висновку, що судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
18. Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
19. Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягає залишенню без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року - без змін.
20. Розподіл судових витрат.
Судом апеляційної інстанції не здійснено зміни або скасування рішення суду, а тому, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Судове рішення виготовлено 23 квітня 2024 року.
Головуючий суддя О.В. Епель
Судді: О.В. Карпушова
Є.І.Мєзєнцев