Постанова від 21.03.2024 по справі 908/453/22

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.03.2024 року м.Дніпро Справа № 908/453/22

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Мороза В.Ф. - доповідач,

суддів: Коваль Л.А., Чередка А.Є.

секретар судового засідання Зелецький Р.Р.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрЛан" на рішення Господарського суду Запорізької області від 25.09.2023 (суддя Левкут В.В.)

у справі № 908/453/22

за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛАН"

про стягнення грошових коштів

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛАН" про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в сумі 377 782,91 грн згідно акту про порушення ПРРЕЕ від 21.09.2021 № 10006726.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 25.09.2023 у справі № 908/453/22 позов задоволено. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю “УКРЛАН” на користь публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” 337782,92 грн заборгованості за недовраховану електричну енергію та 5 666,74 грн судового збору.

Не погодившись з вказаним рішенням Товариством з обмеженою відповідальністю "УкрЛан" подано апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 25.09.2023 у справі № 908/453/22 та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування поданої скарги апелянт вказує, що рішення суду першої інстанції прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.

Наголошує на неправильному трактуванні законодавства у відношенні до обставин справи, встановлених судом першої інстанції та посилається на незастосування судом положень абз. 13 п. 8.2.5 ПРРЕЕ.

За твердженням скаржника, в акті про порушення №10006726 від 21.09.21р. визначено, дослівно: «виявлені ознаки порушення розрахункового обліку з метою міни його показів при позачерговому фазному включені контрольного однофазного навантаження по фазі «А» відсутня індікація по електролічильнику (лічильник невраховує електроенергію по зазначеній фазі)». При цьому зауважень, стосовно пошкодження корпусу лічильника, скла, відсутності пломб, а також іншого пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки актом не виявлено, протоколом комісії також не зафіксовано.

Зауважує, що позивач не встановлював навіть наявність струмоприймачів, які забезпечуються електричною енергією через зазначену точку обліку тому, що вони фактично відсутні.

Апелянт зазначає, що позивачем до відповідача незаконно для розрахунку вартості необлікованої електричної енергії обрано п. 8.4.10., який застосовується у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ.

Процесуальний хід розгляду справи відображений у відповідних ухвалах Центрального апеляційного господарського суду.

Хронологія надходження інших процесуальних документів до суду.

20.11.2023 до Центрального апеляційного господарського суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

23.11.2023 до Центрального апеляційного господарського суду від відповідача (апелянта) надійшла відповідь на відзив, в якій заперечив проти доводів відповідача та підтримав свою апеляційну скаргу, наполягав на наявності підстав для її задоволення.

21.03.2024 до Центрального апеляційного господарського суду від позивача надійшли пояснення щодо відповіді на відзив у справі, в яких він аргументував необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення.

В судовому засіданні 21.03.2024 приймали участь представники сторін.

Представник відповідача (апелянта) підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, просив суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове - про відмову в задоволенні позовних вимог.

Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, в тому числі з підстав, викладених у відзиві, наголошував на її необґрунтованості та необхідності залишення рішення суду першої інстанції без змін.

Апеляційним судом було здійснено всі необхідні дії, що сприяли в реалізації сторонами принципу змагальності та диспозитивності.

Апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши повноту та об'єктивність встановлених обставин та висновки місцевого господарського суду, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, уповноваженими представниками ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі Оріхівського РЕМ 21.09.2021 здійснено технічну перевірку електроустановки ТОВ «УКРЛАН» за адресою: вул. Суворова, 108, с. Новопавлівка, Пологівського району, Запорізької обл. Перевірка проводилась в присутності уповноваженої особи відповідача інженера-енергетика Носова В.М.

Внаслідок проведеної перевірки виявлено факт порушення ПРРЕЕ а саме: пп.3 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - виявлені ознаки порушення розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів, при позачерговому фазному включенні контрольного однофазного навантаження по фазі «А» - відсутня індикація по електролічильнику (лічильник не враховує електроенергію, спожита електрична енергія по фазі "А" не враховується). Порушення продемонстроване Споживачу.

За фактом виявленого порушення складений Акт № 10006726 про порушення від 21.09.2021, в якому зазначений зміст виявленого порушення, необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення, а також зазначені: межа розподілу балансової належності та експлуатаційної відповідальності; переріз та матеріал всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення.

Уповноважена особа споживача Носов В.М. ознайомився із Актом про порушення, про що свідчить його підпис в акті та вніс свої зауваження, мовою оригіналу: «Зауваження відсутні, від експертизи відмовився».

Другий примірник Акта про порушення від 21.09.2021 за №10006726 з додатками отриманий особисто уповноваженою особою споживача ОСОБА_1 , про що свідчить його підпис в акті.

В пункті 11 Акта про порушення вказано, що споживач або уповноважена ним особа запрошується на засідання комісії з розгляду актів про порушення, яка відбудеться 04.10.2021 за адресою м. Оріхів, вул. Й.Янцена, 2б.

Засідання комісії з розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ від 21.09.2021 №10006726 переносилось, що підтверджується письмовою згодою представника відповідача та особистим підписом в протоколах засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ №104 від 04.10.2021, №107 від 04.10.2021, №111 від 20.10.2021.

На засіданні комісії 29.10.2021 з розгляду Акта про порушення №10006726 від 21.09.2021 позивачем прийнято рішення: за порушення Споживачем підпункту 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, застосувати підпункт 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, виконати розрахунок необлікованої електричної енергії згідно формули 4 п. 8.4.10 ПРРЕЕ за період з 13.07.2021 по 21.09.2021 у розмірі 77 400 кВт/год. на суму 377 782,91 грн. Рішення комісії оформлене протоколом №119 від 29.10.2021.

Своїм правом бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Акта про порушення №10006726 від 21.09.2021 представник споживача скористався, отримав примірник протоколу №119 від 29.10.2021 та розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ від 29.10.2021, зазначив в протоколі, що з рішенням комісії не згоден, але жодних обґрунтувань та підстав, з яких представник Споживача не згоден з рішенням комісії в протоколі не зазначив.

Позивачем 04.11.2021 супровідним листом №1940 від 03.11.2021 направлено на адресу ТОВ "УКРЛАН" рахунок №10006726 від 29.10.2021 на суму 377 782,91 грн. із вимогою сплатити рахунок в 30-денний термін.

Невиконання відповідачем обов'язку щодо оплати виставленого ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Оріхівського РЕМ рахунку у визначений ПРРЕЕ термін стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з ТОВ “УКРЛАН” 377 782,91 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію є такою, що ґрунтується на законі, та заявлена до стягнення правомірно.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, оскаржуваному судовому рішенню та доводам апеляційної скарги, апеляційний суд зазначає наступне.

Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛАН" про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в сумі 377782,91 грн. згідно акту про порушення ПРРЕЕ від 21.09.2021 № 10006726.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час проведеної 21.09.2021 працівниками позивача технічної перевірки електроустановки ТОВ «УКРЛАН» за адресою: вул. Суворова, 108, с. Новопавлівка, Пологівського району, Запорізької обл., яка проводилась в присутності уповноваженої особи інженера-енергетика ТОВ «УКРЛАН» Носова В.М., встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією порушив: пп.3 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - виявлені ознаки порушення розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів, при позачерговому фазному включенні контрольного однофазного навантаження по фазі «А» - відсутня індикація по електролічильнику (лічильник не враховує електроенергію, спожита електрична енергія по фазі "А" не враховується). За результатами перевірки складений Акт № 10006726 про порушення ПРРЕЕ, другий екземпляр якого вручений представнику відповідача, який підписав Акт без зауважень, від проведення експертизи відмовився. За результатом розгляду Акта про порушення рішенням комісії, яке оформлено протоколом від 29.10.2021, вирішено застосувати пп. 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, виконати розрахунок недооблікованої електричної енергії згідно формули 4 п. 8.4.10 ПРРЕЕ. Відповідно проведеного згідно ПРРЕЕ розрахунку, обсяг недоврахованої електричної енергії складає 77400 кВт/год. на суму 377782,91 грн. У встановлений правилами роздрібного ринку електричної енергії термін протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка відповідач заборгованість по Акту не сплатив. Посилаючись на приписи ст.ст. 11, 15, 509, 526, 610 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193, 216 Господарського кодексу України, Закон України “Про ринок електричної енергії” та Правила роздрібного ринку електричної енергії, позивач просив позов задовольнити.

Так, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 13.11.2018 прийнято постанову № 1415 “Про видачу ПАТ “Запоріжжяобленерго” ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом”.

Відповідно до п. 1 вказаної постанови НКРЕКП видано ПАТ “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме: на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності ПАТ “Запоріжжяобленерго”, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).

З 01 січня 2019 року публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» розпочало провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області на підставі отриманої ліцензії, що видана на підставі постанови НКРЕКП від 13.11.2018 №1415. Тобто з 01.01.2019 року позивач є Оператором системи розподілу та надає послугу з розподілу.

Згідно ст. 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі тилових договорів, форма яких затверджується Регулятором (НКРЕКП).

Частиною 3 пп. 1.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) встановлено, що договір споживача з оператором системи укладається з кожним споживачем, електроустановки якого приєднані на території діяльності оператора системи.

Згідно ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона-підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

На виконання вимог законодавства в сфері електроенергетики, зокрема, постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415 позивачем, для забезпечення публічності, розміщено на офіційному веб-сайті ОСР: http//www.zoe.com.ua «Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» та Заяви-приєднання.

Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання. У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

У зв'язку з чим, згідно п. 2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.

За приписами п. 2.1.6 ПРРЕЕ фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу е/енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання е/енергії.

Відповідно до п. 6 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Отже, з 01.01.2019 шляхом подання Заяви-приєднання відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі.

Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 16.08.2006 за № 8 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312.

Згідно з п. 6.2 Договору про розподіл, споживач зобов'язується, зокрема:

1) Виконувати умови цього договору.

2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.

3) Невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.

4) Узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

За змістом п. 7.1 Договору про розподіл, оператор системи має право, зокрема:

5) вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією;

6) контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ;

7) складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці та/або умов договору.

Згідно з п. 8.10 Договору про розподіл, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.

Як слідує з п. 12.3 договору про розподіл, взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регламентуються законодавством.

Частиною 1 ст. 4 Закону України “Про ринок електричної енергії” визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема: про постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону України “Про ринок електричної енергії” постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Частиною 2 ст. 77 Закону України “Про ринок електричної енергії” визначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

За визначенням п. 5.5.5 ПРРЕЕ, Споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент виявлення порушення), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Згідно складеного позивачем за участі представника Споживача Акту про порушення № 10006726 від 21.09.2021 встановлено порушення відповідачем п. 5.5.5, пп. 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: виявлені ознаки порушення розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів, при позачерговому фазному включенні контрольного однофазного навантаження по фазі «А» - відсутня індикація по електролічильнику (лічильник не враховує електроенергію, спожита електрична енергія по фазі "А" не враховується).

Як передбачено п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема:

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).

Згідно п. 8.4.4. ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Оскільки споживач зауважень щодо виявленого порушення не навів та письмово відмовився від проведення експертизи, про що особисто представником споживача ТОВ "УКРЛАН" Носовим В.М. зазначено в Акті про порушення ПРРЕЕ від №10006726 від 21.09.2021, позивачем визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії відповідно до положень глави 8 ПРРЕЕ без проведення відповідної експертизи.

Положенням пункту 8.4.10 ПРРЕЕ встановлено, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт тод) розраховується за формулою за формулою (4), а саме:

Wдоб = P х tдоб.•х K,

де Р - потужність (кВт), що визначена як:

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.

Відповідач не надав паспортні данні на наявні струмоприймачі при складанні акта про порушення та не забезпечив ввімкнення струмоприймачів на повну потужність усього наявного електрообладнання, тому позивачем при розрахунку застосовано дозволену потужність для даної точки обліку згідно п. 6 додатку № 5 до Договору №8 від 16.08.2006, в редакції Додаткової угоди від 24.10.2012 (пункт 4 таблиця №1 Перелік точок розрахункового обліку Споживача), а саме: дозволена потужність складає 120 кВт.

де tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що становить t = 16 згідно п. 6 додатку № 5 до Договору № 8 від 16.08.2006, в редакції Додаткової угоди від 24.10.2012 (пункт 4 таблиця №1 Перелік точок розрахункового обліку Споживача), а саме: кількість годин роботи на добу складає 16 та кількість робочих днів у тиждень складає 7;

де Кв- коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним = 0,6).

Отже, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу Wдоб = 120x16x0,6 = 1152 кВт тод.

Період нарахування по Акту про порушення ПРРЕЕ становить 70 днів (з 13.07.2021 по 21.09.2021).

Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі Акта про порушення ПРРЕЕ від 21.09.2021 №10006726 здійснюється, виходячи з суми середньої ціни купівлі однієї кіловат-години (кВт*год) електричної енергії на балансуючому ринку оператором системи розподілу на компенсацію витрат електричної енергії у певному розрахунковому періоді (місяці) та тарифу на послуги з передачі та розподілу електричної енергії для споживача відповідного класу напруги протягом цього календарного місяця (цінового періоду) (п.8.4.7 ПРРЕЕ). Покази приладу обліку при цьому виду порушення враховані при здійсненні нарахування.

Згідно розрахунку позивача кількість необлікованої електроенергії складає 77400 кВт*год., вартість необлікованої електроенергії становить 377782,91 грн. Розрахунок позивача визнано судом правильним.

Виходячи з п. 8.2.7 ПРРЕЕ відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Рахунок № 10006726 від 29.10.2021 за необліковану електроенергію направлений позивачем на адресу відповідача 04.11.2021. Сплату за рахунком відповідачем не здійснено.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У відповідності до положень Закону України “Про ринок електричної енергії” та Правил користування електричною енергією споживачі електричної енергії зобов'язані сплачувати обсяги електроенергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору.

Зі змісту п. 26 ст. 1 Закону України “Про ринок електричної енергії” вбачається, що електрична енергія - це енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.

Згідно ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно набуте, згодом відпала. Положення цієї статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Факт порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії у вигляді порушення розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів (інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки), матеріалами справи підтверджується та відповідачем не спростований.

Отримана відповідачем від позивача протягом періоду, визначеного в Протоколі № 119 від 29.10.2021 засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії по Акту про порушення № 10006726 від 21.09.2021, електрична енергія в силу зазначеної норми закону є безпідставно отриманим майном.

Статтею 1213 ЦК України встановлено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовуються його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Оскільки електрична енергія є специфічною товарною продукцією, яку не можливо повернути в натурі, позивачем, з посиланням на ст. 1213 ЦК України, заявлені вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за недовраховану електричну енергію.

Відповідач виставлений позивачем на підставі акта про порушення рахунок не оплатив, що є порушенням умов Договору про постачання та Договору про розподіл, а також норм діючого законодавства України.

Враховуючи викладене, суд дійшов обґрунтованого та підставного висновку, що вимога позивача про стягнення з ТОВ “УКРЛАН” 377 782,91 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію є такою, що ґрунтується на законі, та заявлена до стягнення правомірно.

Натомість скаржник наголошує на неправильному трактуванні законодавства у відношенні до обставин справи, встановлених судом першої інстанції.

Колегія суддів зауважує, що судом надана належна оцінка тому факту, що спірні правовідносини врегульовані, зокрема, ПРРЕЕ, Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що укладений між Позивачем та Відповідачем, є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам як послуги оператора системи. Цей договір укладений сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов даного договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до даного договору.

Посилаючись на певні пункти Договору, а саме на пункти 7.1, 8.10, 12.3, апелянт не враховує п. 8.6. Договору, умовами якого передбачено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Господарським судом надана належна оцінка Договору в цілому, а не окремим його положенням в тому числі п. 7.1 яким, зокрема передбачене право оператора системи (Позивача) контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ, складати акти про та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Також, судом надана належна оцінка тому факту, що на виконання пункту 8.2.5 ПРРЕЕ яким встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

21 вересня 2021 року при здійснені технічної перевірки електроустановки ТОВ «УКРЛАН» за адресою: вул. Суворова, 108, с.Новопавлівка, Пологівського району, Запорізької обл., яка проводилась в присутності уповноваженої особи інженера-енергетика ТОВ «УКРЛАН» Носова В.М., встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією порушив: п.п.3 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - виявлені ознаки порушення розрахункового обліку з метою зміни його показів, при позачерговому фазному включенні контрольного однофазного навантаження по фазі «А» - відсутня індикація по електролічильнику (лічильник не враховує електроенергію, спожита електрична енергія по фазі «А» не враховується. Порушення продемонстроване Споживачу (Акт про порушення від 21.09.2021 за №10006726).

Отже, видається правомірним висновок, що Відповідач вчинив дії, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, що відповідає виду порушення, встановленого п.п.3.п. 8.4.2. ПРРЕЕ.

Посилання скаржника на абз. 13 п. 8.2.5 ПРРЕЕ, згідно якого у разі встановлення, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача, обсяг спожитої електричної енергії споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку, є безпідставним, позаяк спірні правовідносини виникли у зв'язку із виявленням правопорушення Відповідача, про що складено Акт про порушення від 21.09.2021 №10006726 на підставі якого складено протокол №119 від 29.10.2021, а зазначена редакція абз. 13 п. 8.2.5 ПРРЕЕ була визначена постановою НКРЕКП від 31.01.2023 № 203 «Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії», тобто більше ніж через рік з моменту виявлення та фіксації порушення та здійсненого в подальшому донарахування.

Варто зауважити, що за приписами ч.ч. 1, 2 ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

В свою чергу, як вже було зазначено, 29.10.2021 на засіданні комісії з розгляду Акту про порушення №10006726 від 21.09.2021 Позивачем було прийнято рішення: за порушення Споживачем підпункту 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ застосувати підпункт 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, виконати розрахунок необлікованої електричної енергії згідно формули 4 п. 8.4.10 ПРРЕЕ за період з 13.07.2021 по 21.09.2021 у розмірі 77 400 кВт.год. на суму 377 782,91 грн. Рішення комісії оформлене протоколом №119 від 29.10.2021.

Своїм правом бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Акту про порушення №10006726 від 21.09.2021 представник споживача скористався, отримав примірник протоколу №119 від 29.10.2021 та розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої в наслідок порушення споживачем ПРРЕЕ від 29.10.2021, зазначив в протоколі, що з рішенням комісії не згоден, проте жодних обґрунтувань та підстав, з яких представник споживача не згоден з рішенням комісії в протоколі не зазначив, а також не надав жодних доказів, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача (як-то звернень до правоохоронних органів щодо неправомірних дій третіх осіб, які завдали шкоди засобам обліку споживача, що є його власністю та знаходиться на території споживача тощо).

Відсутні так доказі й в матеріалах справи, чим спростовуються заперечення відповідача.

Аргументи апелянта про те, що в акті про порушення №10006726 від 21.09.21р. визначено, дослівно: «виявлені ознаки порушення розрахункового обліку з метою міни його показів при позачерговому фазному включені контрольного однофазного навантаження по фазі «А» відсутня індікація по електролічильнику (лічильник невраховує електроенергію по зазначеній фазі)». При цьому зауважень, стосовно пошкодження корпусу лічильника, скла, відсутності пломб, а також іншого пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки актом не виявлено, протоколом комісії також не зафіксовано, апеляційним судом відхиляються, оскільки пп. 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).

Тобто вказаною нормою до таких порушень законодавець відносить не тільки пошкодження лічильника, відсутність пломб тощо, а й інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, і перелік таких дій не визначається.

Відповідно до п. 8.4.4. ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/ або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Так, з метою встановлення які саме були вчинені дії Відповідачем, що призвели до зміни показів засобу вимірювальної техніки, представниками Позивача було запропоновано провести експертизу засобу обліку.

Проте, уповноважена особа споживача ОСОБА_1 , що ознайомився із Актом про порушення, про що свідчить його підпис в акті, зазначив (мовою оригіналу): «Зауваження відсутні, від експертизи відмовився».

Щодо тверджень апелянта про невстановлення Позивачем наявності струмоприймачів, які забезпечуються електричною енергією через зазначену точку обліку з посиланням на статистичну звітність, слід зазначити, що надані скаржником Акти про спожиту активну електричну енергію за період за 2020 та 2021 роки - не є статистичною звітністю, а є підтвердженням споживання електричної енергії за вищезазначений період, натомість такі засвідчують наявність струмоприймачів та відповідно споживання електричної енергії.

В той же час, п. 8.4.10 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт•год) розраховується за формулою за формулою (4), а саме:

Wдоб.. = P х tдоб. х Кв (4)

де P - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).

У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;

K в - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

При цьому оскільки Відповідач не надав паспортні дані на наявні струмоприймачі при складанні акта про порушення та не забезпечив ввімкнення струмоприймачів на повну потужність усього наявного електрообладнання, Позивачем було застосовано дозволену потужність для даної точки обліку згідно п. 6 додатку № 5 до Договору №8 від 16.08.2006, в редакції Додаткової угоди від 24.10.2012 (пункт 4 таблиця №1 Перелік точок розрахункового обліку Споживача), а саме: дозволена потужність складає 120 кВт (додаток 7 до позову).

Крім того, при здійсненні нарахування за цим видом порушення ним були враховані покази приладу обліку, тобто виконано вимоги п. 8.4.9 ПРРЕЕ.

Таким чином, судом першої інстанції надана належна оцінка тому факту, що порушення встановлене в акті про порушення ПРРЕЕ від 21.09.2021 №10006726, відповідає п.п. 3 п.8.4.2. ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування необлікованої електричної енергії у разі виявлення такого порушення, як інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки та врахований той факт, що оскільки Відповідачем під час перевірки дотримання ним ПРРЕЕ не надано Позивачу паспортних даних об'єкта, на підставі яких можна було встановити сумарну максимальну потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів та не забезпечено підключення всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність (що є обов'язком споживача) для обчислення потужності, виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача, відповідно Позивачем правомірно здійснено розрахунок з урахуванням пп. 3 п. 8.4.10 ПРРЕЕ, тобто застосовано договірну (дозволену) потужність.

Враховуючи у даному випадку сукупність встановлених обставин, підтверджених відповідними доказами, з огляду на положення ст.ст. 74-80, 86 ГПК України та норми законодавства, які застосовуються у спірних правовідносинах, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, суд першої інстанції правильно визначився із характером спірних правовідносин, та нормами права, які їх регулюють, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і обставини, надав їх належну правову оцінку.

Порушень або неправильного застосування судом норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, не встановлено.

З огляду на все вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи скаржника, наведені ним в апеляційній скарзі, свого підтвердження під час перегляду справи в апеляційному порядку не знайшли, не спростовують мотивів та висновків господарського суду першої інстанції, викладених в оскаржуваному рішенні, у зв'язку з чим, відхиляються судом апеляційної інстанції, а тому відсутні підстави для зміни чи скасування рішення Господарського суду Запорізької області від 25.09.2023 у справі № 908/453/22.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на її заявника.

Керуючись ст.ст. 129, 236, 269, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрЛан" на рішення Господарського суду Запорізької області від 25.09.2023 у справі № 908/453/22 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 25.09.2023 у справі № 908/453/22 залишити без змін.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрЛан".

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, порядок і строки оскарження визначені ст.ст. 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови підписано 22.04.2024

Головуючий суддя В.Ф. Мороз

Суддя Л.А. Коваль

Суддя А.Є. Чередко