справа № 563/194/24
19 квітня 2024 року м. Корець
Корецький районний суд Рівненської області в складі головуючої судді Загородько Н.А., секретар судового засідання Павлишина Н.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працюючого водієм в ТОВ "АТП 1971",
за ст. 188-57 КУпАП,
23 січня 2024 року о 12 год. 15 хв. на а/д М-06 «Київ-Чоп» 267 км + 100 м, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «Volvo», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , на виконання законних вимог посадової особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, щодо перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме: почав рух без дозволу інспектора, не надав для перевірки документи, передбачені законодаством (посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб), чим створив перешкоди для виконання покладених на них завдань та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-57 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Адвокат Довгань О.О. до суду подав клопотання, в якому просив розгляд справи провести без його участі та участі ОСОБА_1 . У вказаному клопотання просив закрити провадження по справі ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення. Вказав, що ОСОБА_1 не був присутнім під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, протокол не підписував і зі змістом вказаного протоколу ознайомлений не був. Крім того, ОСОБА_1 не роз'яснювались його права, перебачені КУпАП і зазначає, що ОСОБА_1 було пред'явлено інпектору свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та посвідчення водія, і на відеозапис інспектором оголошуються реквізити вказаних документів, а обов'язок передавати документи інспектору в руки у водія відсутній, так як і обов'язок надання доступу в салон транспортного засобу для перевірки тахографа.
Враховуючи, що в справі є достатні дані про обізнаність правопорушника зі своїми правами, про місце і час розгляду справи в суді, достатність матеріалів справи для прийняття рішення, відсутність необхідності заслуховувати його особисті пояснення з приводу події, беручи до уваги встановлені строки розгляду вказаної категорії справ, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності, вважаючи, що за наведених обставин його право на захист порушено не буде.
Крім того, суд зазначає, що вказана категорія справ, відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП, не передбачає обов'язкової особистої участі у судовому засіданні, ОСОБА_1 скористався можливістю надіслати на адресу суду свої заперечення та пояснення стосовно складеного протоколу.
За таких обставин, суд, враховуючи строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені статтею 38 КУпАП, вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 та його захисника адвоката Довганя О.О. на підставі наявних доказів.
Дослідивши докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 188-57 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, щодо перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, усунення порушень законодавства з безпеки на автомобільному транспорті або створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків, завдань та тягне за собою накладення штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зміст фабули у протоколі № 0023333 від 23 січня 2024 року відповідає диспозиції ст. 188-57 КУпАП, згідно якої відповідальність наступає за порушення правил, в тому числі, ненадання для перевірки документів, які перебачені законодавством, здійснення руху без дозволу інспектора та створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків.
Відтак, державним інспектором конкретизовано суть правопорушення, передбаченого ст. 188-57 КУпАП.
Органи, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху проводять перевірку встановленого режиму праці та відпочинку водіїв відповідно до законодавства України, відповідно до п.7.1 "Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 340 від 07 червня 2010 року.
Згідно п.6.1 вказаного Положення, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Згідно відеозапису чітко встановлено, що ОСОБА_1 перешкоджає виконанню службових обов'язків інспектору, не надає для ознайомлення вказані інспектором документи та починає рух без його дозволу, що як наслідок призвело до переслідування ОСОБА_1 на службовому автомобілі поліції. Крім того, на законну вимогу інспектора, ОСОБА_1 не надано роздруківку на паперовому носії про роботу та відпочинок водія, а також не надано документу на вантаж, перевезення якого він здійснює. Інспектором Укртрансбезпеки повідомлено ОСОБА_1 про складання щодо нього адміністративних матеріалів та запропоновано пройти до службового автомобіля для оформлення матеріалів, проте останній відмовився, що зафіксовано на відеозапис.
Вина ОСОБА_1 повністю і об'єктивно доведена зібраними по справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 0023333 від 23 січня 2024 року; актом № АР 022002 від 23 січня 2024 року; доданою до протоколу фототаблицею; долученим відеозаписом події.
Оцінюючи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у інкримінованому адміністративному правопорушенні. Його дії правильно кваліфіковані за ст. 188-57 КУпАП.
Обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин судом не встановлено.
Аналізуючи обставини справи та враховуючи особу правопорушника, суд вважає за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, підлягає стягненню з правопорушника на користь держави судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 221, 280, 283, ст. 188-57 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-57 КУпАП та застосувати до нього штраф у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Корецький районний суд Рівненської області.
Суддя: Н.А. Загородько