про повернення позовної заяви
19 квітня 2024 р. № 400/2863/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н. В., розглянувши клопотання представника позивача про поновлення строку звернення в адміністративній справі
за адміністративним позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаМіністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, просп. Берестейський, 14, кімната 805,м. Київ,01135,
прозобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про зобов'язання комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій надати статус учасника бойових дій.
У позовній заяві позивач зазначила, що 25.03.2019 р. зверталася до Міністерства інфраструктури України в комісію з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій щодо надання їй статусу учасника бойових дій. До позовної заяви додано копію відповідного звернення. Відповіді на свій запит позивач не отримала.
Таким чином, про порушення своїх прав позивач дізналася у 2019 року, а позов до суду подано лише в березні 2024 року.
Ухвалою від 03.04.2024 р. позовну заяву залишено без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
На виконання ухвали суду представник позивача 15.04.2024 р. надіслав клопотання про поновлення строку звернення. клопотання мотивоване тим, що з 2019 року позивач кожних пів року усно звертається щодо її питання та стану розгляду заяви, тобто з боку відповідача є систематичне порушення. Нещодавно позивач дізналася про можливість звернутися за захистом своїх прав у судовому порядку. У березні 2024 року позивач упевнилася, що її заява не буде розглядатися. Крім того, представник позивача посилається на оголошення загальнонаціонального карантину, воєнного стану та бойові дії на території м. Миколаєва та області. Суд працював з обмеженнями у здійсненні правосуддя.
Частиною 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Події, з якими позивач пов'язує своє право на отримання статусу учасника бойових дій, відбувалися в 1979 році. Із заявою про надання їй такого статусу позивач звернулася 25.03.2019 р. З 2019 по 2024 рік позивач чекала відповіді з Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій за результатами розгляду заяви.
Позивач жодним чином не обґрунтувала наявності обставин, які завадили їй звернутися за отриманням статусу учасника бойових дій ще у 1979 році. Суд дійшов висновку, що відлік строку звернення до суду починається саме з 1979 року.
Посилання позивача на відсутність відповіді на її звернення від 25.03.2019 р. та саме з цієї дати, на думку позивача, слід рахувати строк звернення, суд вважає недоречним, оскільки в даному позові позивач не оскаржує дії Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та/або Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій щодо ненадання їй відповіді.
Загальнонаціональний карантин та оголошення воєнного стану не є безумовними підставами для поновлення строку звернення до суду, оскільки такі обставини мають бути перепоною для позивача вчинити дії щодо подання позовної заяви. Яким чином карантин та воєнний стан завадили позивачу подати позов у клопотанні не зазначено. Проживаючи в м. Первомайську, де бойові дії не велися, позивач мала змогу подати позовну заяву засобами поштового зв'язку.
Крім того, посилання на те, що суд працював з обмеженнями у здійсненні правосуддя взагалі не відповідає дійсності, оскільки Миколаївський окружний адміністративний суд не припиняв свою роботу, а позовні заяви сторони мали можливість подати засобами поштового чи електронного зв'язку, через Електронний суд.
Отже, у клопотанні представника позивача про поновлення строку звернення до суду не зазначено жодної причини та/або обставини, яку суд може визнати поважною для поновлення строку звернення.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Пунктом 9 ч. 4 ст. 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
При цьому, згідно ч. 8 вказаної статті повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи відсутність перешкод у позивача для своєчасного звернення до суду, а також відсутність обґрунтувань поважності причин такого пропуску на вимогу ухвали про залишення позову без руху, позовну заяву слід повернути.
Керуючись ст. 123, 169 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - повернути.
Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.
Ухвала підписана суддею 19.04.2024 р.
Суддя Н. В. Лісовська