18 квітня 2024 р. № 400/2452/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаГоловне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Миколаївського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу, після звільнення з військової служби, з урахуванням ст.ст. 13, 43 Закону України №2262-XII була призначена пенсія, основний розмір якої становив 80% відповідних сум грошового забезпечення. При проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 25.10.2023 року у справі №400/11596/23 (Зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України від 24.07.2023 № 108/2-39) позивачу зменшений основний розмір грошового забезпечення з 80% до 70%.
Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки на виконання Постанови № 103 позивачу перераховано пенсію відповідно до норм законодавства, чинних на момент здійснення перерахунку. Розмір пенсії позивача не може перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порядок перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України № 2262, регулює Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (далі Порядок № 45).
Ухвалою суду від 21.03.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Вирішуючи спір, суд
Позивач, є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 року у справі №400/11596/23 позов задоволено: Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити з 01.02.2023 року пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки №108/2-39 від 24.07.2023 року з урахуванням раніше виплачених сум, та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією з 01.02.2023 року по день проведення перерахунку.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, на виконання судового рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 року у справі №400/11596/23, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року на підставі довідки №108/2-39 від 24.07.2023 року.
Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду позивачу стало відомо, що його пенсія перерахована виходячи з 70% грошового забезпечення.
Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, оскільки під час проведення перерахунку пенсії відповідач безпідставно зменшив розмір грошового забезпечення з 80% до 70%.
Зазначене підтверджується позицією відповідача викладеною у листі від 15.02.2024 року. Відповідач зазначив, що при виконанні рішення суду, яким зобов'язано відповідача провести перерахунок з урахуванням оновленого розміру грошового забезпечення, застосовуються норми законодавства, чинного на дату з якої судом покладено обов'язок провести перерахунок пенсії. Таким чином, відповідно до ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія обчислюється в розмірі, який не повинен перевищувати 70 % грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки, виданої державним органом з якого особу було звільнено зі служби. Отже оскільки умови пенсійного забезпечення позивача змінились, підстави для продовження виплати пенсії у розмірі 80 % відсутні.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року по справі № 686/12623/17.
Крім того, аналогічні за змістом висновки відображені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 року за наслідками розгляду зразкової справи № 240/5401/18-а. Дане рішення оскаржене в апеляційному порядку. За наслідками розгляду Великою палатою Верховного суду 16.10.2019 року прийнято рішення, яким апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Верховного Суду від 04.02.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18-а без змін.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 129 та ч. 1 ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Зазначений принцип отримав подальше закріплення у нормах судоустрійного і процесуального законодавства.
Обов'язковий характер судового рішення, яке ухвалюється іменем України, підкреслює авторитет судової влади, оскільки жодне рішення інших органів не може прийматись іменем України. Вимога про ухвалення судових рішень іменем України випливає з теорії поділу влади, згідно з якою судова влада є гілкою державної влади України, а тому рішення судів є уособленням волевиявлення держави і, відповідно, їх виконання має бути гарантовано державою. Саме тому обов'язковість судових рішень забезпечується державою.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача на підставі рішення суду по справі від 25.10.2023 року у справі №400/11596/23 відсутні законні підстави зменшення відсоткового розміру пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише складові грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.02.2023 р.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України «обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України» (абзац 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимального розміру.
Позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні..
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 80% до 70 % відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України від 24.07.2023 № 108/2-39.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 року з урахуванням розміру 80 % відповідної суми грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України від 24.07.2023 № 108/2-39, без застосування обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя В. С. Брагар