Постанова від 18.04.2024 по справі 560/7289/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/7289/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

18 квітня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 03.06.1992 по 22.08.1994 на посаді секретаря глави районної державної адміністрації, з 23.08.1994 по 05.01.1996 на посаді секретаря керівника районної Ради народних депутатів, з 06.01,1996 по 15.03.1999 на посаді секретаря керівника Шепетівської районної державної адміністрації та з 13.07.1988 по 30.06.1990 на посаді завідуючої сектором обліку членів ВЛКСМ та врахування при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" довідки управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації № 04-21 від 03.01.2023; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 03.06.1992 по 22.08.1994 на посаді секретаря глави районної державної адміністрації, з 23.08.1994 по 05.01.1996 на посаді секретаря керівника районної Ради народних депутатів, з 06.01,1996 по 15.03.1999 на посаді секретаря керівника Шепетівської районної державної адміністрації та з 13.07.1988 по 30.06.1990 на посаді завідуючої сектором обліку членів ВЛКСМ та здійснити перерахунок та виплату з 01 березня 2023 року пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" із врахуванням довідки управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації № 04-21 від 03.01.2023, з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивач:

13.07.1988 призначена на посаду завідуючої сектором обліку членів ВЛКСМ,

30.06.1990 звільнена з посади,

03.06.1992 прийнята секретарем глави державної адміністрації,

22.08.1994 звільнена у зв'язку із переводом у районну раду,

23.08.1994 призначена на посаду секретаря керівника,

05.01.1996 звільнена по переводу в Шепетівську районну державну адміністрацію,

06.01.1996 призначена секретарем керівника районної державної адміністрації по переводу.

04.01.2023 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII.

Рішенням від 25.01.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку із переходом на інший вид пенсії в зв'язку із недоцільністю такого перерахунку.

У зв'язку із уточненням даних пенсійної справи вищезазначене рішення було визнано недійсним та Головне управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняло рішення від 14.02.2023, яким перевело позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Тривалість стажу на посадах державної служби (на 01.05.2016) - 17 років 01 місяць 17 днів. Страховий стаж згідно наявних документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 42 роки 2 місяці 25 днів.

01.03.2023 позивач звернулася до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 03.01.2023 №04-21 при розрахунку пенсії державного службовця для здійснити відповідний перерахунок.

Листом від 21.03.2023 відповідач повідомив, що періоди роботи з 03.06.1992 по 22.08.1994 на посаді секретаря глави районної державної адміністрації, з 23.08.1994 по 05.01.1996 на посаді секретаря керівника районної Ради народних депутатів, з 06.01.1996 по 15.03.1999 на посаді секретаря керівника Шепетівської районної державної адміністрації та з 13.07.1988 по 30.06.1990 на посаді завідуючої сектором обліку членів ВЛКСМ не враховані до стажу державної служби, оскільки вказані посади не віднесені до категорій посад державної служби. Враховуючи, що у позивача відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, станом на 01.05.2016, відповідач повідомив про відмову врахування довідки від 03.01.2023 №04-21 при переведення на пенсію відповідно до Закону №3723-XXII.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, згідно з пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі Порядок №229) стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу".

Пунктом 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

В силу пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок №239).

Пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до шостої категорії, зокрема, посади секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.

За змістом пункту 4 Порядку обчислення стажу держаної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229), до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Тобто, як Порядок №283, так і чинний Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.

Посилання відповідача щодо відмови у зарахуванні спірних періодів роботи у зв'язку із втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" (з 26.10.2001) є безпідставними, оскільки згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

04.07.2001 набрав чинності закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-III (далі Закон №2493-III).

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Верховний Суд у постанові від 10.05.2018, прийнятій у справі №351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності законом України "Про державну службу" №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України "Про державну службу" №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.

Зазначені обставини вказують на безпідставність доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про те, що стаж роботи на посадах у спірні періоди в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.

Отже, періоди роботи позивачки з 03.06.1992 по 22.08.1994 на посаді секретаря глави районної державної адміністрації, з 23.08.1994 по 05.01.1996 на посаді секретаря керівника районної Ради народних депутатів, з 06.01,1996 по 15.03.1999 на посаді секретаря керівника Шепетівської районної державної адміністрації підлягають зарахуванню до стажу державної служби.

За приписами пункту 3 Порядку № 283, до стажу державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 № 1049.

У відповідності до абзацу 4 пункту 3 Положення № 1049 до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.

У статті 118 КЗпП України йдеться про роботу на посадах у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях.

Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 03.06.1994 № 4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24.10.1990). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.

Відтак, робота в комсомольських організаціях зараховується до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24.10.1990.

А тому, період роботи з 13.07.1988 по 30.06.1990 на посаді завідуючої сектором обліку членів ВЛКСМ підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.03.2018 у справі № 240/381/17, від 13.05.2020 №2240/2515/18.

Беручи до уваги викладене, суд першої інстанції вірно зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати періоди роботи позивачки з 03.06.1992 по 22.08.1994 на посаді секретаря глави районної державної адміністрації, з 23.08.1994 по 05.01.1996 на посаді секретаря керівника районної Ради народних депутатів, з 06.01,1996 по 15.03.1999 на посаді секретаря керівника Шепетівської районної державної адміністрації та з 13.07.1988 по 30.06.1990 на посаді завідуючої сектором обліку членів ВЛКСМ до стажу державної служби.

Вирішуючи позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за віком з 04.01.2023 відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням довідки управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації № 04-21 від 03.01.2023, слід враховувати таке.

Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 01 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Пунктом 5 Порядку № 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. Отже, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї.

Разом з тим, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Постановою Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 №180/30048, затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям.

Зокрема, в додатку 1 даної Постанови затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а в додатку 2 - затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Як встановлено з матеріалів справи, звертаючись до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХХІІ, позивач подала, зокрема, довідку управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації № 04-21 від 03.01.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Вказана довідка видана за останньою займаною посадою, яку обіймала позивач (згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 звільнена з посади заступника начальника-начальника відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю), містить всі відомості щодо заробітної плати позивача. Зі змісту вказаної довідки прослідковується, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що відповідає вимогам пункту 4 Порядку №622.

В силу частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області із заявою від 01.03.2023 щодо правильності обчислення пенсії.

Отже, відповідно до частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії має бути проведений з першого числа наступного місяця - 01 березня 2023 року.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01 березня 2023 року із урахуванням розміру заробітної плати, зазначеної в довідці управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації № 04-21 від 03.01.2023.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.