Постанова від 16.04.2024 по справі 160/24418/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 160/24418/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Щербака А.А., Кругового О.О.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 р. (суддя: Єфанова О.В) в адміністративній справі №160/24418/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення йому пенсії за вислугу років на підставі пункту «б» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з 01 березня 2023 р. призначити йому пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з вислуги років - 28 років 11 місяців 07 днів.

Позовні вимоги обґрунтував наявністю в нього необхідної кількості вислуги років для призначення пенсії на підставі пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України ««Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, в задоволенні позовної заяви відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Скаргу обґрунтовує помилковими висновками суду про неможливість зарахування до його календарної вислуги років - вислуги років на пільгових умовах, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № 119 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" в частині розмежування календарної та пільгової вислуги. Верховний Суд у постановах від 27 червня 2018 р. по справі № 750/9775/16-а та від 27 травня 2008 р. у справі 21-2438во17 вказав про необхідність врахування судами під час вирішення публічно-правових спорів з питань призначення пенсій особам з особливим правовим статусом інших нормативно - правових актів, окрім норм

Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб», Постанови КМУ №393, зокрема і статтю 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України». Водночас в постанові від 13 листопада 2023 р. по справі № 140/1151/23 Верховний Суд висловив вже зовсім іншу правову позицію, яка позбавляє його права на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що в разі наявності суперечних між собою правових норм та судової практики, мають застосовуватись ті норми, що є більш сприятливими для громадян України.

Письмовий відзив на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходив.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Державної установи «Центр пробації» № 161/К від 20 лютого 2023 р. ОСОБА_1 звільнено з 28 лютого 2023 р. з посади старшого інспектора Довгинцівського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області. В цьому ж наказі вказано, що вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення в календарному обчисленні становить - 23 років 05 місяців 08 днів, пільговому - 28 років 11 місяців 07 днів. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2023 р. у справі №160/8365/23 зобов'язано Державну установу «Центр пробації» підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Листом №45041-33437/Н-01/8-0400/23 від 15 вересня 2023 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено ОСОБА_1 про призначення йому пенсії відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також вказано про відсутність підстав для призначення пенсії за пунктом «а» частини 1 статті 12 вказаного Закону, у зв'язку з відсутністю в нього необхідної календарної вислуги років.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що на момент звільнення ОСОБА_1 пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. був чинним в редакції після внесення змін постановою №119 від 16 лютого 2022 р., відповідно до якого на пільгових умовах зараховуються певні періоди служби до вислуги років, саме для визначення розміру пенсії, а не для її призначення.

Колегія суддів зазначає наступне.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 р. або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Згідно з частиною другою статті 17 Закону №2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Статтею 17-1 цього ж Закону передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

В рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2023 р. у справі №160/8365/23, яке набрало законної сили 20 липня 2023 р. вказано про наявність в Державної установи «Центр пробації», органу з якого звільнено ОСОБА_1 , подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи для призначення йому пенсії на підставі п. «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та наголошено, що вже пенсійний орган вирішує питання стосовно наявності чи відсутності в нього права на призначення даного виду пенсії.

Такий висновок суд зробив, виходячи із правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 08 червня 2021 р. по справі №360/3326/18, від 07 вересня 2021 р. по справі №761/28991/17, відповідачами по яким були Головне управління Національної поліції в луганській області та Державна пенітенціарна служба України.

В даних постановах висновок про наявність підстав для подання документів для признання особам пенсії згідно пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України ««Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зроблено ще за редакцією пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 119.

Верховний Суд в постанові від 13 листопада 2023 р. у справі №140/1151/23 зазначив, що після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 119 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", і стаття 12 Закону №2262-ХІІ, і Постанова №393 встановлюють однакове правове регулювання правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування, а саме календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пільгова для визначення її розміру.

Календарна вислуга років ОСОБА_1 на момент його звільнення становила 23 роки 05 місяців 08 днів, пільгова - 28 років 11 місяців 07 днів. (наказ Державної установи «Центр пробації» № 161/К від 20 лютого 2023). Зазначений наказ ОСОБА_1 не оскаржувався та є чинним.

Оскільки календарна вислуга років ОСОБА_1 є меншою, ніж встановлено приписами пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відсутні підстави для призначення йому пенсії за вислугу років за даною нормою.

Оскільки рішення суду першої інстанції прийнято судом з дотриманням норм матеріального права, є законним та обґрунтованим, відсутні підстави для його скасування.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 р. в адміністративній справі №160/24418/23 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 16 квітня 2024 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя А.А. Щербак

суддя О.О. Круговий