Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 квітня 2024 року Справа№200/1259/24
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна,3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
04 березня 2024 року до суду через підсистему «Електронний Суд» надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити призначену йому пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/222 станом на 05 березня 2019 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5220,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 2983,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 783,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (38,8 %) - 3730,04 грн; премія (7,9 %) - 412,38 грн.; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/223 станом на 01 січня 2020 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6220,00 грн; оклад за військовим званням - 1680,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 3555,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 933,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (33,6 %) - 3230,14 грн; премія (63,5 %) - 3314,70 грн.; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/224 станом на 01 січня 2021 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6720,00 грн; оклад за військовим званням - 1820,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 3843,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1008,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (47,6 %) - 4576,03 грн; премія (98,8 %) - 5157,36 грн.; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/225 станом на 01 січня 2022 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7340,00 грн; оклад за військовим званням - 1980,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 4194,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1101,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (45,9 %) - 4412,60 грн; премія (90,9 %) - 4744,98 грн;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/222 станом на 05 березня 2019 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5220,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 2983,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 783,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (38,8 %) - 3730,04 грн; премія (7,9 %) - 412,38 грн., з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/223 станом на 01 січня 2020 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6220,00 грн; оклад за військовим званням - 1680,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 3555,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 933,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (33,6 %) - 3230,14 грн; премія (63,5 %) - 3314,70 грн., з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 лютого 2020 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/224 станом на 01 січня 2021 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6720,00 грн; оклад за військовим званням - 1820,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 3843,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1008,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (47,6 %) - 4576,03 грн; премія (98,8 %) - 5157,36 грн., з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 лютого 2021 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/225 станом на 01 січня 2022 року, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7340,00 грн; оклад за військовим званням - 1980,00 грн; надбавка за вислугу років (45 %) - 4194,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1101,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (45,9 %) - 4412,60 грн; премія (90,9 %) - 4744,98 грн., з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 лютого 2022 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції було підготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01.02.2024 № 3/222 станом на 05 березня 2019 року, від 01.02.2024 № 3/223 станом на 01 січня 2020 року, від 01.02.2024 № 3/224 станом на 01 січня 2021 року, від 01.02.2024 № 3/225 станом на 01 січня 2022 року. Проте, відповідачем не проведено перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки.
Позивач вважає такі дії ГУ ПФУ в Донецькій області протиправними та такими, що порушують його права.
Через підсистему «Електронний Суд» ГУ ПФУ в Донецькій області надано до суду відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що на виконання вимог постанови КМУ № 103 та постанови КМУ № 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. При цьому, Головне управління звертає увагу Суду, що пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року залишено без змін. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України не приймалося. Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету. Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ №103, підстави для задоволення позовних вимог відсутні. На підставі зазначеного, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Додав, що 20 травня 2023 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704». Пунктом 2 вказаної постанови внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704 і абзац перший цього пункту був викладений в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.». У постанові від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 Верховний Суд виснував, що розмір грошового забезпечення може змінюватись Кабінетом Міністрів України. Отже, постанова від 12 травня 2023 року № 481, на думку представника відповідача, прийнята Кабінетом Міністрів України на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, жодних змін грошового забезпечення, яке визначене постановою КМУ №704 не відбулося.
Позивачем надано відповідь на відзив ГУ ПФУ в Донецькій області, у якій позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та додав, що зважаючи на відсутність приписів в Постанові №481 про її застосування із іншої дати ніж дати набрання чинності, на думку позивача, в суду, станом на час вирішення спору, відсутні підстави формувати інші висновки, ніж ті, які містяться в усталеній практиці Верховного Суду.
Ухвалою суду від 08 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №200/1259/24. Витребувано від відповідача належним чином завірені копії: протоколу призначення пенсії позивачу або довідку яка містить наступні відомості: дата призначення пенсії; вид пенсії; законодавчі підстави призначення пенсії.
26 березня 2024 року відповідачем надано до суду відзив на позов та документи на виконання вимог ухвали суду від 08 березня 2024 року.
27 березня 2024 року позивачем надано до суду відповідь на відзив.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до про протоколу за пенсійною справою - 0506016556 (Державний департамент з питань виконання покарань) від 01 жовтня 2016 року грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії складалось з: посадовий оклад - 950 грн, оклад за військове звання - 130 грн, процентна надбавка за вислугу років 35%- 378 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 4778,88 грн. Розмір пенсії становив 4365,85 грн у розмірі 70% грошового забезпечення.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії з 01 серпня 2021 року за пенсійною справою - 0506016556 (Державний департамент з питань виконання покарань) грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії складалось з: посадовий оклад - 5220,00 грн, оклад за військове звання - 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45%- 2983,50 грн. Розмір пенсії становив 8729,45 грн у розмірі 70% грошового забезпечення.
01 березня 2022 року позивачу проведено перерахунок пенсії, підстава: масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.
01 березня 2023 року позивачу проведено перерахунок пенсії, підстава: Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.
01 березня 2024 року позивачу проведено перерахунок пенсії, підстава: ДБУ 2024 року + індексація з березня 2024 року, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.
Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було підготовлено довідку від №3/222 від 01 лютого 2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Згідно довідки розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, за посадою старший оперуповноважений в особо важливих справах Донецького територіального відділу внутрішньої безпеки та виявлення корупції ДПСТ України, становить: посадовий оклад - 5220,00 грн; оклад за військове (спеціальним) званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 2983,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 783,00 грн; премія - 412,38 грн; надбавка за особливості проходження служби - 3730,04 грн.
Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було підготовлено довідку від №3/223 від 01 лютого 2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Згідно довідки розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, за посадою старший оперуповноважений в особо важливих справах Донецького територіального відділу внутрішньої безпеки та виявлення корупції ДПСТ України, становить: посадовий оклад - 6220,00 грн; оклад за військове (спеціальним) званням - 1680,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 3555,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 933,00 грн; премія - 3314,70 грн; надбавка за особливості проходження служби - 3230,14 грн.
Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було підготовлено довідку від №3/224 від 01 лютого 2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Згідно довідки розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, за посадою старший оперуповноважений в особо важливих справах Донецького територіального відділу внутрішньої безпеки та виявлення корупції ДПСТ України, становить: посадовий оклад - 6720,00 грн; оклад за військове (спеціальним) званням - 1820,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 3843,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1008,00 грн; премія - 5157,36 грн; надбавка за особливості проходження служби - 4576,03 грн.
Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було підготовлено довідку від №3/225 від 01 лютого 2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Згідно довідки розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року, за посадою старший оперуповноважений в особо важливих справах Донецького територіального відділу внутрішньої безпеки та виявлення корупції ДПСТ України, становить: посадовий оклад - 7340,00 грн; оклад за військове (спеціальним) званням - 1980,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4194,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1101,00 грн; премія - 4744,98 грн; надбавка за особливості проходження служби - 4412,60 грн.
Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції вказані довідки надіслані до ГУ ПФУ в Донецькій області у лютому 2024 року.
Листом ГУ ПФУ в Донецькій області повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно довідок про розмір грошового забезпечення.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.
Однак у подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.112019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Таким чином, з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1 в редакції на момент звернення позивача до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії).
Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку № 3-1 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.
Абзацом першим пункту 4 розділу І Порядку № 3-1 визначено, що заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби), виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплату одноразової грошової допомоги може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно із абзацом четвертим пункту 11 розділу І Порядку № 3-1 днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).
З вище наведених норм Порядку № 3-1 слідує, що підставою для прийняття рішення щодо перерахунку пенсії та вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії, є відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, яка подається заявником до органу, що призначає пенсію, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал), або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Слід зазначити і те, що Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 по зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що дії щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Як встановлено судом вище, Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції видані довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 01.02.2024 № 3/222, № 3/223, № 3/224 та № 3/225 та направлені до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Таким чином, у зв'язку з отриманням оновлених довідок Південно - Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про грошове забезпечення позивача у відповідача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача саме з 01 квітня 2019 року, 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року.
Однак, всупереч чинному законодавству України, ГУ ПФУ в Донецькій області відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії згідно довідок від 01.02.2024 № 3/222, № 3/223, № 3/224 та № 3/225.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність асигнувань з Державного бюджету України з огляду на наступне.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 8 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Відтак, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо нездійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок Південно - Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 № 3/222, № 3/223, № 3/224 та № 3/225 про розмір грошового забезпечення є протиправними.
Щодо посилання представника відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704»(далі -Постанова 481), яка набрала чинності 20.05.2023, та якою скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Слід зауважити, що Постанова № 481 набрала чинності 20.05.2023. Отже, вказані зміни відбулися після виникнення спірних правовідносин.
Так, згідно з частиною першою статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
При цьому, жодним із положень Постанови № 481 не надано зворотної дії в часі застосування її приписів.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Південно - Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції відповідної довідки. Вказані відповідачем обставини не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Відповідач фактично не погоджується з висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку №45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відтак, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити призначену йому пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/222 станом на 05 березня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/223 станом на 01 січня 2020 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/224 станом на 01 січня 2021 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/225 станом на 01 січня 2022 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/222 станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/223 станом на 01 січня 2020 року, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 лютого 2020 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/224 станом на 01 січня 2021 року, починаючи з 01 лютого 2021 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/225 станом на 01 січня 2022 року, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 лютого 2022 року.
Позовні вимоги про визначення конкретної суми грошового забезпечення, виходячи з якої пенсійний орган має провести перерахунок пенсії, задоволенню не підлягають, оскільки відповідач ще не проводив перерахунок пенсії, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави вважати, що під час проведення такого перерахунку відповідач не враховуватиме ті чи інші складові грошового забезпечення (основні чи додаткові), визначені у довідках.
Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Згідно з положеннями частини третьої та восьмої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна,3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити призначену пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/222 станом на 05 березня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/223 станом на 01 січня 2020 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/224 станом на 01 січня 2021 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/225 станом на 01 січня 2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/222 станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/223 станом на 01 січня 2020 року, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 лютого 2020 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/224 станом на 01 січня 2021 року, починаючи з 01 лютого 2021 року; на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 01.02.2024 р. № 3/225 станом на 01 січня 2022 року, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 лютого 2022 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення прийнято в порядку спрощеного провадження 18 квітня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі “Електронний суд”.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов