Справа 127/12796/24
Провадження 2-а/127/89/24
18 квітня 2024 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Михайленко А.В., дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 2 роти 1 батальйону ОСОБА_2 про скасування постанови серії ЕНА № 1849383 від 07.04.2024 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 122 КУпАП, -
16.04.2024 року до Вінницького міського суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 2 роти 1 батальйону ОСОБА_2 про скасування постанови серії ЕНА № 1849383 від 07.04.2024 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 122 КУпАП.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали суд дійшов висновку про необхідність залишення її без руху, з огляду на таке.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Частиною 4 ст. 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
В позовній заяві ОСОБА_1 в якості відповідача зазначено інспектора 1 взводу 2 роти 1 батальйону ОСОБА_2 .
Зважаючи на те, що працівники органів та підрозділів Національної поліції при розгляді справ про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції та вони не наділені самостійною процесуальною правоздатністю в рамках розгляду справ даної категорії у судовому процесі, тому суд вважає, що належним відповідачем у справах щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, повинен бути відповідний орган Національної поліції.
Отже позивачу слід уточнити склад відповідачів у справі.
Крім того, всупереч викладеним вище вимогам, у позовній заяві не зазначено відомості щодо відповідача (для юридичних осіб - повне найменування, їх місцезнаходження, поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти).
Суддя звертає увагу, що згідно ч. 5-7 ст. 18 КАС України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
За таких обставин, зазначення офіційних електронних адрес сторін у позовній заяві є обов'язковим.
Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Разом з тим, в матеріалах позову відсутнє підтвердження направлення позову з додатками стороні відповідача.
За правилами, визначеними частиною першою та другою статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на зазначене суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху та запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня вручення ухвали усунути вище перераховані недоліки.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 256, 293 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 2 роти 1 батальйону ОСОБА_2 про скасування постанови серії ЕНА № 1849383 від 07.04.2024 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 122 КУпАП- залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху. В разі не усунення недоліків позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Суддя