Рішення від 09.04.2024 по справі 367/2325/24

Справа № 367/2325/24

Провадження №2-о/367/180/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

09 квітня 2023 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді - Лещенко О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Кващук Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

12.03.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у смт. Родакове Слов'яносербського району Луганської області громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Кармазинівка, Сватівського району Луганської області.

В обґрунтування заяви зазначає, що він є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Родакове Слов'яносербського району Луганської області.

Смт. Родакове Луганської області відноситья до преліку населених пунктів, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), що затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75.

Факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Хоча і у свідоцтві про смерть, що видане незаконним формуванням «луганська народна республіка» і зазначено, що місцем смерті є смт. Родакове Слов'яносербського району Луганської області, проте відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року створено у Алчевському районі Луганської області (з адміністративним центром у місті Алчевськ) у складі територій Алчевської міської, Зимогір'ївської міської, Кадіївської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Тому місцем смерті ОСОБА_2 є саме м. Алчевськ Луганської області.

Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання державної реєстрації смерті матері та реалізації його прав на спадщину та соціальні виплати. З цих підстав згідно із вимогами чинного законодавства України заявник звернувся до суду.

Ухвалою суду від 14.02.2024 року відкрито провадження у даній справі.

Учасники справи до суду не прибули, заявник подав до суду заяву, в якій просив розглянути заяву без його участі,та задовольнити її.

Від заінтересованої особи: Ірпінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла заява про розгляд справи без участі представника органу.

Зважаючи, що згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України встановлено невідкладний розгляд справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, суд вважає за можливе провести розгляд заяви у відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Підставою звернення заявника до суду є неможливість державної реєстрації смерті матері та реалізації його прав на спадщину та соціальні виплати.

В силу положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Частинами першою та другою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України.

Факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_2 як між сином та матір'ю підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 21.06.1958 року, відповідно до якого ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_1 .

Відповідно до статей 1, 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Зі змісту частин другої та третьої статті 9 вказаного Закону вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Статтею 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 10.01.2024 року, виданого на момент смерті на тимчасово окупованій території у Славяносербському районі Луганської області ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Родакове Слов'яносербського, про що 12.07.2022 року зроблено актовий запис № 594.

Однак, зазначений документ, що підтверджує факт смерті, виданий органом влади, що розміщений на неконтрольованій Україною території.

Відповідно до копії серії №13 від 10.01.2024 року, виданого Славяносербським районним відділом запису актів цивільного стану департаменту запису актів цивільного стану, померла ОСОБА_2 в смт. Родакове Слов'яносербського.

Відповідно докопії лікарського свідоцтва про смерть серії 43 № 202369154 від 24.12.2023, виданого "государственным учреждением Славянросербское териториальное медецинское обьединение"(мовою оригіналу) т.н. лнр причиною смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , є застійна серцева недостатність та хронічна ешимічна хвороба серця.

На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, беручи до уваги те, що заявник не може у інший спосіб здійснити реєстрацію смерті своєї матері, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території України, що надасть йому можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.

Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню на підставі частини четвертої статті 317 ЦПК України.

Керуючись статтями 259, 263-265,293-294, 315-317, 319, 430 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Кармазинівка, Сватівського району Луганської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Родакове Слов'яносербського району Луганської області на тимчасово окупованій території.

Встановлення факту смерті необхідне з метою реєстрації смерті особи в органах РАЦС МЮ України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Учасники справи:

- заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації як ВПО: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ;

- заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) код ЄДРПОУ 26146215, місцезнаходження: 08205, м. Ірпінь, Київська область, вул. Шевченка, буд. 5.

Суддя: О.В. Лещенко