Постанова від 16.04.2024 по справі 240/12890/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/12890/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Майстренко Наталія Миколаївна

Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.

16 квітня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Капустинського М.М. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в травні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення до 1500,00 грн. з 01.03.2023 нарахування і виплату індексації пенсії по інвалідності відповідно до абзацу 2 статті 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому з 01.03.2023 нарахування та виплату індексації пенсії по інвалідності відповідно до ст. 64 Закону №2262 у порядку, визначеному п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, без обмеження розміру індексації, встановленого п. 10 постанови КМУ №168 в 1500,00 грн. та без обмеження максимального розміру пенсії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для вирішення спору, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 у справі № 240/14904/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" від 05 травня 2021 року №33/26/117-16, станом на листопад 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з 01.12.2019.

На виконання вищевказаного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провело ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2019, однак з обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Не погоджуючись з такими діями Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, позивач оскаржив їх до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 у справі № 240/5957/22, яке набрало законної сили 29.09.2022, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 02.03.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" від 05.05.2021 №33/26/117-16 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі №240/29914/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування з 01.03.2022 по пенсії позивача обмеження її максимальним розміром та невиплати йому у зв'язку з цим індексації, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати позивачу пенсію з 01.03.2022 із урахуванням індексації, нарахованої йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та без обмеження пенсії максимальним розміром, врахувавши при цьому раніше виплачені суми. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування з 01.03.2023 по пенсії позивача обмеження її максимальним розміром та невиплати йому у зв'язку з цим індексації, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України ввід 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 із урахуванням індексації, нарахованої йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України ввід 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та без обмеження пенсії максимальним розміром, врахувавши при цьому раніше виплачені суми. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Таким чином, питання виплати індексації пенсії позивача у 2022 та 2023 роках захищено судовим рішенням, яким також зобов'язано відповідача виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром.

Що стосується самого розміру індексації, яка підлягає нарахуванню та виплаті у 2023 році, то на виконання вимог ухвали суду від відповідача надійшов розрахунок перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якого з 01.03.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області нараховано позивачу такі виплати:

- індексація базового ОСНП 2022 (20552,07*0,140) - 2877,29 грн.;

- індексація базового ОСНП 2023 (23429,37*0,197) - 1500,00 грн.;

- збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 16441,66 грн. - 4110,42 грн.

Матеріалами справи підтверджується, що на виконання вимог постанови Кабінет Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувало ОСОБА_1 індексацію пенсії розмірі 1500,00 грн.

Таким чином, з 01.03.2023 індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 складає 1500,00 грн.

Не погоджуючись з таким діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся д суду з цим позовом.

Судове рішення мотивоване тим, що оскільки розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 Постанови № 168, не може перевищувати 1500 гривень (п. 2 Постанови № 168), тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 без обмеження 1500 грн.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Так, підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2023 року прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (надалі - Постанова № 168).

Пунктом 1 Постанови № 168 встановлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною", індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.

При цьому, у п. 10 Постанови № 168 Урядом установлено, що:

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто, Постановою Кабміну, яка визначає порядок індексації пенсійних виплат у 2023 році встановлена гранична сума 1500 грн, яку не має перевищувати сума індексації.

Отже, перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта в розмірі 1,197, однак розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.

Як встановлено судом першої інстанції, з 01 березня 2023 року позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови №168, а саме на 1500 грн.

Тобто, індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови КМУ № 168 не може перевищувати 1500 грн.

Отже, оскільки розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 Постанови № 168, не може перевищувати 1500 гривень (п. 2 Постанови № 168), тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 без обмеження 1500 грн.

З урахуванням наведеного правового обґрунтування, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції що, обмеживши суму нарахованої у 2023 році індексації пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області діяло у межах покладених на нього повноважень та відповідно до вимог чинного нормативно-правового акту, який передбачав проведення такої індексації.

При цьому, колегія суддів зазначає, що норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 постанови №168, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

Винятків щодо неврахування п. 10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України №168, прийнятої на виконання п. 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» чинний та не суперечить вимогам закону, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Колегія суддів зазначає, що апелянт помилково ототожнює обмеження максимальним розміром пенсії особам, призначення та виплата якої здійснюється згідно з вимогами Закону №2262-ХІІ з обмеженням підвищення до пенсії, виплата якого врегульована Постановою КМУ, оскільки встановлення верхньої межі суми індексації не є аналогічним регулюванню саме максимального розміру пенсії, у зв'язку з чим індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови № 168 не може перевищувати 1500 грн.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.315,316 КАС Українисуд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий Сапальова Т.В.

Судді Капустинський М.М. Ватаманюк Р.В.