Рішення від 12.04.2024 по справі 752/7590/24

Справа № 752/7590/24

Провадження № 2-о/752/342/24

РІШЕННЯ

Іменем України

12 квітня 2024 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Слободянюк А.В.,

за участю секретаря - Крушельницької Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , поданою в їх інтересах представником ОСОБА_3 , заінтересована особа: Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) про встановлення факту народження, -

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_3 звернулась в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Голосіївського районного суду міста Києва з вказаною заявою, в якій просила встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_4 , вказавши батьком - громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю - громадянку російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , також просила встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , вказавши батьком - громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір'ю - громадянку російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування заяви представник вказала, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають у фактичних шлюбних стосунках. Шлюб між заявниками зареєстрований відділом РАЦС Великого Новгорода Новгородської області Росія, однак в свідоцтві про укладення шлюбу ОСОБА_1 зазначений як громадянин російської федерації, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 06.03.2024 року.

ІНФОРМАЦІЯ_3 у заявників народилася дитина чоловічої статі - ОСОБА_4 в м. Сімферополь АР Крим, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого в м. Сімферополь АР Крим. Відповідно до вищевказаного свідоцтва про народження, ОСОБА_1 записаний батьком. Дитині присвоєно прізвище батька - ІНФОРМАЦІЯ_7 , по батькові - ІНФОРМАЦІЯ_9 . Також ІНФОРМАЦІЯ_4 у заявників народилася дитина жіночої статі - ОСОБА_4 в м. Сімферополь АР Крим, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_3 , виданого в м. Сімферополь АР Крим. Відповідно до вищевказаного свідоцтва про народження, ОСОБА_1 записаний батьком. Дитині присвоєно прізвище батька - ІНФОРМАЦІЯ_7 , по батькові - ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території. Таким чином, суд має брати до уваги зміст виданих на окупованій території документів, зокрема, відомості про батька дитини. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану українського зразку неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.08.2006 №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції 25.10.2006 за №1150/13024. Оригінал медичних свідоцтв про народження було подано до відділу ДРАЦС м. Сімферополь АР Крим та на підставі яких були видані свідоцтва про народження, тому відсутні підставі для державної реєстрації народження у відділі ДРАЦС.

Заявники та їх представник в судове засідання не з'явились. Представник просила розглянути справу без її участі та участі заявників. При цьому зазначила, що вимоги заяви підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Сімферополь АР Крим у громадянки російської федерації ОСОБА_2 народилася дитина - хлопчик, що підтверджується копією медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 17.02.2017 та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Сімферопольським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.

Згідно вищевказаного свідоцтва про народження, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 , батьком вказано ОСОБА_1 , матір'ю - ОСОБА_2 .

Судом також встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Сімферополь АР Крим у громадянки російської федерації ОСОБА_2 народилася дитина - дівчинка, що підтверджується копією медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 09.10.2019 та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого Сімферопольським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.

Згідно вищевказаного свідоцтва про народження, ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_4 , батьком вказано ОСОБА_1 , матір'ю - ОСОБА_2 .

Заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про укладання шлюбу серії НОМЕР_1 , виданим Відділом РАЦС Великого Новгорода Новгородської області Росія, 06.03.2024 року уклали шлюб, тобто після народження дітей.

Відповідно до паспорту серії НОМЕР_6 , виданого Печерським РУ ГУ МВС України в м. Києві від 13.06.1996, заявник ОСОБА_1 є громадянином України.

Заявниця ОСОБА_2 відповідно до паспорту № НОМЕР_7 , виданого відділом УФМС Росії по Ростовській області у Ворошиловському районі м. Ростова-на Дону від 12.06.2012, є громадянкою російської федерації.

Громадянин України ОСОБА_1 визнав своє батьківство відносно дитини, хлопчика, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у громадянки російської федерації ОСОБА_2 та визнав своє батьківство відносно дитини, дівчинки, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у громадянки російської федерації ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 28.02.2017 та свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 від 22.10.2019 були видані Сімферопольським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, а саме органом, який створений та діє у порядку не передбаченому законом, є недійсним і не створює правових наслідків та не засвідчує у встановленому порядку факту народження дитини, що створює перешкоди та робить неможливим державну реєстрацію народження дітей та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дітей.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)» від 07 травня 2022 №562, абзац четвертий підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 №457 викладено в такій редакції: «Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року №562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.»

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004.

Станом на час розгляду цієї справи м. Сімферополь Автономної Республіки Крим знаходиться в районі проведення воєнних (бойових) дій та/або перебуває в тимчасовій окупації Російською Федерацією, у зв'язку з чим відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» включений до відповідного переліку територіальних громад, в цьому населеному пункті органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч.2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Згідно п.п.1,2,3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.

Таким чином, видані органами на території м. Сімферополь АР Крим, свідоцтва про народження, не засвідчують у встановленому порядку факту народження дітей, що створює перешкоди та робить неможливим державну реєстрацію народження дітей та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дітей.

Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Відповідно до ст. 7 ч. 1 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Відповідно до вимог ч. 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до державного органу реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до положень ст. 146 СК України ім'я дитини визначається за згодою батьків.

На теперішній час заявники як батьки визначили ім'я своїх народжених дітей як ОСОБА_4 та ОСОБА_4 .

Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту народження 14.02.2017 у заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дитини - хлопчика, в м. Сімферополь АР Крим, встановлення даного факту має для заявників юридичне значення, оскільки дозволяє їм провести державну реєстрацію народження дитини та отримати свідоцтво про народження дитини - громадянина України. Також, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту народження 05.10.2019 у заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дитини - дівчинки, в м. Сімферополь АР Крим, встановлення даного факту має для заявників юридичне значення, оскільки дозволяє їм провести державну реєстрацію народження дитини та отримати свідоцтво про народження дитини - громадянки України.

Враховуючи те, що заявники не мають можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дітей, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог заяви щодо встановлення факту народження дітей.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 263-265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , подану в їх інтересах представником ОСОБА_3 , заінтересована особа: Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) про встановлення факту народження - задовольнити.

Встановити факт народження у батьків: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Луганськ Україна, громадянин України, мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка сел. Усть-Донецький Ростовської області, громадянка російської федерації, дитини чоловічої статі, громадянина України - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна.

Встановити факт народження у батьків: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Луганськ Україна, громадянин України, мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка сел. Усть-Донецький Ростовської області, громадянка російської федерації, дитини жіночої статі, громадянки України - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна.

Державну реєстрацію народження дітей провести згідно ст. 126 Сімейного кодексу України.

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Оскарження не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.В. Слободянюк