15 квітня 2024 року справа №640/10038/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Парненко В.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА" про стягнення заборгованості,
05.07.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА", у якій просить суд: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Торг Україна" 170 000 гривень в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.07.2022 (суддя Арсірій Р.О.) відкрито провадження в адміністративній справі №640/10038/22 розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Законом України від 13.12.2022 за № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
16.11.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 03.01.2023 за №03-19/899/23 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №640/10038/22.
У зв'язку з перебуванням судді Парненко В.С. на лікарняному, у період з 20.11.2023 по 24.11.2023 (включно), питання про відкриття провадження у справі вирішено у перший робочий день, після виходу з лікарняного.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу 27.12.2023 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.12.2023 р. адміністративну справу №640/10038/22 прийнято до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
21.12.2023 до суду надійшла заява про зменшення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» 119 000 (сто дев?ятнадцять тисяч) грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В обґрунтування позовних вимог з урахуванням їх уточнення зазначено, що відповідачем не сплачено у добровільному порядку штраф, накладений постановою від 22.12.2021 №2962 «Про накладення штрафу на ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання» та не виконані умови щодо його розстрочення згідно Постанови від 18.01.2022 №100 «Про розстрочення сплати штрафу, накладеного на ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» було розстрочено сплату штрафу у розмірі 85 000 гривень, накладеного на ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА».
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі був повідомлений у відповідності до положень КАС України. У зв'язку із зазначеним, суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII) визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до статті 1 Закону №1540-VIII Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 2 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
Водночас, відповідно до абзацу другого статті 5 Закону №1540-VIII рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Частиною п'ятою статті 13 Закону №1540-VIII встановлено, що у разі несплати внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, Регулятор приймає рішення про накладення на такого платника внеску штрафу у розмірі 5 відсотків несплаченої суми внеску на регулювання та може звернутися до суду про стягнення несплаченого внеску на регулювання.
Рішення про накладення штрафу приймається Регулятором на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання або подання відповідного структурного підрозділу Регулятора про несплату внеску на регулювання або сплату його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, у 15-денний строк з моменту складення акта перевірки або отримання відповідного подання та оформлюється постановою Регулятора.
Штраф може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Кошти, отримані внаслідок стягнення штрафів, зараховуються до доходів Державного бюджету України.
Платники внесків на регулювання не пізніше 15 днів з дня вручення або отримання копії постанови про накладення штрафу зобов'язані сплатити штраф та надати Регулятору копію завіреного банком платіжного документа, що засвідчує факт сплати штрафу.
У разі несплати штрафу та/або ненадання копії платіжного документа, що засвідчує факт сплати штрафу, в зазначений строк, виконання постанови про накладення штрафу здійснюється державною виконавчою службою в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 22 Закону №1540-VIII передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
За заявою суб?єкта, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
Судом встановлено, що Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 №2962 «Про накладення штрафу на ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання» на ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» було накладено штраф у розмірі 85 000 (вісімдесят п?ять тисяч тисяч) грн.
Постановою НКРЕКП від 18.01.2022 №100 «Про розстрочення сплати штрафу, накладеного на ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» було розстрочено сплату штрафу у розмірі 85 000 гривень, накладеного на ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» відповідно до пункту 1 Постанови №2962.
При цьому, ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» частково сплачено суму накладеного штрафу у розмірі 51 000 (п?ятдесят одна тисяча) грн.
Так, відповідно до виписок по рахункам, наданими Державною казначейською службою України, ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» здійснювало наступні виплати відповідно до графіку з порушенням, встановленого Постановою №100:
Графік, встановлений постановою НКРЕКП від 18.01.2022 №100/Виплати, здійснені ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА»:
до 19 лютого 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/8 500 гривень (18.02.2022)
до 19 березня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/8 500 гривень (12.08.2022 прострочено на 146 днів)
до 19 квітня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/9 000 гривень (20.09.2022)
до 19 травня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/10 000 гривень (24.10.2022)
до 19 червня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/5 000 гривень (27.10.2022)
до 19 липня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/10 000 гривень (08.11.2022)
до 19 серпня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/відсутня інформація щодо сплати
до 19 вересня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/відсутня інформація щодо сплати
до 19 жовтня 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/відсутня інформація щодо сплати
до 19 листопада 2022 року - 8 500 (вісім тисяч п?ятсот) гривень/відсутня інформація щодо сплати
Оскільки штраф було сплачено частково з порушенням графіку відповідно до даних, зазначених вище, штраф складає 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн, тобто: 85 000 грн - 51 000 грн = 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн.
Сума пені нараховується від суми несплаченого штрафу відповідно до графіку встановленого постановою №100, тобто 85 000 грн (сума штрафу по Постанові №2962) - 8 500 грн (платіж з розстроченого графіку по Постанові №100 від 18.02.2022 ) = 76 500 грн.
Оскільки штраф було сплачено з порушенням графіку, пеня станом на 12.08.2022 складає 167 535 (сто шістдесят сім тисяч п?ятьсот тридцять п?ять) грн, з яких:
1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% х 76 500 грн.)/100% = 1147,5 грн.
146 днів прострочення сплати штрафу ТОВ «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» з 19.03.2022 (несплата по графіку з 19.03.2023) по 12.08.2022 (друга сплата по графіку) згідно з графіком розстрочення Постановою №100.
Таким чином, станом на 12.08.2022 пеня = 1147,5 грн х 146 днів = 167 535 грн., та враховуючи норму статті 22 Закону №1540-VIII, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора, становить 85 000 (вісімдесят п?ять тисяч) грн.
Отже, загальна сума боргу становить: 34 000 грн + 85 000 грн = 119 000 (сто дев'ятнадцять тисяч) грн.
В матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем штрафу у встановлений законом строк.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач був обізнаний про розгляд справи та наявність боргу, оскільки ним 16.08.2022 було подано клопотання про зупинення провадження у справі до кінцевої дати сплати штрафу згідно графіку розстрочки боргу за Постановою №100.
Також суд зазначає, що вимогою заявленого позову є стягнення суми штрафу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов?язує можливість стягнення такої суми в судовому порядку, встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту, тощо.
При цьому питання правомірності застосованого штрафу не охоплюється предметом доказування даного позову, оскільки рішення суб?єкта владних повноважень, згідно з яким відповідні санкції застосовано, не є предметом позову у справі, яка розглядається.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наведених обставин у сукупності, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Оскільки відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2-10, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА" про стягнення заборгованості, - задовольнити;
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО ТОРГ УКРАЇНА» 119 000 (сто дев?ятнадцять тисяч) грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Парненко В.С.