Рішення від 12.04.2024 по справі 280/1101/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2024 року Справа № 280/1101/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не призначенні та не виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 року № 168, в розмірі 15000000 гривень 00 копійок.

Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 року № 168, виходячи з розміру 15000000 гривень 00 копійок, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовну заяву подав та підписав представник позивача адвокат Шиш А.Б., на підтвердження повноважень наданий ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АР №1146109 від 02.02.2024.

Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що позивачка, станом на дату смерті свого батька ОСОБА_2 06.07.2022, повноліття не досягла, тому мала право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Позивачу як дочці померлого призначено належну їй частку одноразової грошової допомоги в розмірі 1/2 частини 15000000 грн, в сумі 7500000 грн. На адвокатський запит Головне управління соціальної підтримки Міністерства оборони України повідомило, що згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_1 до кола осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , належать батько та донька військовослужбовця. Батько померлого звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 17.10.2022 про відмову від отримання одноразової грошової допомоги, яка засвідчена відповідно до Закону України "Про нотаріат", висновок Міністерства оборони України про зворотне, є помилковим. Вказаною бездіяльність відповідача порушено право позивача на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, як доньці померлого військовослужбовця, в розмірі 15000000 грн. Позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 12 лютого 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

13 березня 2024 року представником позивача надане до суду клопотання про долучення додаткових доказів.

Відповідач позов не визнав, 18 березня 2024 року надав до суду відзив на позовну заяву. Міністерство оборони України проти позову заперечує, оскільки не вчиняло відносно позивача будь-яких протиправних (неправомірних) дій чи бездіяльності. Міністерство оборони України не приймало рішення про відмову у виплаті заявниці одноразової грошової допомоги. Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 до кола осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , належать батько та донька військовослужбовця. Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум дочці померлого ОСОБА_2 . ОСОБА_1 призначено належну їй частку одноразової грошової допомоги в розмірі 1/2 частини 15 000 000 грн, в сумі 7 500 000 грн 00 коп. (протокол від 02.06.2023 № 177/168). В подальшому до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України надійшла заява від батька померлого ОСОБА_2 про відмову від частки одноразової грошової допомоги, справжність підпису на якій завірено сільським старостою. Проте, пунктом 10 додатку 2 Порядку встановлено, що така відмова має бути завірена відповідно до Закону України «Про нотаріат». Оскільки згадана заява батька померлого ОСОБА_2 не відповідає вимогам Порядку, залишок допомоги залишається нерозподіленим. Нерозподілена частка допомоги може бути призначена після надання батьком військовослужбовця заяви про виплату одноразової грошової допомоги або нотаріально засвідченої заяви про відмову від отримання частки допомоги чи закінчення строку на звернення для отримання частки допомоги (3 роки з дня загибелі військовослужбовця). Позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, тому в задоволенні позову прошу відмовити.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_2 , 14.03.2022 відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 № 69/2022 призваний на військову службу під час мобілізації.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 , виданим Запорізьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 12.07.2022.

06.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім'я ОСОБА_3 (матері позивачки) направлено сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого) № 2/5/853, згідно якого ОСОБА_2 , являючись військовослужбовцем, під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Верхньокам'янське Донецької області 03.07.2022 отримав поранення, в наслідок якого ІНФОРМАЦІЯ_3 помер у шпиталі м. Дніпро.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_2 від 29.03.2005, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Новомиколаївського районного управління юстиції Запорізької області.

ОСОБА_4 (батько померлого ОСОБА_2 ) звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою від 17.10.2022 про відмову від отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і навчальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яка засвідчена в.о. старости сіл Немиринці-Дахнівка, Останків, Калитинці, Слобідка-Кузьминська, Варівці Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області ОСОБА_5

09 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про виплату їй одноразової грошової допомоги в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і навчальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Позивачу призначено частку одноразової грошової допомоги в розмірі 1/2 частини 15 000 000 грн, в сумі 7 500 000 грн 00 коп.

На адвокатський запит Головне управління соціальної підтримки Міністерства оборони України листом від 13.11.2023 за № 6568/адв повідомило, що згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 до кола осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , належать батько та донька військовослужбовця. Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум дочці померлого ОСОБА_2 . ОСОБА_1 призначено належну їй частку одноразової грошової допомоги в розмірі 1/2 частини 15000000 грн, в сумі 7500000 грн. До Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України надійшла заява від батька померлого ОСОБА_2 про відмову від частки одноразової грошової допомоги, справжність підпису на якій завірено сільським старостою. Проте, пунктом 10 додатку 2 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 року № 45, встановлено, що така відмова має бути завірена відповідно до Закону України «Про нотаріат». Оскільки згадана заява батька померлого ОСОБА_2 не відповідає вимогам Порядку, залишок допомоги залишається нерозподіленим. Нерозподілена частка допомоги може бути призначена після надання батьком військовослужбовця заяви про виплату одноразової грошової допомоги або нотаріально засвідченої заяви про відмову від отримання частки допомоги чи закінчення строку на звернення для отримання частки допомоги (3 роки з дня загибелі військовослужбовця).

Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті одноразової грошової допомоги в повному розмірі (15000000 грн), позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Статтею 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII, тут і надалі в редакції від 23.12.2022 чинній на момент призначення позивачу допомоги) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1-1 Закону № 2011-XII визначено, що законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

За змістом підпункту 2 пункту 1 статті 3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється, зокрема, на членів сімей військовослужбовців, які загинули.

Відповідно до п.1 ст.16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Статтею 16-1 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Частинами 1, 6, 9 статті 16-3 Закону №2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан продовжувався і триває до цього часу.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінет Міністрів України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168, в редакції від 21.01.2023, чинній на момент призначення позивачу допомоги).

Відповідно до положень пункту 2 постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.

Отже, постанова № 168 є нормативно-правовим актом, який встановлює право на отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, у період дії воєнного стану. Водночас постанова № 168 не визначає порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.

Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів визначають Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджені наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 (далі - Порядок і умови № 45).

Відповідно до п.1.2 Порядку і умов № 45 ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

Згідно п.1.3, 1.4 Порядку і умов № 45 сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

Відповідно до п.1.7 Порядку і умов № 45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.

Згідно з пунктом 4.1, 4.2 Порядку і умов № 45 члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

Додатком 2 Порядку і умов № 45 визначено перелік документів які надають члени сім'ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати ОГД.

Згідно з пунктом 10 вказаного переліку визначено - відмова, заява, інший правочин, завірений відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (за наявності).

Як встановлено судом, ОСОБА_4 (батько померлого ОСОБА_2 ) звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою від 17.10.2022 про відмову від отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і навчальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яка засвідчена в.о. старости сіл Немиринці-Дахнівка, Останків, Калитинці, Слобідка-Кузьминська, Варівці Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області ОСОБА_5 .

За доводами відповідача, така відмова має бути завірена відповідно до Закону України «Про нотаріат», оскільки згадана заява батька померлого ОСОБА_2 не відповідає вимогам Порядку, залишок допомоги залишається нерозподіленим, позивачу призначено 1/2 розміру ОГД.

У матеріалах справи міститься заява ОСОБА_4 (батька померлого ОСОБА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.10.2022 про відмову від отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і навчальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яка засвідчена в.о. старости сіл Немиринці-Дахнівка, Останків, Калитинці, Слобідка-Кузьминська, Варівці Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області ОСОБА_5 .

Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлює Закон України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII (далі - Закон № 3425-XII, в редакції чинній на момент призначення позивачу ОГД 22.05.2023).

Відповідно до статті 78 Закону № 3425-XII нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, посадовою особою консульської установи України, начальник установи виконання покарань засвідчують справжність підпису на документах, крім тих, які відповідно до закону або за вимогою сторін підлягають нотаріальному посвідченню.

На документі може бути засвідчена справжність підпису особи, що підписалась за іншу особу, яка не могла це зробити власноручно внаслідок фізичної вади, хвороби або з інших поважних причин.

Нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, посадова особа консульської установи України, начальник установи виконання покарань, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчують факти, викладені у документі, а лише підтверджують, що підпис зроблено певною особою.

Нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, посадова особа консульської установи України, начальник установи виконання покарань не може засвідчувати справжність підпису фізичної особи на документі, в якому стверджуються обставини, право посвідчення яких належить лише відповідному державному органу (час народження, шлюбу, смерті, наявність хвороби, інвалідності, права власності на майно тощо). Справжність підпису на такому документі може бути засвідчена у випадку, якщо документ призначений для подання до компетентних органів іншої держави.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 37 Закону № 3425-XII у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії - засвідчують справжність підпису на документах.

Судом досліджені положення про старосту затверджене рішенням восьмого скликання першої сесії другого пленарного засідання Городоцької міської ради від 18.12.2020 №11 та рішення сесії восьмого скликання двадцятої чергової сесії Городоцької міської ради про утворення старостинських округів Городоцької міської ради від 29.10.2021 №69.

Так, відповідно до наданих документів, до повноважень в.о. старости сіл Немиринці-Дахнівка, Останків, Калитинці, Слобідка-Кузьминська, Варівці Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області ОСОБА_5 , входить, зокрема, вчинення нотаріальних дій передбачених пунктами 1-5 частини першої статті Закону України «Про нотаріат».

Таким чином, засвідчення справжності підпису в.о. старости сіл Немиринці-Дахнівка, Останків, Калитинці, Слобідка-Кузьминська, Варівці Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області Садовським П.П. на заяві ОСОБА_4 (батько померлого ОСОБА_2 ) від 17.10.2022 про відмову від отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і навчальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», здійснено в межах повноважень та у відповідності до Закону України «Про нотаріат».

Доказів протилежного відповідачем не надано, зворотного суду не доведено.

Враховуючи вищенаведене, оскільки ОСОБА_4 (батько померлого ОСОБА_2 ) відмовився від отримання ОГД, його частка мала бути розподілена між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу.

Згідно з доповідями ІНФОРМАЦІЯ_2 про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутись за ОГД, до кола осіб, що можуть звернутися за ОГД належать батько та донька ОСОБА_2 .

З урахуванням поданої ОСОБА_4 заяви про відмову від частки ОГД, нерозподілена частка ОГД, мала бути призначена ОСОБА_1 (доньці померлого ОСОБА_2 ), у відповідності до положень постанови №168.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не призначенні та не виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року № 168, в розмірі 15000000 гривень 00 копійок.

Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року № 168, виходячи з розміру 15000000 гривень 00 копійок, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ),

Відповідач - Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022).

Повне судове рішення складено 12.04.2024.

Суддя Б.В. Богатинський