Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 квітня 2024 року Справа№200/1805/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визначення дати з якої ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №2), а саме з 22 вересня 2023 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №2) з 25 червня 2022 року, відповідно до заяви про призначення пенсії за віком від 22 вересня 2023 року.
Позов мотивовано таким.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №2) з 22 жовтня 2023 року, тобто за дати подання заяви.
Позивач не погоджується із визначенням дати з якої призначено пенсію, а саме з 22 жовтня 2023 року з огляду на наступне.
Відповідно до статті 14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається: за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку по інвалідності - з дня встановлення інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника; за вислугу років - з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.
Оскільки позивач мешкає, в місті Костянтинівка Донецької області (Костянтинівська МТГ) та відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22 грудня 2022 року, території Костянтинівської МТГ та Краматорської МТГ є територією на яких ведуться (велися) бойові дії, на його думку орган Пенсійного фонду повинен розглянути заяву про призначення пенсії від 22 вересня 2023 року саме з урахуванням норм встановлених в статті 14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто повернутися на дату здобуття такого права - 25 червня 2022 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.03.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідач надав відзив, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у його задоволенні, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.09.2023 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, розгляд документів, наданих до заяви від 22.09.2023 для призначення пенсії ОСОБА_1 провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2023 у справі №200/6510/23 Головним управлінням повторно розглянуто заяву позивача від 22.09.2023, зарахувавши до пільгового та страхового періоду стажу, визначений у судовому рішенні та призначено пенсію з дати подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.
В рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2023 відсутні зобов'язання щодо призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку (60 років).
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Третьою особою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області також надані заперечення проти позовних вимог позивача, де зазначено наступне.
За результатами розгляду заяви від 22.09.2023 ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 прийнято рішення про відмову в призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 части
Пенсійна справа опрацьовувалась за принципом екстериторіальності спеціалістом пенсійного фонду України в Одеській області.
За результатами виконання рішення суду від 21.12.2023 у справі №200/6510/23 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 з 22.09.2023 на підставі наданої заяви про призначення пенсії.
Судом установлено такі фактичні обставини у справі.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, паспорт НОМЕР_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
22.09.2023 позивач звернувся засобами вебпорталу електронних послуг до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.
За результатами розгляду заяви від 22.09.2023 позивача про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення про відмову в призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
На виконання рішення суду від 21.12.2023 у справі №200/6510/23 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 з 22.09.2023 на підставі наданої заяви про призначення пенсії.
Спірним питанням у даній справі є визначення дати призначення пенсії позивача.
За встановлених обставин, правова позиція суду така.
Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі за текстом - Закон України № 1058) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до пункту 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
При цьому, Законом України «Про внесення зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії» № 2981-IX від 20 березня 2023 року Пункт 14-6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами) доповнено підпунктом 14-6.2 такого змісту: «14-6.2. Тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку».
Згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2981-IX від 20 березня 2023 року, встановлено, що особам, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та яким у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом, крім тих осіб, у яких строк звернення за призначенням відповідної пенсії сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсію призначено з дня звернення, за їх бажанням пенсія обчислюється з урахуванням положень підпункту 14-6.2 пункту 14-6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В пояснювальній записці до проекту Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії» зазначено наступне «у різний період після повномасштабного вторгнення окупованими були близько 20 відсотків території України, а сотні тисяч громадян України опинились в окупації. Однією з гострих проблем для осіб, які досягли пенсійного віку або стали особами з інвалідністю, та які опинились в окупації, є призначення та отримання пенсійних виплат. Проблема полягає в тому, що особи, які досягли пенсійного віку або стали особами з інвалідністю та проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії, з незалежних від них причин не можуть безпосередньо звернутись до органів Пенсійного фонду України у зв'язку із тимчасовою неможливістю здійснювати свої повноваження такими органами на тимчасово окупованих територіях, а через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України можливості подати заяву та підтверджуючі документи немає можливості у зв'язку із відсутністю на окупованих територіях інтернет-зв'язку та українського мобільного зв'язку. Таким чином, зазначені особи з об'єктивних причин позбавлені можливості звернутись за призначенням пенсії у встановленому станом на даний час порядку.».
Тобто, вчинено дії щодо захисту та відновлення прав осіб, які проживають або проживали на окупованій території або в зонах ведення бойових дій, та з незалежних від себе причин не могли безпосередньо звернутися до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії.
Відтак, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування за бажанням особи, яка проживала на тимчасово окупованій території України, і якій призначено пенсію за віком з дня звернення, що відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, пенсія за віком обчислюється з дня, що настає за днем досягнення такою особою пенсійного віку.
Виходячи зі змісту Закону України № 2981-IX від 20 березня 2023 року слід дійти висновку, що органи Пенсійного фонду України зобов'язані обчислювати пенсію за віком вищенаведеним особам з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, на підставі звернення, яке подано як до набрання чинності Законом № 2981-ІХ, так і після.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 (Костянтинівська МТГ), при цьому, відповідно до розділу І пункту 1 підпункту 1.2 Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22 грудня 2022 року, територія Костянтинівської МТГ визначена, як територія можливих бойових дій.
На переконання суду, сам факт наявності Костянтинівської МТГ у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22 грудня 2022 року не є визначальним для застосування в даному випадку.
Оскільки із вказаного переліку не випливає факт, що на території Костянтинівської МТГ ведуться або велись бойові дії та/або вказана територія була тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України. Навпаки Переліком, як зазначено судом вище, Костянтинівську МТГ віднесено до території можливих бойових дій.
Таким чином, суд вважає безпідставними посилання позивача на положення підпункту 14-6.2 пункту 14-6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач не навів обставини, які б свідчили, що він проживав на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії, та з незалежних від нього причин не міг безпосередньо звернутись до органів Пенсійного фонду України у зв'язку із тимчасовою неможливістю здійснювати свої повноваження такими органами на тимчасово окупованих територіях, також не доведено неможливість звернення через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з метою подання заяв та підтверджуючих документів через відсутність Інтернет - зв'язку та українського мобільного зв'язку.
Таким чином, судом не встановлені об'єктивні причини, які б позбавили позивача можливості звернутись за призначенням пенсії 25 червня 2022 року.
На підставі викладеного суд вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83 ЄДРПОУ 20987385), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі - 12.04.2024.
Суддя І.В. Буряк