Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 квітня 2024 року Справа№200/1228/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
04 березня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Кіровоградській області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 01 березня 2024 року, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07 березня 2024 року, позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо незастосування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії з урахуванням довідок про його заробітну плату та висновків суду здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та провести виплату різниці сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 06 березня 2024 року позовна заява залишена без руху.
Позивач усунув недоліки позовної заяви.
12 березня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; задовольнив клопотання позивача та витребував докази у відповідача та у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області).
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
11 квітня 2024 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі як другого відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 01 лютого 2023 року звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
08 лютого 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 057250004930, яким відмовило в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058. При цьому пенсійний орган не зарахував до страхового та пільгового стажу позивача період його навчання та ряд періодів роботи.
Позивач із цим не погодився і за захистом своїх прав звернувся до суду.
12 червня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1854/23, яким позов задовольнив, визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 08 лютого 2023 року № 057250004930, зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянути заяву позивача від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та ст. 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду навчання та низку періодів роботи з урахуванням висновків суду.
25 грудня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/1854/23 ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 057250004930 про призначення позивачу пенсії з 01 лютого 2023 року.
Позивач зазначив, що згідно з рішенням про призначення пенсії його пільговий стаж складає 25 років 04 місяця 29 днів. При цьому розмір пенсії з надбавками та доплатами склав 3 568,93 грн, а розмір пенсії обчислений із середньомісячного заробітку - 6 062,31 грн та без застосування норм ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка полягала у незастосуванні ст. 8 Закону № 345 при встановленні розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач доводив, що має право на обчислення розміру пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345, оскільки його стаж на підземних роботах за Списком № 1 перевищує 15 років.
Також позивач зазначив, що згідно з висновком Донецького окружного адміністративного суду, який наведений в рішенні від 12 червня 2023 у справі № 200/1854/23, має право на врахування заробітної плати за періоди роботи на території російської федерації. Однак при обчисленні розміру пенсії відповідач не врахував заробітну плату позивача, отриману ним на території російської федерації.
На переконання позивача, оскільки він не повинен нести відповідальність за неналежний документообіг роботодавця, пенсійний орган мав скористатися своїми правами, передбаченими ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, та з'ясувати розмір його заробітку, отриманого на іноземних підприємствах, шляхом звернення з відповідними листами, запитами до підприємств, установ, організацій.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Відповідач зауважив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, визначений ст. 122 КАС, оскільки до суду з цим позовом звернувся 01 березня 2024 року, а його позовні вимоги стосуються перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Зазначив, що на виконання рішення суду у справі № 200/1854/23 повторно розглянув заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та зарахував до його пільгового стажу період навчання у Селидівському гірничому технікумі з 01 вересня 1990 року по 24 травня 1994 року та періоди роботи за трудовою книжкою серії НОМЕР_1 (вкладиш НОМЕР_2 ): з 08 грудня 1993 року по 09 лютого 1994 року, з 10 березня 1994 року по 29 квітня 1994 року, з 31 травня 1994 року по 28 липня 1994 року, з 20 липня 1995 року по 31 серпня 1995 року, з 27 червня 1996 року по 15 вересня 1996 року, з 24 червня 1997 року по 30 вересня 1997 року, з 21 липня 1998 року по 05 жовтня 1998 року, з 21 липня 1999 року по 18 серпня 2002 року, з 05 вересня 2002 року по 30 листопада 2002 року, з 01 грудня 2002 року по 21 листопада 2003 року, з 09 лютого 2004 року по 02 липня 2004 року, з 26 липня 2004 року по 26 грудня 2006 року, з 28 грудня 2009 року по 28 лютого 2010 року, з 01 березня 2010 року по 23 листопада 2010 року, з 10 червня 2011 року по 16 жовтня 2022 року.
Відповідач доводив, що шляхом прийняття рішення від 22 грудня 2023 року № 057250004930 виконав рішення суду у справі № 200/1854/23.
Листом від 12 грудня 2023 року № 1100-0302-9/65799 відповідач повідомив ГУ ПФУ в Донецькій області про прийняте рішення.
08 грудня 2023 року до ГУ ПФУ в Кіровоградській області надійшла ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року про виправлення описки в рішенні суду у справі № 200/1854/23.
Рішенням від 08 грудня 2023 року № 057250004930 за наслідками повторного розгляду заяви позивача йому призначена пенсія за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 114 Закону № 1058 з 01 лютого 2023 року.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області зауважило, що в рішенні суду у справі № 200/1854/23 відсутнє зобов'язання щодо здійснення нарахування та виплати пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345. З заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345 ОСОБА_1 не звертався.
Відповідач вказував на наявність підстав для закриття провадження у справі, що розглядається, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС.
З приводу вимог позивача в частині проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату відповідач зазначив таке.
29 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів.
За принципом екстериторіальності для розгляду заяви від 29 лютого 2024 року був визначений структурний підрозділ Головного правління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області).
07 березня 2024 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області за наслідками розгляду заяви позивача від 29 лютого 2024 року прийняло рішення про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідач зауважив, що жодних дій, спрямованих на розгляд заяви позивача від 29 лютого 2024 року не вчиняв, рішень за наслідками розгляду цієї заяви не приймав.
Також відповідач зазначив, що з квітня 2021 року територіальні органи Пенсійного фонду України позбавлені функції виплати пенсій. Фінансування зазначених виплат здійснюється централізовано Пенсійним фондом України.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України № НОМЕР_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 .
Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка від 14 серпня 2020 року № 5013995, видана Голосіївським районним відділом Центрального міжрайонного управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ідентифікаційний код 20632802) зареєстроване як юридична особа, про до що Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
01 лютого 2023 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії.
За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
08 лютого 2023 року за наслідками розгляду заяви позивача від 01 лютого 2023 року та поданих ним документів ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення № 057250004930 «Про відмову в призначенні пенсії».
Цим рішенням ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу.
В травні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Кіровоградській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 08 лютого 2023 року № 057250004930 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та ст. 14 Закону № 1788 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду навчання у Селидівському гірничому технікумі з 01 вересня 1990 року по 24 травня 1994 року, періодів роботи за трудовою книжкою серії НОМЕР_1 (вкладиш НОМЕР_2 ): з 08 грудня 1993 року по 09 лютого 1994 року, з 10 березня 1994 року по 29 квітня 1994 року, з 31 травня 1994 року по 28 липня 1994 року, з 20 липня 1995 року по 31 серпня 1995 року, з 27 червня 1996 року по 15 вересня 1996 року, з 24 червня 1997 року по 30 вересня 1997 року, з 21 липня 1998 року по 05 жовтня 1998 року, з 27 січня 1999 року по 30 квітня 1999 року, з 21 липня 1999 року по 18 серпня 2002 року, з 05 вересня 2002 року по 30 листопада 2002 року, з 01 грудня 2002 року по 21 листопада 2002 року, з 09 лютого 2004 року по 02 липня 2004 року, з 26 липня 2004 року по 26 грудня 2006 року, з 10 січня 2007 року по 28 січня 2009 року, з 28 грудня 2009 року по 28 лютого 2010 року, з 01 березня 2010 року по 23 листопада 2010 року, з 10 червня 2011 року по 16 жовтня 2022 року та з урахуванням висновків суду.
12 червня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1854/23, яким позов ОСОБА_1 задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 08 лютого 2023 року № 057250004930 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та ст. 14 Закону № 1788 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду навчання у Селидівському гірничому технікумі з 01 вересня 1990 року по 24 травня 1994 року, періодів роботи за трудовою книжкою серії НОМЕР_1 (вкладиш НОМЕР_2 ): з 08 грудня 1993 року по 09 лютого 1994 року, з 10 березня 1994 року по 29 квітня 1994 року, з 31 травня 1994 року по 28 липня 1994 року, з 20 липня 1995 року по 31 серпня 1995 року, з 27 червня 1996 року по 15 вересня 1996 року, з 24 червня 1997 року по 30 вересня 1997 року, з 21 липня 1998 року по 05 жовтня 1998 року, з 21 липня 1999 року по 18 серпня 2002 року, з 05 вересня 2002 року по 30 листопада 2002 року, з 01 грудня 2002 року по 21 листопада 2002 року, з 09 лютого 2004 року по 02 липня 2004 року, з 26 липня 2004 року по 26 грудня 2006 року, з 28 грудня 2009 року по 28 лютого 2010 року, з 01 березня 2010 року по 23 листопада 2010 року, з 10 червня 2011 року по 16 жовтня 2022 року з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог суд відмовив.
Рішення суду від 12 червня 2023 року залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року і набрало законної сили.
05 грудня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд постановив ухвалу, якою виправив описки в тексті рішення суду від 12 червня 2023 року у справі № 200/1854/23, а саме вирішив вважати правильним період роботи позивача: «з 01 грудня 2002 року по 21 листопада 2003 року», відповідно до записів №№ 23-25 трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС обставини, встановлені рішення суду в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Під час розгляду справи № 200/1854/23 суд встановив такі фактичні обставини, що знайшли відображення в рішенні від 12 червня 2023 року:
«[…]
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 […] звернувся до Пенсійного фонду України з заявою від 01.02.2023 про призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заяву позивача було опрацьовано за принципом екстериторіальності, […] Головним управління ПФУ в Кіровоградській області.
За результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 01.02.2023, Головним управління ПФУ в Кіровоградській області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058- IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відповідно до рішення Головного управління ПФУ в Кіровоградській області від 08.02.2023 № 057250004930, відмова у призначенні пенсії вмотивована тим, що страховий стаж особи становить 15 років 7 місяців 27 днів. Пільговий стаж особи становить 2 роки 3 місяці 21 день. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано періоди трудової діяльності в російській федерації з 05.09.2002 по 21.11.2003, згідно довідки від 21.11.2003 та з 10.06.2011 по 16.10.2022, згідно довідки № 2993 від 18.10.2022. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 08.12.1993 по 10.03.1994, з 10.03.94 по 29.04.1994, з 31.05.1994 по 28.07.1994,з 20.07.1995 по 31.08.1995, з 17.03.2001 по 19.03.2004, з 19.03.2004 по 01.07.2004, з 01.07.2004 по 02.07.2004 згідно довідок, виданих відокремленим підрозділом шахта «Україна» державного підприємства «Селидіввугілля», оскільки довідки, які підтверджують право працівника на призначення пенсії за віком на пільгових умовах не відповідають Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - жодна уточнююча довідка не містить вихідного номера та дати видачі.
Відповідно до форми РС-право наданої до матеріалів справи судом встановлено, що до страхового стажу зараховано наступні періоди роботи/навчання позивача, а саме: з 01.09.1990 по 24.05.1994 навчання у вищих/середн. навчальних закладах; з 31.05.1994 по 28.07.1994; з 01.09.1994 по 28.01.1999 навчання у вищих/середн. навчальних закладах; з 29.01.1999 по 30.04.1999 (зараховано до списку №1); з 01.05.1999 по 18.08.2002; з 05.09.2002 по 01.12.2002; з 02.12.2002 по 04.02.2003; з 05.02.2003 по 21.11.2003; з 09.02.2004 по 02.07.2004; з 10.01.2007 по 28.01.2009 (зараховано до списку №1).
З трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , вкладиша до трудовій книжці серії НОМЕР_2 та диплому про освіту серії НОМЕР_5 судом встановлено, що повивач у спірний період:
навчався за денною формою у Селидівському гірничому технікуму з 01.09.1990 по 24.05.1994; (згідно диплому про освіту серії НОМЕР_5 , запису у трудовій книжці на сторінках 4, 5)
проходив виробничої практики з 08.12.1993 по 09.02.1994; (згідно записів № 1, 2) працював підземним прохідником з 10.03.1994 по 29.04.1994. (згідно записів № 2, 3).
працював підземним гірничим майстром з 31.05.1994 по 28.07.1994; (згідно записів № 4, 5)
працював підземним гірничим майстром з 20.07.1995 по 31.08.1995; (згідно записів № 6, 7)
працював підземним гірничим майстром з 27.06.1996 по 15.09.1996; (згідно записів № 8, 11)
працював підземним гірничим майстром з 24.06.1997 по 30.09.1997; (згідно записів № 12, 13)
був учнем підземного гірника очисного забою з 21.07.1998 по 05.10.1998; (згідно записів № 14, 15)
працював підземним прохідником з 27.01.1999 по 30.04.1999; (згідно записів № 16, 17)
працював підземним гірничим майстром з 21.07.1999 по 18.08.2002; (згідно записів № 20, 21)
працював підземним гірничим майстром з 05.09.2002 по 30.11.2002; (згідно записів № 22, 23)
працював помічником (заступником) головного інженера з 01.12.2002 по 21.11.2002; (згідно записів № 23, 25)
працював заступником начальника дільниці з 09.02.2004 по 02.07.2004; (згідно записів № 26, 27)
працював гірничим майстром з повним робочим днем під землею з 26.07.2004 по 26.12.2006; (згідно записів № 28, 30)
працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею з 10.01.2007 по 28.01.2009 (згідно записів № 31-32 у трудовій книжці);
працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею з 28.12.2009 по 28.02.2010 (згідно записів № 33-34 у трудовій книжці);
працював в. о. начальника дільниці з 01.03.2010 по 23.11.2010 (згідно записів № 34-35 у трудовій книжці серії НОМЕР_1 );
працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею з 10.06.2011 по 16.10.2022 (згідно записів № 38-39 у трудовій книжці серії НОМЕР_1 , згідно записів № 40-31 у трудовій книжці серії НОМЕР_2 «вкладиш»).
Також до матеріалів справи додано:
Уточнюючу довідку № 2993 від 18.10.2022 ВАТ «Шахта Вугільна» щодо пільгового характеру роботи позивача у період з 10.06.2011 по 16.10.2022.
Уточнюючу довідку № 391 арх. від 26.06.2014 ДП «Вугільна компанія» «Краснолиманська» щодо пільгового характеру роботи позивача у період з 10.01.2007 по 28.01.2009.
Довідку Міністерства Енергетики рф від 21.11.2003 про те, що позивач дійсно працював на руднику Баренцбург «Арктиквугілля» на посадах: підземним гірничим майстром з 05.09.2002 по 30.11.2002, помічником головного інженера з 01.12.2002 по 31.01.2003, заступником головного інженера з 01.02.2003 по 21.11.2003.
Пільгову довіку ВАТ «Шахта «Нагорна» від 20.05.2014 №7/90 з якої вбачається, що позивач працював у ВАТ «Шахта «Нагорна» п. Берінгівський Чукотського автономного округу у період з 26.07.2004 по 26.12.2006; з 10.01.2007 по 28.01.2009; з 28.12.2009 по 28.02.2010; з 01.03.2010 по 23.11.2010.
Довідку про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії №213 о/к від 23.06.2014, з якої вбачається, що позивач працював повний робочий день у шахті ім. А.Ф. Засядька з 27.01.1999 по 28.01.1999; з 29.01.1999 по 30.04.1999.
Довідку ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» про те, що позивач працював повний робочий день і виконував гірничі роботи з видобування вугілля підземним засобом у період з 08.12.1993 по 09.02.1994; з 10.03.1994 по 29.04.1994; з 31.05.1994 по 28.07.1994; з 20.07.1995 по 31.08.1995.
Довідку ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» про те, що позивач працював повний робочий день і виконував гірничі роботи з видобування вугілля підземним засобом у період з 17.03.2004 по 19.03.2004; з 19.03.2004 по 01.06.2004; з 01.06.2004 по 02.06.2004.
Накази про проведення атестації робочих місць шахти ім. А.Ф. Засядько.
[…]».
Отже, обставини, встановлені рішенням суду у справі № 200/1854/23, є обов'язковими для сторін у цій справі, мають преюдиційний характер і не потребують доведення.
На виконання рішення суду від 12 червня 2023 року у справі № 200/1854/23 ГУ ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії та призначило йому пенсію за віком з 01 лютого 2023 року.
Так, листом від 17 листопада 2023 року № 1100-0302-9/61125 ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило ГУ ПФУ в Донецькій області про те, що на виконання рішення суду у справі № 200/1854/23 повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду. Рішенням від 16 листопада 2023 року № 057250004930 заявнику призначена пенсія за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 114 Закону № 1058 з 01 лютого 2023 року.
У зв'язку з цим ГУ ПФУ в Кіровоградській області просило ГУ ПФУ в Донецькій області звершити технологічний процес (перевірити правильність прийнятого рішення, створити технологічну ЕПС, виконати перерахунок «Згідно рішення суду») та надіслати розрахунок боргу, який виник перед ОСОБА_1 внаслідок виконання рішення суду.
Листом від 12 грудня 2023 року № 1100-0302-9/65799 ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило ГУ ПФУ в Донецькій області про те, що у зв'язку з надходженням ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2023 року у справі № 200/1854/23 про виправлення описки в рішенні суду повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків суду. Рішенням від 08 грудня 2023 року № 057250004930 заявнику призначена пенсія за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 114 Закону № 1058 з 01 лютого 2023 року.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області просило ГУ ПФУ в Донецькій області завершити технологічний процес (перевірити правильність прийнятого рішення, створити технологічну ЕПС, виконати перерахунок «Згідно рішення суду») та надіслати розрахунок боргу, який виник перед ОСОБА_1 внаслідок виконання рішення суду.
Як свідчить протокол за період з 01 лютого 2023 року по 31 січня 2024 року, за вказаний період ОСОБА_1 донарахована пенсія в загальній сумі 42 157,02 грн (з розрахунку: лютий 2023 року - грудень 2023 року по 3 512,15 грн щомісячно, січень 2024 року - 3 523,37 грн).
Разом з листом від 27 грудня 2023 року № 0500-0505-9/113189 ГУ ПФУ в Донецькій області надіслало відповідачу розрахунок суми боргу по пенсійній справі ОСОБА_1 .
Отже, на виконання рішення суду у справі № 200/1854/23 ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначило ОСОБА_1 пенсію за віком з 01 лютого 2023 року.
На підставі рішення від 22 грудня 2023 року № 057250004930 (дата-час розрахунку: 22 грудня 2023 року 11:26) про призначення пенсії суд встановив, що при призначенні пенсії позивачу пенсійний орган виходив з такого:
шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 14 (Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25));
середньомісячний заробіток - 6 062,31000;
дата звернення, вік, ознака роботи - 01 лютого 2023 року, 47 років 05 місяців 07 днів, не працює;
особливості - призначення за рішенням суду;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 52 роки 03 місяці 06 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 13 років 00 місяців 09 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 02 місяці 27 днів;
додаткові роки за Список 1 - 22 роки 00 місяців 00 днів;
в тому числі: Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 25 років 04 місяці 29 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,52250;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((627/100*12)*1) - 0,52250;
01 лютого 2023 року - 31 грудня 2023 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 062,31*0,52250) - 3 167,56 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 344,59 грн;
загальний розмір пенсії - 3 512,15 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 січня 2023 року;
розмір пенсії з надбавками - 3 512,15 грн;
01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 062,31*0,52250) - 3 167,56 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 344,81 грн;
загальний розмір пенсії - 3 523,37 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 січня 2023 року;
розмір пенсії з надбавками - 3 523,37 грн;
01 березня 2024 року - довічно
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 062,31*0,52250) - 3 167,56 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 401,37 грн;
загальний розмір пенсії - 3 568,93 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
розмір пенсії з надбавками - 3 568,93 грн.
Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про призначення пенсії за пенсійною справою № 057250004930 свідчить, що пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 періоди:
з 01 вересня 1990 року по 07 грудня 1993 року - 03 роки 03 місяці 07 днів - до страхового стажу і як навчання за фахом;
з 08 грудня 1993 року по 09 лютого 1994 року - 00 років 02 місяці 02 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 10 лютого 1994 року по 09 березня 1994 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу та як навчання за фахом;
з 10 березня 1994 року по 29 квітня 1994 року - 00 років 01 місяць 20 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, інші;
з 30 квітня 1994 року по 24 травня 1994 року - 00 років 00 місяців 25 днів - до страхового стажу та як навчання за фахом;
з 31 травня 1994 року по 28 липня 1994 року - 00 років 01 місяць 28 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 01 вересня 1994 року по 19 липня 1995 року - 00 років 10 місяців 19 днів - до страхового стажу - навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
з 20 липня 1996 року по 31 серпня 1995 року - 00 років 01 місяць 12 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 01 вересня 1995 року по 26 червня 1996 року - 00 років 09 місяців 26 днів - до страхового стажу - навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
з 27 червня 1996 року по 15 вересня 1996 року - 00 років 02 місяці 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 16 вересня 1996 року по 23 червня 1997 року - 00 років 09 місяців 08 днів - до страхового стажу - навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
з 24 червня 1997 року по 30 вересня 1997 року - 00 років 03 місці 07 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 01 жовтня 1997 року по 20 липня 1998 року - 00 років 09 місяців 20 днів - до страхового стажу - навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
з 21 липня 1998 року по 05 жовтня 1998 року - 00 років 02 місяці 15 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 06 жовтня 1998 року по 26 січня 1999 року - 00 років 03 місяці 21 день - до страхового стажу - навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
з 27 січня 1999 року по 28 січня 1999 року - 00 років 00 місяців 02 дні - до страхового стажу;
з 29 січня 1999 року по 30 квітня 1999 року - 00 років 03 місяці 02 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 01 травня 1999 року по 01 липня 1999 року - 00 років 02 місяці 01 день - до страхового стажу - навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
з 21 липня 1999 року по 18 серпня 2002 року - 03 роки 00 місяців 28 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 05 вересня 2002 року по 30 листопада 2002 року - 00 років 02 місяці 26 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 01 грудня 2002 року по 21 листопада 2003 року - 00 років 11 місяців 21 день - до страхового та пільгового стажу - Список № 1;
з 09 лютого 2004 року по 02 липня 2004 року - 00 років 04 місяці 24 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 26 липня 2004 року по 26 грудня 2006 року - 02 роки 05 місяців 01 день - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 10 січня 2007 року по 28 січня 2009 року - 02 роки 00 місяців 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;
з 28 грудня 2009 року по 28 лютого 2010 року - 00 років 02 місяці 01 день - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 01 березня 2010 року по 23 листопада 2010 року - 00 років 08 місяців 23 дні - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші;
з 10 червня 2011 року по 16 жовтня 2022 року - 11 років 04 місяці 07 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, інші.
Всього, за розрахунком пенсійного органу, страховий стаж позивача з урахуванням перетину періодів становить 30 років 01 місяць 24 дні; пільговий стаж - Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 25 років 04 місяці 29 днів.
25 грудня 2023 року пенсійний орган прийняв рішення № 057250004930 про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку: 22 грудня 2023 року 15:06), відповідно до якого пенсія ОСОБА_1 була обчислена, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 14 (Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25));
середньомісячний заробіток - 6 062,31000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 22 грудня 2023 року, 48 років 03 місяці 28 днів, не працює;
вид перерахунку - згідно з рішенням суду;
підстава - згідно з рішенням суду від 12 червня 2023 року у справі № 200/1854/23;
особливості - призначення за рішення суду - з 01 лютого 2023 року довічно;
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 52 роки 03 місяці 06 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 13 років 00 місяців 09 днів;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 02 місяці 27 днів;
додаткові роки за Список 1 - 22 роки 00 місяців 00 днів;
в тому числі: Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 25 років 04 місяці 29 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,52250;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((627/100*12)*1) - 0,52250;
01 лютого 2023 року - 31 грудня 2023 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 062,31*0,52250) - 3 167,56 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 355,81 грн;
загальний розмір пенсії - 3 523,37 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 січня 2023 року;
розмір пенсії з надбавками - 3 523,37 грн;
01 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 062,31*0,52250) - 3 167,56 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 355,81 грн;
загальний розмір пенсії - 3 523,37 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 січня 2023 року;
розмір пенсії з надбавками - 3 523,37 грн;
01 березня 2024 року - довічно
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 062,31*0,52250) - 3 167,56 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 401,37 грн;
загальний розмір пенсії - 3 568,93 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
розмір пенсії з надбавками - 3 568,93 грн.
Розрахунок страхового та пільгового стажу позивача внаслідок цього перерахунку змін не зазнав.
Отже, з 01 лютого 2023 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 в розмірі 3 523,37 грн. При цьому для обчислення розміру пенсії норми абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 пенсійний орган не застосовував.
В подальшому пенсійний орган проводив перерахунок призначеної позивачу пенсії.
Зокрема, рішенням № 057250004930 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 03:38), підстава перерахунку - індексація заробітку (масовий); рішенням № 057250004930 (дата-час розрахунку: 28 лютого 2024 року 02:18), підстава перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий).
Суд зауважує, що внаслідок цих перерахунків розмір пенсії позивача також був обчислений без застосування норм абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
З приводу заробітної плати, яка була врахована при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 , суд встановив такі обставини.
Матеріали пенсійної справи № 057250004930 свідчать про те, що до заяви про призначення пенсії від 01 лютого 2023 року ОСОБА_1 жодних документів для підтвердження його заробітної плати не додавав.
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), сформовані станом на 02 лютого 2023 року, містили інформацію про страховий стаж, набутий ОСОБА_1 на території України в 1999, 2004, 2007, 2008 та 2009 роках, та про суму його заробітку (доходу) для нарахування пенсії за ці періоди.
На підставі Алгоритму розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 суд встановив, що для визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії пенсійний орган врахував заробітну плату за період з липня 2000 року по жовтень 2002 року. При цьому були враховані дані про заробітну плату (дохід) ОСОБА_1 , наявні в системі персоніфікованого обліку.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений наступним чином:
загальний страховий стаж в одинарного розмірі - 30 років 03 місяці 06 днів - 363 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 20 років 07 місяців 02 дні - 247 місяців;
дата вводу заробітку - 01 лютого 2023 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2020-2022 роки) - 12 236,71 грн;
останній місяць врахованої зарплати - 31 жовтня 2022 року;
максимальна дата оптимізації - 31 жовтня 2022 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 104,61722;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 104,61722;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 250;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 36;
кількість місяців виключених додатково (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 214;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 0,41847;
страховий стаж за місці врахованої заробітної плати (214 - 8 + 155 / 30) - 211,16667;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 0,49542;
середньомісячний заробіток для обчислення - 6 062,31000.
Також суд встановив, що 25 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до акціонерного товариства «Шахта «Вугільна», (юридичної особи, яка зареєстрована за законодавством російської федерації), з заявою, в якій просив видати довідки про доходи за весь період його роботи на цьому підприємстві з 10 червня 2011 року по 16 жовтня 2022 року.
Відкрите акціонерне товариство «Шахта «Вугільна», (в подальшому - акціонерне товариство «Шахта «Вугільна»), видало ОСОБА_1 довідки про доходи фізичної особи за 2011 рік № 1 від 25 грудня 2023 року, за 2012 рік № 2 від 25 грудня 2023 року, за 2013 рік № 3 від 25 грудня 2023 року, за 2014 рік № 4 від 25 грудня 2023 року, за 2015 рік № 6 від 25 грудня 2023 року, за 2016 рік № 7 від 25 грудня 2023 року, за 2017 рік № 8 від 25 грудня 2023 року, за 2018 рік № б/н від 25 грудня 2023 року, за 2019 рік № б/н від 25 грудня 2023 року, за 2020 рік № б/н від 25 грудня 2023 року, за 2021 рік № б/н від 25 грудня 2023 року, за 2022 рік № б/н від 25 грудня 2023 року.
Вказані довідки містять інформацію про суму доходу, нарахованого ОСОБА_1 на території російської федерації за 2011-2022 роки, та дані про суми утриманого з цих доходів податку.
Варто зауважити, що згадані вище довідки не містять відомостей про нарахування та сплату відкритим акціонерним товариство «Шахта «Вугільна» (акціонерним товариством «Шахта «Вугільна») як страхувальником страхових внесків за ОСОБА_1 як застраховану особу за законодавством російської федерації.
29 лютого 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії (допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами).
Разом з цією заявою позивач надав довідки про доходи фізичної особи за 2011-2022 роки, видані відкритим акціонерним товариством «Шахта «Вугільна» (акціонерним товариством «Шахта «Вугільна»).
За принципом екстериторіальності для розгляду заяви від 29 лютого 2024 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
07 березня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 29 лютого 2024 року та поданих разом з нею документів ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийняло рішення «Про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 о/р № НОМЕР_6 ».
Цим рішенням позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки до заяви долучені довідки, видані підприємством російської федерації.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 01 лютого 2023 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 01 січня 2023 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
[…].
Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. […].
При цьому за правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До підрозділу 1. «Підземні роботи» розділу І. «Гірничі роботи. Видобуток вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, слюди, солі та інших рудних і нерудних корисних копалин підземним способом. Будівництво шахт і рудників. Будівництво метрополітенів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, включені:
всі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні вказаних вище робітників та службовців (медперсонал підземних здравпунктів, робітники підземного телефонного зв'язку тощо).
До підрозділу 10100000 «Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» розділу 10100000 І. «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, включені:
10101000 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»
1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
[…]
До підрозділу 10100000 «Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» розділу 10100000 І. «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені:
10101000 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»
1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
[…]
До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:
1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
[…]
До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)
Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:
Працівники:
зайняті повний робочий день на підземних роботах;
які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
[…]
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі - Постанова КМУ № 202).
До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За правилами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 30 грудня 2022 року.
При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.
[…].
Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
[…]
Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком № 637, а за періоди роботи після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків;
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
[…]
Особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами;
4) відомості про місце проживання особи;
5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 422 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);
[…];
[…].
Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
[…]
Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
[…]
Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
[…].
Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:
- з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);
- при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);
- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).
При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з діями (бездіяльністю) ГУ ПФУ в Кіровоградській області, які (яка) полягали(а) у незастосуванні норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 при встановленні розміру, призначеної ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Перш за все, суд вважає за необхідна надати оцінку доводам відповідача щодо наявності підстав для закриття провадження у справі, що розглядається.
За висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним в постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 11-257заі18, неможливість повторного розгляду справи за наявності рішення суду, що набрало законної сили, постановленого між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, ґрунтується на правових наслідках дії законної сили судового рішення. Після набрання рішенням законної сили сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову заявляти в суді ті ж позовні вимоги й з тих же підстав.
За змістом п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Зазначена підстава для закриття провадження у справі спрямована на усунення випадків повторного вирішення судом спорів, які вже розглянуті і остаточно вирішені по суті. Перешкодою для звернення до суду є наявність у тотожному спорі рішення або постанови суду, що набрали законної сили, або ухвали про закриття провадження у справі.
Необхідно зауважити, що відповідно до наведеної норми тотожними визнаються позови, у яких збігаються сторони, предмет і підстава, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників адміністративного процесу, вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Нетотожність хоча б одного із цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.
Предмет позову - це матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить ухвалити судове рішення.
Визначаючи підстави позову, як елементу його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.
В постанові від 09 жовтня 2018 року у справі № 809/487/18 Верховний Суд зазначив, що підстави адміністративного позову - це фактичні та юридичні обставини публічно-правового спору, які обґрунтовують можливість подання такого позову, це факти, які відповідно до норм матеріального права вказують на наявність (відсутність) між позивачем та відповідачем спірних правовідносин. Відтак, для встановлення тотожності підстав позову визначальне значення має коло обставин та фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Не є зміною підстав адміністративного позову викладення одних і тих же обставин, але в іншій стилістичній формі або із зазначенням обставин, які були відомі заявникові під час подання ним первісної заяви, але були названі ним інакше.
Отже, достатньою та необхідною правовою підставою для закриття провадження у справі на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС є одночасна сукупність таких умов: тотожність спору (підстави, предмет позову та сторони співпадають); наявність в іншій справі постанови чи ухвали, якими завершено розгляд справи і які набрали законної сили.
Таким чином, спірним є питання наявності в межах двох справ одночасної сукупності вищевказаних умов для закриття провадження у справі, що розглядається.
Проаналізувавши підстави, предмет позову та суб'єктний склад сторін у цій справі та у справі № 200/1854/23, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у цій справі, оскільки між сторонами виник новий публічно-правовий спір, який потребує вирішення.
Так, в провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала справа № 200/1854/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Кіровоградській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
12 червня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1854/23, яким визнав протиправним і скасував рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 08 лютого 2023 року № 057250004930 та зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та ст. 14 Закону № 1788 із зарахуванням до страхового та пільгового стажу певних періодів навчання і роботи з урахуванням висновків суду.
Рішення суду у справі № 200/1854/23 набрало законної сили.
У справі № 200/1854/23 суди надали оцінку правомірності рішення пенсійного органу, яким позивачу відмовлено в призначення пенсії, а також вирішили питання щодо наявності у позивача права на зарахування до страхового та пільгового стажу певних періодів його навчання і роботи.
Питання, пов'язані з обчисленням розміру пенсії позивача, не були предметом спору у справі № 200/1854/23.
Повертаючись до обставин справи, що розглядається, необхідно зазначити, що предметом спору у ній є питання правомірності дій (бездіяльності) ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо незастосування норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 при встановленні розміру, призначеної ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року пенсії.
З огляду на викладене, суд відхиляє доводи відповідача про наявність підстав для закриття провадження у справі, що розглядається, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС.
При цьому суд зауважує, що, розглядаючи цю справу, не дає оцінку виконанню відповідачем рішення суду у справі № 200/1854/23; такі питання мають вирішуватися в порядку судового контролю відповідно до ст. ст. 382, 383 КАС.
Суд встановив, що за наслідками повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії, який проводився на виконання рішення суду у справі № 200/1854/23, ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з 01 лютого 2023 року.
При цьому, за розрахунком пенсійного органу, пільговий стаж ОСОБА_1 на підземних роботах, передбачених Постановою КМУ № 202, становить 25 років 04 місяці 29 днів.
Тобто позивач має більше 25 років стажу роботи на роботах і за професіями при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин.
Щодо наявності підстав для встановлення розміру пенсії за віком із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Закон № 345 спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.
Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Верховний Суд в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а навів такі висновки:
«[…]
24. Аналізуючи згадані вище положення законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. При цьому додаткове зарахування по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах здійснюється лише для обчислення розміру пенсії за віком за Списком № 1, а не при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
25. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.
[…]».
ГУ ПФУ в Кіровоградській області під час призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах виходило з того, що його пільговий стаж на підземних роботах за професіями, передбаченими Постановою КМУ № 202, становить 25 років 04 місяці 29 днів.
Отже, ОСОБА_1 має право на встановлення розміру пенсії за віком із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 з 01 лютого 2023 року, тобто з дня призначення пенсії.
Суд критично оцінює твердження відповідача про те, що він не застосовував норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058, оскільки такий обов'язок не був покладений на нього рішенням суду у справі № 200/1854/23, а позивач не звертався з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням вказаних правових норм.
Суд звертає увагу відповідача на те, що його обов'язок дотримуватися вимог закону, в тому числі застосовувати норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058 за наявності відповідних підстав, не потребує додаткового підтвердження рішенням суду.
Крім того, держава на рівні закону встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, у вигляді мінімального розміру пенсії, а тому за наявності визначених Законом № 345 умов пенсійний орган зобов'язаний застосувати норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058 при розрахунку розміру пенсії незалежно від того, просила особа, якій призначена пенсія, про їх застосування чи ні. Той факт, що при зверненні за призначенням пенсії ОСОБА_1 прямо не вказував, що просить обчислити розмір його пенсії із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058, а в подальшому не звертався з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії із застосуванням цих норм, не звільняє пенсійний орган від обов'язку обчислити розмір пенсії позивача з дотриманням вимог закону, в тому числі з урахуванням положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Кіровоградській області, які полягали у встановленні розміру призначеної ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року пенсії за віком без застосування норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Для повного та ефективного захисту порушеного права позивача слід застосувати такий спосіб захисту, як зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області, (як пенсійного органу, який за принципом екстериторіальності був визначений для розгляду заяви про призначення пенсії і прийняв рішення про призначення пенсії), обов'язку здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 лютого 2023 року, встановивши її розмір із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.
Позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року із застосуванням норм ст. 8 Закону № 1058 та провести виплату різниці сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Одним із наслідків запровадження принципу екстериторіальності стало розмежування функцій пенсійних органів з розгляду заяв про призначення (перерахунок) пенсії та проведення виплати пенсії.
Сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.
Після прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Суд зауважує, що в контексті спірних правовідносин ГУ ПФУ в Кіровоградській області не є органом, що призначає пенсію, до обов'язків (повноважень) якого належить виплата пенсії ОСОБА_1 . Таким органом є ГУ ПФУ в Донецькій області як орган, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання позивача.
Як на час звернення позивача до суду з цим позовом, так і на час розгляду цієї справи по суті, перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 ще не проводився, відповідне рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Донецькій області ще не надходило.
Відтак, відсутні правові та фактичні підстави для залучення до участі у цій справі як другого відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області, визнання протиправними будь-яких його дій чи бездіяльності та покладання на нього будь-яких обов'язків, в тому числі щодо виплати ОСОБА_1 пенсії після її перерахунку.
З приводу вимог позивача в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії з урахуванням довідок про його заробітну плату суд зазначає наступне.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії установлений ст. 40 Закону № 1058.
Абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абз. 1 пп. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 установлено, що для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
Тобто по суті на пенсійний орган покладений обов'язок підтвердити заробітну плату (дохід) особи, яка звернулася за призначенням пенсії, отриманий із джерел на території України.
Матеріали пенсійної справи позивача свідчать, що ГУ ПФУ в Кіровоградській області цей обов'язок виконало і долучило до матеріалів пенсійної справи Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), сформовані станом на 02 лютого 2023 року.
Згідно з абз. 5 пп. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами.
Тобто довідку про заробітну плату для призначення пенсії, видану підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами, за період трудового стажу, набутого за межами території України, надає особа, який призначається пенсія.
Матеріали пенсійної справи свідчать про те, що до заяви про призначення пенсії від 01 лютого 2023 року ОСОБА_1 жодних документів для підтвердження його заробітної плати не додавав.
Лише 25 грудня 2023 року позивач звернувся до акціонерного товариства «Шахта «Вугільна» з заявою, в якій просив видати довідки про доходи за весь період його роботи на цьому підприємстві з 10 червня 2011 року по 16 жовтня 2022 року.
Відкрите акціонерне товариство «Шахта «Вугільна» (акціонерне товариство «Шахта «Вугільна») видало ОСОБА_1 довідки про доходи фізичної особи за 2011-2022 роки лише 25 грудня 2023 року.
До органів Пенсійного фонду України позивач надав ці довідки лише 29 лютого 2024 року разом з заявою про перерахунок пенсії.
Таким чином, вказані довідки не були та не могли бути предметом розгляду ГУ ПФУ в Кіровоградській області як при первісному розгляді заяви ОСОБА_1 від 01 лютого 2023 року, так і при її повторному розгляді в листопаді-грудні 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/1854/23.
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 не заявляв позовних вимог щодо визнання протиправними дій (бездіяльності) ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо неврахування довідок про заробітну плату.
Виходячи з принципу диспозитивності адміністративного судочинства, відповідно до якого суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, суд не вбачає підстав для виходу за межі позовних вимог в цій частині, оскільки такий вихід не призведе до ефективного захисту прав позивача.
Також суд встановив, що 07 березня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 29 лютого 2024 року та поданих разом з нею документів (довідок про доходи за 2011-2022 роки) ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийняло рішення «Про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 о/р № НОМЕР_6 ». Проте, це рішення не є предметом спору у справі, що розглядається.
З огляду на викладене, не вдаючись до оцінки наявності/відсутності правових підстав для врахування заробітної плати ОСОБА_1 за період його роботи на території російської федерації, відомості про яку включені в довідки про доходи фізичної особи за 2011-2022 року, суд зазначає, що вимоги позивача в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 01 лютого 2023 року про призначення пенсії з урахуванням довідок про його заробітну плату та провести виплату різниці сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум не підлягають задоволенню.
Посилання позивача на норму ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 суд вважає недоречною, оскільки нею передбачено право пенсійного органу вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Суд зауважує, що відповідно до абз. 5 пп. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 довідки про заробітну плату за період трудового стажу, набутого за межами України, надає особа, який призначається пенсія.
Такі довідки ОСОБА_1 разом з заявою про призначення пенсії від 01 лютого 2023 року не надавав; такі довідки не були предметом розгляду ГУ ПФУ в Кіровоградській області; відтак, відповідач не робив будь-яких висновків щодо наявності/відсутності підстав для врахування відображеної в них заробітної плати при обчисленні розміру пенсії позивача та не висловлював сумнівів у достовірності відомостей, наведених в таких довідках.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Щодо строку звернення до суду.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Пенсія за віком з 01 лютого 2023 року призначена ОСОБА_1 лише в грудні 2023 року за наслідками повторного розгляду його заяви про призначення пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/1984/23.
Отже, про порушення свої прав наслідок обчислення розміру пенсії без застосування норм ст. 8 Закону № 845, позивач не міг дізнатися до грудня 2023 року.
До суду з цим позовом ОСОБА_1 звернувся 01 березня 2024 року, про що свідчать дата формування і підписання позовної заяви в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», тобто з дотриманням шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.
З огляду на це суд відхиляє доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 05 січня 2024 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Кіровоградській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ідентифікаційний код 20632802, місцезнаходження: 25009, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягали у встановленні розміру призначеної ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року пенсії за віком без застосування норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, встановивши її розмір із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01 лютого 2023 року.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Повне судове рішення складено 11 квітня 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко