Справа № 404/2530/24
Номер провадження 3/404/970/24
12 квітня 2024 року м. Кропивницький
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Загреба Ірина Віталіївна, за участю прокурора Солопова В.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Кіровоградського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер ПП - НОМЕР_1 , уродженця смт.Олександрівка Кіровоградської області, громадянина України, з повною вищою освітою, працював до 14.05.2021 року на посаді поліцейський - водій сектору логістики Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області, працюючого трактористом Оникіївського лісгоспу, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався,
- за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення №6/2024 від 20.03.2024 року вбачається, що ОСОБА_2 будучи суб'єктом декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», будучи ознайомленим з вимогами антикорупційного законодавства, усвідомлюючи свою приналежність до служби в поліції, а також обов'язки, пов'язані з цим, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 14.05.2021 року виконання функцій держави, 16.03.2024 року об 12.18 год., несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію за 2021 рік особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримав, просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
ОСОБА_2 в судовому засіданні визнав факт вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та пояснив, що дійсно за обставин та часу вказаних у протоколі порушив строки подачі декларації за 2021 рік, без поважних причин. Вказав, що він дійсно звільнився 14.05.2021 року з правоохоронних органів та не встиг вчасно подати декларацію за 2021 рік, так як в країні розпочалась війна, а тому не мав технічної змоги подати її вчасно.З 18 травня 2021 року працює в Оникіївському лісгоспі на заготівлі для Збройних сил України. Додав, що забувся за декларацію, при цьому не мав довідки про доходи, а сам електронний ключ замовив вже після 31 січня 2024 року. Просив суворо не карати.
Заслухавши думку прокурора та особу стосовно якої складений протокол, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходжу до такого висновку.
Згідно ст.172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Разом з тим, першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.
Факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про вчинення адміністративного правопорушення №6/2024 від 20.03.2024 р. (а.с.1-7), витягом з наказу №9 о/с від 14.01.2021 року (а.с.9), витягом з наказу №187 о/с від 14.05.2021 року (а.с.10), зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільнені зі служби/роботи (а.с.11-12), присягою (а.с.13), паспортом (а.с.14-15), розпискою (а.с.16), рапортом (а.с.18), витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.19-26).
Таким чином, приходжу до обґрунтованого висновку, що ОСОБА_2 відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вчасно (не пізніше 31 січня 2024 року) несвоєчасно, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (після звільнення), що є порушенням вимог абз.2 ст.45 Закону, подав вказану декларацію лише 16 березня 2024 року об 12.18 год. - несвоєчасно, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні
Вирішуючи питання притягнення до адміністративної відповідальності, суддя враховує обставини вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, факт правопорушення якого визнав, так само як і його наслідки, раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суддею не встановлено, а тому вважаю, що в діях ОСОБА_2 містяться ознаки складу правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому він підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу, яке за своїм видом та мірою є справедливим, необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_2 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нею нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, як з особи, на яку накладено стягнення.
Керуючись ст.172-6 ч.1, 283-285 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП, та накласти на нього стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, який підлягає сплаті на наступні реквізити: ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/21081100, банк отримувача: казначейство України (ЕАП), код банку МФО: 899998, рахунок отримувача: UA368999980313040106000011567, ідентифікаційний код: 37918230, код бюджетної класифікації: 21081100 (в графі «Призначення платежу» необхідно вказувати «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_2 - 605 гривень 60 копійок судового збору на користь держави, який підлягає сплаті на наступні реквізити: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 (в графі «Призначення платежу» необхідно вказувати «Судовий збір за розгляд справи про адміністративне правопорушення»).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з моменту проголошення через Кіровський районний суд м. Кіровограда.
Суддя Кіровського районного суду
м. Кіровограда Загреба І.В.