Справа № 684/195/24
Провадження № 3/684/128/2024
10 квітня 2024 року смт Стара Синява
Суддя Старосинявського районного суду Хмельницької області Галиш І.Б. розглянувши матеріали, які надійшли від СПД №1 ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в с т а н о в и в:
СПД №1 ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 564560 від 01 квітня 2024 року, 31 березня 2024 року близько 18 год 00 хв, перебуваючи за адресою спільного проживання громадянка ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство психологічного характеру, що виразилось у виразах нецензурною лайкою відносно чоловіка ОСОБА_2 .
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що вказані матеріали підлягають направленню на доопрацювання, з наступних підстав.
Згідно із вимогами ст.ст. 245, 252 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
Згідно п.2 ст.278 КУпАП серед питань, які вирішує орган (посадова особа) при підготовці справи до розгляду є те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За змістом ст.ст. 279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, як притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП, за якою складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Проте, вивчивши матеріали справи, суд встановив, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 564560 від 01 квітня 2024 рокуне відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки у ньому не зазначено місця вчинення правопорушення, дата вчинення порушення вказана нерозбірливо та з виправленнями, не зазаначено норми Закону, які було порушено, не викладено належним чином суті правопорушення, яке інкриміновано ОСОБА_1 відповідно диспозиції частини 1 статті 173-2 КупАП, за якою кваліфіковані її дії, що свідчить про неконкретність пред'явленого обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.
Диспозиція ст.173-2 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює нормуст.173-2 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння.
У протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на правову норму (частину, статтю) нормативного акту, порушення якого ставиться у вину ОСОБА_1 .
Таким нормативно-правовим актом є Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який містить визначення домашнього насильства та перелік його видів.
Частина 1 ст.173-2 КУпАП під вчиненням насильства у сім'ї визначає умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Проте у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено чи була (чи могла бути) спричинена шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої особи унаслідок вчинення домашнього насильства, також слід зазначити, що в протоколі відсутні відомості про потерпілу особу.
Окрім цього, згідно п. 7 розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, згідно з яким не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Виходячи з прецедентної практики Європейського суду та положень КУпАП, суд має право лише здійснити перевірку законності притягнення особи до адміністративної відповідальності за конкретні дії, що попередньо визначені посадовою особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, і самостійно не змінювати фабули адміністративного правопорушення у випадку, коли така фабула не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення.
Зазначені недоліки не дають можливості повно та об'єктивно розглянути дану справу відповідно до вказаних норм КУпАП, оскільки суд здійснює розгляд справи в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, суд вважає, що матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП необхідно повернути до СПД №1 ВП №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.173-2, 245, 251, 252, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173-2 КУпАП - направити до СПД №1 ВП №1 ХРУП ГУНП в
Хмельницькій області для належного оформлення.
Суддя Галиш І.Б.