Справа № 569/5395/24
08 квітня 2024 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Головчак М.М. розглянувши справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 , не працюючої,
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
Згідно протоколу №44 про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією від 15.03.2024, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації (далі - РДА), відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець, являючись суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абзаці 2 частини 2 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2022 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про призначення ОСОБА_1 » від 02.04.2021 №109-к, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про присвоєння рангу державному службовцю ОСОБА_1 » від 05.05.2021 №157-к, головному спеціалісту відділу ведення Державного реєстру виборців апарату ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» державної служби.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про звільнення ОСОБА_1 » від 14.03.2022 №60-к, ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації 15.03.2022, за угодою сторін.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту 2- - 7 пункту 2 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос країни» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, у якому особа припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, в термін не пізніше 31.01.2024.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення) о 21:46 год., 07.02.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення), несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, після припинення діяльності чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 (як суб'єкта декларування) - Рівненська РДА за адресою: вул. Соборна, 195, м. Рівне.
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, о 21:46 год., 07.02.2024, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення).
Факт вчинення правопорушення підтверджується:Відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; Поясненнями ОСОБА_1 ; Іншими документами.
Згідно протоколу №43 про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією від 15.03.2024, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації (далі - РДА), відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець, являючись суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абзаці 2 частини 2 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про призначення ОСОБА_1 » від 02.04.2021 №109-к, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про присвоєння рангу державному службовцю ОСОБА_1 » від 05.05.2021 №157-к, головному спеціалісту відділу ведення Державного реєстру виборців апарату ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» державної служби.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про звільнення ОСОБА_1 » від 14.03.2022 №60-к, ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації 15.03.2022, за угодою сторін.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» Особи, зазначені у пункті 1 підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до підпункту 2- - 7 пункту 2 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос країни» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), в термін не пізніше 31 січня 2024.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) о 15:42 год., 13.02.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 (як суб'єкта декларування) - Рівненська РДА за адресою: вул. Соборна, 195, м. Рівне.
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 15:42 год., 13.02.2024, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).
Факт вчинення правопорушення підтверджується:Відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; Поясненнями ОСОБА_1 ; Іншими документами.
Згідно протоколу №42 про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією від 15.03.2024, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації (далі - РДА), відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець, являючись суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про призначення ОСОБА_1 » від 02.04.2021 №109-к, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про присвоєння рангу державному службовцю ОСОБА_1 » від 05.05.2021 №157-к, головному спеціалісту відділу ведення Державного реєстру виборців апарату ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» державної служби.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про звільнення ОСОБА_1 » від 14.03.2022 №60-к, ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації 15.03.2022, за угодою сторін.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» 1. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 2 - 7 пункту 2 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос країни» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, в термін не пізніше 31 січня 2024.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік о 21:14 год., 07.02.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, головний спеціаліст відділу ведення Державного реєстру виборців апрарату райдержадміністрації ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 (як суб'єкта декларування) - Рівненська РДА за адресою: вул. Соборна, 195, м. Рівне.
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 21:14 год., 07.02.2024, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Факт вчинення правопорушення підтверджується:Відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; Поясненнями ОСОБА_1 ; Іншими документами.
У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Суд вважає за доцільне об'єднати справи № 569/5395/24, №569/5400/24, №569/5404/24 присвоївши їм спільний №569/5395/24 та розглянути їх в одному провадженні, оскільки відносно ОСОБА_1 складені окремі протоколи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 винуватість у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією не визнала та вказала, що декларації не подала вчасно, в силу об'єктивних причин, зокрема що вона знаходилась за кордоном, перебувала в стані стресу, через дерматологічне захворювання, а також доглядала за своєю бабусею, яка потребувала догляду.
Прокурор Музичук Т.С., просила суд визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушеннях передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у розмірі передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та прокурора, приходжу до наступного висновку.
Згідно наказу по Рівненській РДА «Про призначення ОСОБА_1 » від 02.04.2021 №109-к, ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації.
Відповідно до наказу по Рівненській РДА «Про присвоєння рангу державному службовцю ОСОБА_1 » від 05.05.2021 №157-к, головному спеціалісту відділу ведення Державного реєстру виборців апарату ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» державної служби.
ОСОБА_1 є суб'єктом, відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на яких поширюється дія цього Закону .
З особової картки державного службовця, ОСОБА_1 ,05.04.2021 склала Присягу державного службовця в рівненській районній державній адміністрації (графа 18), ознайомлена з вимогами та обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та «Про захист персональних даних», Правилами етичної поведінки державних службовців (графа 15.4).
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
У відповідності до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос країни» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець, являючись суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно (після 31.01.2024), без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, а саме о 21:14 год., 07.02.2024. Крім цього, 15.03.2022, ОСОБА_1 звільнено з займаної посади, за угодою сторін, відповідно до наказу по Рівненській РДА «Про звільнення ОСОБА_1 » від 14.03.2022 №60-к.
У відповідності до абзацу 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець, являючись суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, в порушення вимог абзаців 1 та частини 2 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», несвоєчасно (пізніше 31.01.2024), без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), зокрема о 15:42 год., 13.02.2024, та після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2022 рік, зокрема 21:46 год., 07.02.2024.
За інформацією про перетин державного кордону України, ОСОБА_2 в період з 01.01.2022 перетинала державний кордон України в напрямку «виїзд» 22.03.2022, «в'їзд» - 17.11.2023, «виїзд» - 04.01.2024, «в'їзд» - 11.01.2024, тобто в період з 04.01.2024 до 11.01.2024 ОСОБА_1 перебувала в Україні.
За відомостями Департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я населення РОДА, ОСОБА_1 08.01.2024 проходила медичний огляд у ККП «Міська лікарня №2» Рівненської міської ради
Згідно повідомлення Головного управління пенсійного фонду України», інформація про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 у січні 2024 року, відсутня.
Як слідує з відомостей, кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг АЦСК АТ КБ «ПРИВАТБАНК», ОСОБА_1 надано КЕП, терміном дії в період з 28..12.2023 до13.02.2024.
Доказів про те, що ОСОБА_1 , в період, який перебувала за межами кордону України, не мала можливості доступу до Реєстру декларацій через мережі інтернет, останньою не подано.
Відтак, під час розгляду справи не встановлено будь-яких підстав та поважних причин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), та після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2022 рік.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;
Місцем вчинення ОСОБА_1 (як суб'єкта декларування) адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП, є місце роботи - Рівненська РДА за адресою: вул. Соборна, 195, м. Рівне.
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік - є 21:14 год., 07.02.2024; коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення) - є о 21:46 год., 07.02.2024; коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) - є 15:42 год., 13.02.2024.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З огляду на встановлені при розгляді справи обставини, докази які містяться в матеріалах справи, які повністю підтверджують обставини викладені у згаданих протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, будучи головним спеціалістом відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець, являючись суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону - порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік; будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації, порушила встановлені вимоги абзаці 2 частини 2 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні); та будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Рівненської районної державної адміністрації, порушила встановлені вимоги абзаці 2 частини 2 статті 45 Закону України « Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2022 рік.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, за вищевказаних обставин, пов'язаних з корупцією передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, які відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення, зокрема згаданими протоколами про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № № 42, 43, 44 від 15.03.2024, відомостями АЦСК, відомостями про перетин кордону витягом з сайту НАЗК, відомостями про роботу сайту НАЗК, відомостями АЦКС, деклараціями - «при звільненні (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями)»; «щорічною 2022»; «щорічною 2021», письмовими поясненнями ОСОБА_1 , а також письмовими поясненнями ОСОБА_1 , у яких остання вказала, що несвоєчасно подала декларації, у зв'язку з перебуванням за кордоном, та іншими матеріалами справи.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, суд вважає необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, керуючись ст. 33, 36, 283, 284 КУпАП, суд,-
Об'єднати справи №569/5395/24, №569/5400/24, №569/5404/24, та розглянути їх в одному провадженні присвоївши єдиний унікальний номер №569/5395/24.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.) на користь держави.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя М.М.Головчак